Saturday, 18 July 2015
28 November 2020
عقد قرارداد چند ملیارد دلاری

«ساخت خط لوله انرژی بین اقلیم کردستان و ترکیه»

2013 November 08

خبر/ رادیو کوچه

اقلیم کردستان با ترکیه قراردادی چند میلیارد دلاری امضا کرده است تا به موجب آن خط لوله‌ای احداث ‌شود که از طریقش نفت و گاز این منطقه خودمختار صادر شود.

خبرگزاری «رویترز» این خبر را روز چهارشنبه ششم نوامبر به نقل از منبعی که در گفت‌وگوهای بین  اقلیم کردستان و دولت ترکیه نقش داشته، نقل کرده است.

این قرارداد می‌تواند صادراتی تا سقف دو میلیون بشکه نفت در روز و ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز در سال را به بازارهای جهانی شامل شود که به گفته «رویترز» ممکن است تاثیری عمیق بر وضعیت جغرافیایی و سیاسی منطقه خاورمیانه بگذارد.

تنها چند سال پیش تصور احداث چنین خط لوله‌ای با وجود نزدیکی آنکارا به بغداد و از سوی دیگر اختلافات ترکیه با کردهای ساکن در آن سوی مرز جنوبی آن کشور٬ تقریبا غیرممکن بود.

1

«رویترز» می‌گوید نیاز روزافزون ترکیه به انرژی و وابستگی آن کشور در این مورد به منابع خارجی٬ سبب شده تا این کشور نتواند اقلیم کردستان و منابع سرشار انرژی فسیلی در آن را نادیده بگیرد.

دولت اقلیم کردستان می‌گوید گسترش چنین صادراتی بر کل عراق و شهروندان آن کشور تاثیری مثبت می‌گذارد، اما بغداد همواره نگران این بوده است که افزایش ثروت در اقلیم، به استقلال احتمالی آن منطقه در آینده بیانجامید.

دولت ترکیه نیز پیشتر تاکید کرده بود که به حساسیت دولت مرکزی عراق در مورد منطقه کردنشین احترام می‌گذارد.

منبعی که با خبرگزاری «رویترز» گفت‌وگو کرده است نیز تاکید کرده دولت ترکیه برای سال‌ها از وارد شدن به تجارت با منطقه خودمختار کردستان دوری می‌کرد. با این همه او این قرارداد جدید را «رسمی و مسئله‌ای تاریخی» عنوان کرده است.

در حال حاضر نیز این منطقه خودمختار با شرکت‌های بزرگ آمریکایی قراردادهایی دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,