Saturday, 18 July 2015
08 August 2020
وزیر خارجه امارات

«سیاست ایران در منطقه غیرقابل‌ قبول است»

2013 November 14

خبر/ رادیو کوچه

وزیر خارجه امارات عربی متحده با «گیدو وستروله» همتای آلمانی‌اش درباره مذاکرات اتمی ایران گفت‌وگو کرد و اظهار داشت ایران باید به نگرانی‌های همسایگانش نیز بپردازد.

وی با تکرار ادعا‌های ارضی ابوظبی علیه ایران، از جمهوری اسلامی خواست به میزان جدیتش در حل و فصل پرونده اتمی، در ایجاد فضای امن در منطقه جدی باشد.

او همچنین ابراز امیدواری کرد که در  دولت حسن روحانی سیاست‌های ایران تغییر کند.

این سخنان وزیر امور خارجه امارات، چهارشنبه بیست و دوم آبان در کنفرانس خبری مشترکش با «گیدو وستروله» وزیر امور خارجه آلمان در ابوظبی مطرح شده است.

در هفته جاری، «وستروله» دومین وزیر خارجه کشور عضو گروه ۱+۵ است که به امارات متحده عربی سفر می‌کند.

11

پیش از این «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا، به امارات رفته بود و در دیدار با «شیخ خالد بن زاید آل نهیان» گفته بود که «توافق با ایران بر سر برنامه اتمی‌اش، به سود همه طرف‌ها از جمله آمریکا و هم‌پیمانانش خواهد بود.»

به گزارش خبرگزاری «دولتی امارات»، «آل نهیان» با اشاره گفت‌و‌گوهای خود با «وستروله» درباره پرونده اتمی ایران گفت: «حضور دومین وزیر خارجه کشور شرکت‌کننده در مذاکرات با ایران پس از جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در امارات، گواهی است بر شفافیت در روابط میان امارات و کشورهای گروه ۱+۵ و نشانه‌ای است از اصرار شورای همکاری خلیج فارس و آن کشور‌ها بر گفت‌و‌گو بر سر مسایلی که عامل ثبات در منطقه هستند.»

کشورهای عربی خلیج فارس، همواره نگرانی خود را از برنامه اتمی ایران ابراز کرده و این ابراز نگرانی هنگام مذاکره اتمی گروه ۱+۵ با ایران و پس از آن، ادامه یافت

وزیر امور خارجه امارات، در ادامه سخنان خود گفت: «مذاکرات جنبه دیگری دارد. آنجا آنچه که جامعه جهانی درباره آن صحبت می‌کند، در برنامه اتمی ایران نماد پیدا می‌کند. اما جنبه دیگر جامعه جهانی درباره آن صحبت نمی‌کند و آن میزان توجه بین‌المللی به سیاست‌های ایران در منطقه است. برخی از رفتارهای ایران در منطقه قابل قبول نیست، رفتارهایی که در لبنان، سوریه، عراق، یمن، خلیج فارس، افغانستان و پاکستان می‌بینیم.»

او ادامه داد: «امیدواریم ایران به‌‌ همان اندازه که در پایان دادن به پرونده اتمی خود جدی است، به اطمینان بخشیدن به محیط اطراف خود هم جدی باشد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,