Saturday, 18 July 2015
27 November 2020
با حضور اشتون و ظریف

«دور اول مذاکرات اتمی ایران در ژنو به پایان رسید»

2013 November 08

خبر/ رادیو کوچه

روز پنجشنبه، شانزدهم آبان حدود ساعت یازده صبح، به وقت ژنو، نشست دو روزه نمایندگان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ با حضور «کاترین اشتون»، نماینده اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی اتحادیه، و «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در مقر اروپایی سازمان ملل کار خود را آغاز کرد.

پس از افتتاح جلسه، مذاکرات نمایندگان ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ شامل آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه (اعضای دایم شورای امنیت) و آلمان در سطح معاونان و مقامات ارشد وزارت خارجه این کشورها تا ساعتی پس از ظهر ادامه یافت.

«محمد جواد ظریف» در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایسنا» اظهار داشت به نظر می‌رسید در نشست صبح امروز با «کاترین اشتون»، «طرف مقابل هم تلاش دارد که گفت‌وگوها به نتیجه برسد.»

2

وزیر خارجه ایران با تاکید بر اینکه ما امیدواریم و فکر می‌کنیم که امکان رسیدن به توافق وجود دارد افزود: «دوستان برای رسیدن به راه‌حل مشترک وارد جزییات مذاکرات شده‌اند.»

«ظریف» در پاسخ به این پرسش که نتیجه قطعی را در این مذاکرات چه چیزی در نظر می‌گیرید گفت: «امیدوارم درمورد گام اول، گام آخر و اهداف مشترک به یک متن مورد توافق دو طرف برسیم و سپس بتوانیم گام اول را اجرا کنیم. »
وی همچنین اظهار داشت از نظر تیم مذاکره‌کننده ایرانی این امکان در مذاکرات امروز و فردا وجود دارد اما به گفته او «به هر حال ممکن است نیاز به مذاکره بیشتر هم داشته باشد.»

در پایان جلسه صبح پنجشنبه، «مایکل مان»، سخنگوی خانم «اشتون» گفت که مذاکره «به خوبی آغاز شده» اما از طرح جزییات بیشتری در این زمینه خودداری ورزید. آقای «مان» اظهار داشت که تمامی طرف‌ها توافق کرده‌اند از افشای جزییات مذاکرات خودداری ورزند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,