Saturday, 18 July 2015
06 June 2023
رییس‌ جمهوری آمریکا

«ممکن است اندکی از فشار تحریم‌ها کاسته شود»

2013 November 08

خبر/ رادیو کوچه

«باراک اوباما»، رییس‌ جمهوری آمریکا، گفت که جامعه بین‌الملل ممکن است پس از مراحل اولیه مذاکرات هسته‌ای ژنو اندکی از فشار تحریم‌ها بر ایران بکاهد.

«اوباما» روز پنج‌شنبه، شانزدهم  آبان در مصاحبه‌ با شبکه تلویزیونی «ان‌بی‌سی» آمریکا در این باره گفت: «احتمال توافقی گام به گام وجود دارد که گام اول آن این است که هرگونه پیشبرد برنامه هسته‌ای آنها متوقف شود.»

وی همچنین افزود: «از این طریق راهی باز شود که ما هم بتوانیم تخفیف بسیار کمی [در تحریم‌ها] بدهیم، اما در عین حال باید پایه‌ی اصلی تحریم‌ها هم حفظ شود.»

obama

دومین دور از مذاکرات اتمی ایران با گروه ۱+۵ روز پنج‌شنبه، ۱۶ آبان، در شهر ژنو سوئیس آغاز شده و به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا ، که به تازگی با نخست‌ وزیر اسراییل هم دیدار کرده‌ است، قرار است برای کمک به این مذاکرات بعدازظهر جمعه به ژنو برود.

بنابراین گزارش، این دیدار تنها ساعاتی پس از آن انجام ‌شد که «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر اسراییل، طرح مسئله کاستن از فشار تحریم‌ها بر ایران را «اشتباهی تاریخی» نامید و با آن مخالفت کرد.

«بنیامین نتانیاهو» همواره از بی‌اعتمادی خود نسبت به نیات ایران از مذاکرات هسته‌ای سخن گفته و «باراک اوباما» در مصاحبه روز پنج‌شنبه خود با شبکه تلویزیونی «ان‌بی‌سی» به مسئله اعتماد نیز اشاره کرد.

آقای «اوباما» در این باره گفت: «مذاکراتی که جریان دارد درباره این است که ایران چگونه قرار است به تعهدات بین‌المللی‌اش عمل کند و نه تنها به ما، بلکه به همه دنیا تضمین بدهد که در حال ساخت سلاح هسته‌ای نیست و برنامه انرژی هسته‌ای آنها صلح‌آمیز است.»

وی اضافه کرد: «وظیفه ما این نیست که به ایرانی‌ها اعتماد کنیم. وظیفه ما این است که سازوکاری را شکل بدهیم که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران بتوانیم مطمئن شویم که چه کارهایی دارند انجام می‌دهند یا چه کارهایی را انجام نمی‌دهند.»

وی تأکید کرد: «بنابراین لازم نیست که به آنها اعتماد کنیم» و افزود: «کاری که لازم است انجام بدهیم، ایجاد یک توافق خوب است تا بتوانیم از منظر خود، از کارهای آنها مطمئن شویم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,