Saturday, 18 July 2015
26 November 2020
یک مقام بلندپایه دولت اوباما

«امکان توافق با ایران در ژنو وجود دارد»

2013 November 16

خبر/ رادیو کوچه

یک مقام بلندپایه دولت «باراک اوباما» می‌گوید، در دور بعدی مذاکرات ایران با گروه ۱+۵ در ژنو امکان رسیدن به توافق وجود دارد.

خبرگزاری «فرانسه» روز شنبه شانزدهم نوامبر گزارش داد، این مقام آمریکایی که خواسته نامی از وی برده نشود، در این باره گفته است: «ما هفته آینده به شدت تلاش خواهیم کرد. نمی‌دانم که به توافق می‌رسیم یا نه. به نظرم کاملن امکان دارد که بتوانیم به توافق برسیم٬ اما همچنان موضوعات دشواری برای مذاکره وجود دارد.»

این مقام آمریکایی در عین حال با اشاره به شماری از قانونگذاران کنگره که معتقدند با تحریم‌های بیشتر ایران به نقطه تسلیم می‌رسد و برنامه خود را متوقف می‌کند، گفت: «من به شخصه معتقدم نیستم که تسلیم به این زودی‌ها باشد، این فرهنگ مقاومت است.»

وی هشدار داد که تصویب تحریم‌های بیشتر ممکن است ایران را به پیشروی بیشتر در برنامه هسته‌ای خود سوق دهد که در آن صورت به گفته وی «برای ما دیگر گزینه‌ای باقی نمی‌ماند مگر گزینه نظامی.»

1

او تاکید کرد «تحریم‌های بیشتر به حسن نیت مذاکرات نه تنها از نگاه ایران بلکه از نگاه دیگر مذاکره‌کنندگان لطمه می‌زند.»

یک روز پیش از این نیز «باراک اوباما»، رییس جمهوری آمریکا، وضع تحریم‌های تازه علیه ایران را غیرسازنده خوانده و تاکید کرده بود که اگر آمریکا به دیپلماسی معتقد است باید به مذاکره فرصت بدهد.

به گفته مقام‌های آمریکایی و بریتانیایی در پیش‌نویس توافق پیشنهادی، کاهش موقت تحریم‌ها در مورد ایران مد نظر قرار گرفته است.

وزیر خارجه ایران پیشتر گفته بود که ایران با پیش‌نویس پیشنهادی موافقت کرده بود اما یکی از وزرای خارجه (فرانسه) با آن مخالفت کرد. «سرگئی لاوروف» هم گفته است که ایران با پیش‌نویس پیشنهادی آمریکا موافق بود.

این مقام آمریکایی در عین حال گفت داشتن نظرات متفاوت در مذاکرات امری طبیعی است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,