Saturday, 18 July 2015
27 November 2020
پس از سه روز

«پایان مذاکرات هسته‌ای ژنو بدون توافق»

2013 November 10

خبر/ رادیو کوچه

پس از سه روز مذاکرات فشرده میان ایران و گروه ۵+۱ در ژنو سوییس، قدرت‌های جهانی و ایران بدون رسیدن به توافق، به گفت‌و‌گوهای خود پایان دادند. ولی تاکید کردند که دور بعدی مذاکرات بر سر برنامه هسته‌ای ایران در کمتر از دو هفته دیگر برگزار خواهد شد.

این مذاکرات که در روزهای جمعه و شنبه نهم و دهم نوامبر، با حضور وزرای خارجه کشورهای مذاکره کننده و تنها در غیاب وزیر خارجه چین، بسیار حساس و امیدبخش شده بود، روز شنبه نهم نوامبر تا پاسی از شب به درازا کشید و در نهایت «کاترین اشتون»، مسول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران در ساعات آغازین روز یک‌شنبه به خبرنگاران گفتند «با خوش بینی به دور بعدی مذاکرات خواهند رفت.»

zarif_ashton

خبر عدم توافق طرفین دقایقی پیش از این کنفرانس خبری و توسط «لوران فابیوس»، وزیر امور خارجه فرانسه منتشر شده بود. آقای «فابیوس» که از او به عنوان مخالف اصلی توافق در اردوی کشورهای غربی یاد شده است، به خبرنگاران گفته بود که کشورش هنوز به اهدافی که در این مذاکرات انتظار داشته، نرسیده است.

«محمد جواد ظریف» هم ساعاتی پیش از پایان این مذاکرات، گفته بود که خوش‌بینی‌ها برای حصول یک توافق میان کشورش و قدرتهای جهانی کم رنگ شده اما اگر توافقی هم در این دور از مذاکرات حاصل نشود فاجعه ای روی نداده است.

با وجود عدم توافق طرفین در این مذاکرات، گفت‌وگوهای دو جانبه و سه جانبه بی‌سابقه‌ای میان نمایندگان عالی‌رتبه ایران و آمریکا در جریان این گفت‌وگو‌ها روی داد که در نوع خود و پس از قطع روابط دیپلماتیک میان تهران و واشنگتن، بی‌سابقه بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,