Saturday, 18 July 2015
27 November 2020

«در جستجوی یک چهار دیواری در ترکیه»

2013 November 16

برای ارتباط بیشتر با سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که نوشته‌ای مورد توجه دارند. تارنمای کوچه اقدام به باز نشر نوشته‌های وبلاگی در این بخش می‌کند. این نوشته پیشتر در وبلاگ مربوطه نشر یافته است.  برای مطالعه بیشتر می‌توانید از طریق لینک مطلب به خود وبلاگ مراجعه کنید. این مطلب بدون ویرایش کوچه منتشر شده است.

منبع: خانه پناهندگان مهر

وبلاگستان/ مادح نظری/رادیو کوچه

 

اشاره: بستگی دارد کجا ایستاده باشی! همین که پای را این سو یا آن سوی مرز بگذاری، به شرطی که قدمی که از مرز ردمی‌شود توی خاک کشور ترکیه باشد، دوران پناهجویی‌ات آغاز می‌شود. همان‌جا در همان خط صفر مرزی مشکلات گریبان تو را می‌چسبند و هرچه به دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل نزدیک می‌شوی بیشتر احساسشان می‌کنی. یکی از مشکلاتی که تا روز آخر حضور پناهجو در ترکیه همراهی‌اش می‌کند، تامین مسکن و سرپناهی برای زندگی است. تامین جایی برای آسودن، جایی برای قرار و سامان، جایی برای زندگی کردن ولو کوچک باشد و تنگ! فقط چهار دیوار داشته باشد و سقفی روی سرت. در این نوشتار سعی شده است گزارشی از وضعیت مسکن پناهجویان در ترکیه، راه‌های تهیه و تامین آن از سوی پناهجویان و مشکلات و گره‌های موجود بر سر راه پناهجویان مقیم ترکیه در دوران پناهجویی و طی مراحل اداری یو.ان.اچ.سی.آر که همان مخفف کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ترکیه است بیان شود.

از خط مرزی تا دفتر یو.ان.اچ.سی.آر

Mideast Jordan-Syrian-Refugees
آنهایی که به صورت غیر قانونی و قاچاقی وارد خاک ترکیه می‌شوند روزگار بدتری دارند. احساس نیاز به مسکن در این دسته از پناهجویان شدیدتر است. تازه از کوه یا دشت یا از هزار و یک راه دیگر که خدا می‌داند و خودشان، به ترکیه آمده‌اند؛ گرسنه‌اند و نیاز به سرپناهی دارند که پس از تحمل پیاده‌روی و سختی و استرس‌های مداوم، دمی آنجا بیاسایند.

اگر شخص پولی همراه نداشته باشد به صورت معمول جاهایی که شخص می‌تواند کمکی دریافت کند به او معرفی نمی‌شود

اولویت سفر پناهجو رسیدن به دفتر کمیساریا است برای اعلام پناهندگی. معمولا صبح زود یا ظهر یا حتی عصر و شب همراه آنهایی که قانونی و از راه‌های رسمی آمده‌اند جلوی دفاتر یو.ان.اچ.سی.آر می‌ایستند؛ درخواست می‌دهند تا ثبت‌نامشان کنند. اگر تا پایان وقت اداری نوبت به آنها نرسد باید روز بعد مراجعه کنند. آنهایی که پولی همراه خود دارند به هتل یا مسافرخانه و یا پانسیون می‌روند و فردا برمی‌گردند. آنهایی که پول کافی برای اجاره مکانی ندارند (که معمولا بیشتر پناهجویان با توجه به شرایط خروجشان از کشور مبدا جزو این دسته محسوب می‌شوند)؛ جایی برای ماندن در شب ندارند. همانجا نزدیک دفاتر یو.ان.اچ.سی.آر یا توی ترمینال‌ و پایانه‌های مسافربری و یا توی پارک و حتی ساختمان‌های نیمه‌کاره شب را به روز می‌رسانند.

سفر به شهر پناهجوپذیر

3

بعد از معرفی پناهجو به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و ارایه درخواست پناهندگی، یو.ان.اچ.سی.آر شهری پناهجو پذیر را برای اقامت شخص تا طی زمان پروسه‌ی پرونده پناهجویی‌اش تعیین و اعلام می‌کند. پناهجو باید در کم‌ترین زمان ممکن به شهر مورد نظر مراجعه و خود را به پلیس آنجا معرفی کند. هزینه‌های سفر، خوراک و محلی برای اسکان در شهر معرفی شده به عهده پناهجو می‌باشد. یو.ان.اچ.سی.آر و سازمان و نهاد دیگری در کشور ترکیه در بدو ورود شخص کمکی برای تامین این نیازها در اختیار پناهجویان قرار نمی‌دهند.

در بعضی موارد مشاهده شده که مالک پس از پایان مدت اجاره به بهانه تعمیر، ترمیم و نقاشی ساختمان از پرداخت مبلغ ودیعه خودداری می‌کند

در ابتدای ورود به شهر تعیین شده از طرف یو.ان.اچ.سی.آر، پناهجو باید به اداره پلیس مراجعه کند و تشکیل پرونده دهد. برای این امر باید آدرس محل سکونت پناهجو ارایه شود تا بتوانند برای پناهجو پرونده‌ای تشکیل بدهند. اگر شخص پولی همراه نداشته باشد به صورت معمول جاهایی که شخص می‌تواند کمکی دریافت کند به او معرفی نمی‌شود. پناهجو به ناچار از آسام نماینده یو.ان.اچ.سی.آر در شهر پناهجو پذیر درخواست کمک می‌کند. در آسام نیز به صورت معمول اگر جایی برای دریافت کمک خیریه در شهر باشد به پناهجو معرفی می‌شود وگرنه خود این دفتر امکاناتی شبیه خوابگاه یا هر نوع امکانات رفاهی دیگری در اختیار ندارد که پناهجو را در آن سکنی دهد. در مواردی مشاهده شده که کلیسایی از طرف آسام معرفی شده است که بعضی از پناهجوها برای چند روز، یک یا دو هفته و گاه تا یک ماه هم در خانه‌ای از طرف کلیسا سکونت کرده‌اند. اما این راه نیز چاره‌ای موقتی برای حل مشکل تامین مسکن پناهجویان بی سر پناه است.

تلاش برای اجاره یک چهاردیواری

5
تامین پول برای اجاره خانه اصلی‌ترین مشکل پناهجویان در شهرهای پناهجوپذیر است. یو.ان.اچ.سی.آر در مواقعی تهدید می‌کند که در صورت ثبت‌نام نکردن در پلیس شهر مورد نظر پروسه پیگیری پرونده آنان معلق خواهد ماند و در مواردی نیز مشاهده شده که پلیس، پناهجو را به دیپورت شدن و اخراج از کشور ترکیه تهدید می‌کند.
پس از تامین هزینه اجاره خانه که خدا می‌داند و شخص پناهجو! لازمه پیدا کردن خانه اجاره‌ای و مراجعه به بنگاه‌های معاملاتی املاک یا جستجو در کوچه پس‌کوچه‌های شهر، دانستن زبان ترکی است. برای مرتفع کردن این نیاز آسام یا پلیس هیچ خدماتی چون در اختیار گذاشتن مترجم به زبان پناهجو ارایه نمی‌دهد ولو اگر در قانون چنین خدمتی دیده شده باشد! نداشتن مترجم و ناتوانی از اعلام نیاز به مشاوران ملکی مشکل بزرگی است که معمولا به دلیل آشنایی نداشتن، درک ناقص و تسلط نداشتن در خصوص قوانین مالک و مستاجر در ترکیه، پناهجو متضرر می‌شود.

آنهایی که به صورت غیر قانونی و قاچاقی وارد خاک ترکیه می‌شوند روزگار بدتری دارند. احساس نیاز به مسکن در این دسته از پناهجویان شدیدتر است

مالک همواره اجاره‌بها را اولین روز ماه جاری مطالبه می‌کند. به عنوان مثال چنانچه آذرماه خانه‌ای را اجاره می‌کنید؛ اجاره‌بها را باید اول آذر پرداخت کنید. البته با توافق پناهجو و مالک می‌توان اجاره شش ماه یا یک سال را به صورت یکجا پرداخت نمود. بیشتر مالکین پولی را به عنوان ودیعه، پول پیش یا دپوزیت مطالبه می‌کنند و معمولا به اندازه اجاره یک ماه مسکن مورد اجاره است. در بعضی موارد مشاهده شده که مالک پس از پایان مدت اجاره به بهانه تعمیر، ترمیم و نقاشی ساختمان از پرداخت مبلغ ودیعه خودداری می‌کند. لازم به ذکر است در قولنامه اجاره خانه نامی از ودیعه و یا پول پیش به میان نمی‌آید و باید رسیدی جداگانه برای مطالبه آن در روز تخلیه و فسخ قرارداد در دست داشت. درباره هزینه نظافت آپارتمان، حق استفاده از پارکینگ و برخورداری از فضای انبار نیز باید قبل از اجاره با مالک گفتگو کرد و همچنین در قولنامه اجاره خانه نیز باید قید گردد.
هزینه‌ی حق‌الزحمه مشاوره بنگاه معاملات ملکی با عنوان کمیسیون به اندازه اجاره یک ماه از مستاجر مطالبه می‌شود. برای باز کردن امتیاز گاز و برق و در مواردی آب و تلفن مبلغی به عنوان ودیعه نزد ادارات مذکور از پناهجو مطالبه می‌شود.

اقلیم متفاوت و سردرگمی در انتخاب خانه

6
آب و هوای کشور ترکیه متفاوت از آب و هوای کشور مبدا پناهجوست. در این کشور در طول ماه‌های سرد زمستان (دی و بهمن)، اختلاف زیادی میان درجه حرارت ناحیه‌های ساحلی از جمله سواحل جنوب، غرب و سواحل دریای سیاه و مناطق سرد داخلی مشاهده می‌شود. اقلیم مناسبی که پناهجو در آن احساس راحتی داشته باشد بستگی به فضا و منطقه و آب و هوایی دارد که از آن آمده است. در نواحی مرتفع شرقی ترکیه، زمستان‌ها طولانی‌ و به مراتب سردتر است. در نواحی کوهستانی و شمالی ترکیه بارش باران بسیار و مداوم است. هرچه از سمت غرب به شرق ترکیه برویم از میزان بارندگی‌ها کم می‌شود. گرم‌ترین تابستان ترکیه در آناتولی جنوب شرقی است، میزان بارندگی در این مناطق نصف مناطق ساحلی ترکیه است.

یکی از مشکلاتی که تا روز آخر حضور پناهجو در ترکیه همراهی‌اش می‌کند، تامین مسکن و سرپناهی برای زندگی است

کسب اطلاع پناهجو از شرایط آب و هوایی و اقلیمی شهر پناهجوپذیر، در انتخاب خانه استیجاری لازم به نظر می‌رسد. هر چند که کسی درباره این موضوع اطلاعاتی به شخص نخواهد داد. خانه‌هایی که در شهرهای ترکیه واقع هستند با توجه به نکات بالا؛ کومر سوز (زغال سوز، چوب سوز)، گاز سوز و در جاهایی نیز برقی هستند. از مکان‌های استیجاری می‌توان به اتاق‌های هتل، سوئیت، پانسیون، آپارتمان و خانه‌های یک طبقه و دو طبقه نیز اشاره کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|۱ Comment


  1. محسن
    1

    بسیار از زحمات شما متشکرم