Saturday, 18 July 2015
26 September 2020
بهبود روابط لندن و تهران

«کاردارهای غیرمقیم ایران و بریتانیا معرفی شدند»

2013 November 12

خبر/ رادیو کوچه

«مرضیه افخم» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که «محمدحسن حبیب‌اله زاده» به عنوان کاردار غیرمقیم ایران در بریتانیا تعیین شده است.

 همزمان وزارت خارجه بریتانیا نیز «آجی شارما»، را به عنوان کاردار غیرمقیم بریتانیا در ایران معرفی کرده است.

خبرگزاری «ایرنا» روز دوشنبه بیستم آبان نوشت، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است: «قرار است در آینده نزدیک آقای حبیب اله زاده به منظور بررسی وضعیت اموال و اماکن جمهوری اسلامی ایران در انگلستان و همچنین بهینه سازی فعالیت جاری بخش کنسولی سفارت ایران در لندن عازم این کشور شود.»

آقای «حبیب زاده» پیشتر معاون سفیر ایران در وین پایتخت اتریش بوده است.

1

تعیین این کاردار دو سال پس از حمله هشتم آذرماه گروهی از دانشجویان بسیجی به سفارت بریتانیا در تهران صورت می‌گیرد که باعث تیره شدن مناسبات میان تهران و لندن و سپس قطع رابطه شد.

کاردار غیرمقیم بریتانیا در تهران در بیانیه‌ای اظهار داشت: «من در پی تجدید تماس‌های بریتانیا با حکومت و جامعه مدنی ایران هستم. این موضوعی است که هر دو طرف به شدت به آن علاقه‌مند هستند.»

آقای شارما روز ۳۰ نوامبر ۲۰۱۲ در نشست کمیته فناوری و علوم مجمع پارلمانی ناتو که در لندن برگزار شد، در سخنانی به برنامه هسته‌ای ایران پرداخت و آن را یکی «چالش‌های کلیدی» عصر حاضر خواند.

تصمیم به بهبود رابطه تهران و لندن پس از دیدار اول مهر ماه امسال محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با ویلیام هیگ، همتای بریتانیایی‌اش، در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل گرفته شد.

به دنبال این دیدار، ویلیام هیگ روز ۱۶ مهرماه به پارلمان این کشور گفت: «هر دو کشور یک کاردار غیرمقیم منصوب خواهند کرد که مامور بازسازی مناسبات، و از جمله برداشتن گام‌های موقت به منظور بازگشایی نهایی سفارت‌های کشورهایمان هستند.»

تا پیش از تعیین کاردار غیر مقیم توسط دو کشور، پادشاهی عمان حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در لندن و ایتالیا نیز حافظ منافع بریتانیا در تهران بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,