Saturday, 18 July 2015
28 September 2021
مسابقه‌ی آشپزی با سیب

«افسانه‌خانه / سین مثل سیب»

2013 November 13

افسانه هژبری / رادیو کوچه

afsaneh@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

“قسم به سیب، برای این‌که سیب میوه‌ی درخت دانش است. برای این‌که سیب تحفه‌ی حوا به انسان است. برای آن‌که سیب جدال خدا با شیطان است.  برای آن‌که سیب فضیلت عصیان است. و برای این‌که سیب خیلی‌ گران است. راستی‌ این روزها سیب کیلویی‌ چند تومان است؟”

 این نوشته ی زیبا و پر مغز در سر در یکی‌ از وب‌نوشته‌های محبوب من بود که برای برابری جنسیتی قلم میزد و هم اکنون با نام دیگری می‌نویسد. به سیب، برای خاطر چیز‌های دیگری هم می‌توان قسم خورد: مثلن برای این‌که سیب پیام آور نیروی جاذبه‌ی زمین در دست “نیوتن” است، برای این‌که سیب نماد تحول بنیادین تکنولوژی به دست “استیو جابز” است. برای این‌که سیب نام بر چسب یک کمپانی مهم ضبط صدا توسط گروه “بیتلز” است.

سیب از قدیمی‌ترین میوه‌های شناخته شده و سپس کاشته شده و پرورش یافته توسط بشر است که تا به امروز جزو رایج‌ترین، سودمند‌ترین و گوناگون‌ترین میوه‌هاست با بیش از ۷۰۰۰ گونه با رنگ‌ها و مزه‌های متفاوت.  سیب، همچنین، از خوش مزه ترین و زیباترین میوه هاست. سیب جایگاهی‌ ویژه در اساطیر، مذاهب و فرهنگ‌های مختلف دنیای دارد، و در اوراق ادبیات معاصر ما نیز گاهی پرتاب شده، گاز زده شده و حتا دزدیده شده است!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

تو به من خندیدی و نمی‌دانستی
من به چه دلهره از باغچه‌ی همسایه سیب را دزدیدم
باغبان از پی من تند دوید
سیب را دست تو دید
غضب آلود به من کرد نگاه
سیب دندان زده از دست تو افتاد به خاک
و تو رفتی و هنوز
سال‌هاست که در گوش من آرام آرام
خش خش گام تو تکرارکنان می‌دهد آزارم
و من اندیشه کنان غرق در این پندارم
که چرا باغچه کوچک ما سیب نداشت

چرا باغچه کوچک ما سیب نداشت ؟ ببینید چقدر سوال خوبی‌ پرسیده بود حمید مصدق که دست کم سه‌ پاسخ در قالب شعر به این “چرا” داده شده – از زبان معشوق ، شعری که به فروغ فرخزاد نسبت داده شده اما همان‌طور که آقای علیرضا بردبار به درستی اشاره کرده اند در سبک و در تاریخ سرایش با فروغ هم‌خوانی ندارد و پاسخ های دیگر از زبان شاهد.

 از موضوع دور نیفتیم. داشتیم از اهمیت سیب می‌گفتیم : قسم به سیب کاشته شده در باغ  به دست کشاورز، قسم به سیب دزیدیده شده از باغچه به دست شاعر، قسم به سیب وام گرفته شده درسینما به دست کارگردان و قسم به سیب سرخ پرتاب شده به بام دلبر به دست سلی.

دیگه به چی‌ قسم بخوریم؟ شما بگید! سیب رو بیشتر خام می‌خوریم اما میدونید که پخته شده اون هم بسیار رایجه. سوال اصلی اینه: سیب رو در آشپزی چگونه به کار می‌برید؟ باهاش چه جور غذایی درست می‌کنید؟ طرز تهیه‌ی غذای محبوبتون با سیب رو به آدرس ایمیل من بفرستید، اون رو امتحان می‌کنم و سپس با نام خودتون در صفحه و برنامه افسانه‌خانه نصب می‌کنیم.

برای شروع،  طرز تهیه مربای سیب رو در اینجا شرح میدهم که در ضمن دهانمون رو هم با این میوه‌ی دانش و عصیان و بسیار خوش‌مزه و خوش جنس و رنگ شیرین کرده باشیم.

20131113_Afsanehkhaneh_Sinmeslsib2

مواد لازم برای مربای سیب برای یک شیشه متوسط: نیم کیلو سیب، نیم کیلو شکر. دو لیوان آب، یک قاشق چای‌خوری دارچین، یک قاشق چای‌خوری آب‌لیمو تازه. دو لیوان آب.

طرز تهیه: سیب‌ها رو پس از پوست گرفتن، به قاچ‌های کوچک و هم‌اندازه ببرید و به همراه آب در قابلمه لعابی روی حرارت ملایم بپزید تا کمی‌ نرم شود. سیب‌ها را از آب‌کش رد کنید و آب باقی‌مانده را با شکر مخلوط کنید و بگذارید روی حرارت ملایم جوش بخورد تا کمی‌ غلیظ شود. حالا سیب‌های از قبل نرم شده‌ی درون صافی را در آب شکر بریزید، دارچین و آب‌لیمو اضافه کنید و بگذارید چند قل دیگر بزند. مربا که سرد شد، در شیشه بریزید و درون یخچال نگه دارید.

دقت کنید، حتا اگر مربای کم شیرین را ترجیح می‌دهید، برای این نوع خاص مربا می‌بایست شکر هم اندازه سیب باشد. در غیر این‌صورت مربا به اندازه کافی‌ غلیظ نشده و حالت کمپت می‌گیرد. البته، هر مربایی پس از چند روز کمی‌ غلیظ‌تر‌ می‌شود. نکته‌ی دوم: برای جلوگیری از تیره شدن سیب، می‌توان آن‌ها را درون کاسه‌ای پر از سرکه پوست گرفت و قاچ کرد.

این از مربا. اگر با سیب خورشت درست می‌کنید، یا شراب، یا کیک یا هر چیز دیگری و اگر دوست دارید دانش و مهارت خودتان را با دیگر دوستان افسانه‌خانه تقسیم کنید، دستور کار خودتان را با جزییات، شامل مواد لازم و طرز تهیه، و غیره به آدرس ایمیل من بفرستید. پس از امتحان کردن، به نام خودتان در برنامه‌های آینده افسانه‌خانه منتشر خواهیم کرد.  این مسابقه برنده ندارد چون جایزه “آی پد” رو بناست به برنده مسابقه عکاسی رادیو کوچه بدهند. عوضش همه‌ی شرکت کننده ها برنده هستند چون طرز تهیه‌شان پس از بررسی در این صفحه – با نام خودشان – پخش خواهد شد.

روزتان پر از عطر سیب!

منابع استفاده شده برای صدا و موزیک

عاشقانه، پیانو جواد معروفی‌.  گٔل سیب، سلی. “سیب، شعری از حمید مصدق”، خوانش در یوتیوب

Magical Mystery Tour Clip, The Beatles

برنامه های قبلی را از اینجا ببینید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,