Saturday, 18 July 2015
28 November 2020
اصلاحات در چین

«اردوگاه‌های کار اجباری در چین برچیده می‌شود»

2013 November 16

خبر/ رادیو کوچه

جمهوری خلق چین اصلاحاتی را در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی و قانونی مانند اجازه داشتن بیشتر از یک ‌فرزند یا از میان برداشتن اردوگاه‌های کار اجباری در نظر گرفته است.

«شی جین‌پینگ»، رییس‌جمهوری خلق چین، روز جمعه پانزدهم نوامبر اعلام کرد دولت آن کشور اصلاحاتی را در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی و قانونی در نظر گرفته است که مواردی مانند اجازه داشتن بیشتر از یک ‌فرزند یا از میان برداشتن اردوگاه‌های کار اجباری را در بر می‌گیرد.

این اصلاحات شامل برخی قوانین آن کشور از جمله قوانین اقتصادی است. اگرچه هنوز دقیقن مشخص نیست اقتصاد چین با چه تغییراتی روبه‌رو خواهد شد، رسانه‌های بین‌المللی خبر از واکنش مثبت بازار به اخبار درز پیدا کرده، می‌دهند.

اصلاحات در قانون سخت‌گیرانه تک‌فرزندی در چین خواستی‌ است که پیشتر سازمان‌های مدافع حقوق بشر نیز آن را مطرح کرده بودند.

 قانون تازه به والدینی که یکی از آن‌ها خود٬ تک‌فرزند است٬ این اجازه را می‌دهد که دو فرزند داشته باشند.

با این حساب البته تفاوت عمده‌ای در رشد جمعیت چین حاصل نمی‌شود، زیرا بخش عمده‌ای از کسانی که می‌توانند از چنین قانونی بهره‌مند شوند متولدین سال‌های دهه ۱۹۷۰ به این سو و عمدتن ساکن بخش‌های شرقی چین و شهرنشین هستند.

پیش از این٬ قانون به ساکنین مناطق روستایی اجازه می‌داد که اگر فرزند اول آن‌ها دختر است، فرزند دومی نیز بیاورند.

1

دولت چین همچنین تصمیم گرفته است تا به سازوکار «لائوجیائو» یا «بازآموزی از طریق کار» که همان اردوگاه‌های کار اجباری‌ست خاتمه دهد. این سازوکار قانونی در چین از سال ۱۹۵۷ برپا شده و بارها با انتقادهای مدافعان حقوق بشر روبه‌رو بوده است.
بنابر گزارش مدافعان حقوق بشر، طی سال‌های گذشته مقصد بسیاری از زندانیان سیاسی نیز اردوگاه‌های کار اجباری بوده است.

سازمان دیدبان حقوق بشر، پیشتر «لائوجیائو» را مخالف قوانین بین‌المللی به ویژه ماده چهارم «قانون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی» دانسته بود. حتی وزارت دادگستری چین نیز پیشتر پذیرفته بود که این سازوکار مغایر با برخی قوانین آن کشور است.

دیدبان حقوق بشر از تصمیم چین در این زمینه استقبال کرده است. در عین حال نیکلاس بکلین، یکی از پژوهشگران ارشد این سازمان ابراز امیدواری کرده است که این «گام بسیار مثبت» با ساز و کار جدید مشابهی جایگزین نشود.

«چاینادیلی» چاپ پکن در عین حال از برخی اصلاحات در سیستم قضایی خبر داده و می‌نویسد برای وکلای مدافع نقش بیشتری در نظر گرفته شده و اعتراف‌گیری از طریق شکنجه نیز منع می‌شود. هنوز مشخص نیست این اصلاحات در جزییات به چه شکلی صورت می‌گیرند و آیا امکان نظارت بیشتر به سازمان‌های فرادولتی بر آنها داده می‌شود یا نه.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,