Saturday, 18 July 2015
27 November 2020
با استقبال نخست وزیر ترکیه

«سفر رییس اقلیم کردستان به دیاربکر»

2013 November 17

خبر/ رادیو کوچه

«مسعود بارزانی»، رییس اقلیم کردستان، روز شنبه شانزدهم نوامبر در شهر دیاربکر که کردها آن را «آمد» می‌نامند، مورد استقبال «رجب طیب اردوغان»، نخست‌وزیر ترکیه، قرار گرفت.

 به گزارش رادیو «کوچه» از ترکیه، «مسعود بارزانی» درحالی به دیاربکر،‌مهم‌ترین شهر کردنشین ترکیه، سفر کرده است که  اقلیم کردستان و ترکیه در حالی نهایی کردن یک قرار داد بزرگ نفت و گاز هستند.

بنابه گزارش خبرنگار «رادیو کوچه» از دیاربکر، هزاران نفر در این شهر گردآمده بودند تا در مراسمی که با سخنرانی «مسعود بارزانی» و «رجب طیب اردوغان» آغاز شد، شرکت کنند.

در این مراسم همچنین «شیوان پرور»، خواننده کرد که از دهه ۱۹۷۰ از ترکیه فرار کرده بود،‌ به همراه «ابراهیم تاتلیس» خواننده‌ی کردتبار ترکیه به اجرای موسیقی پرداخت.

2

مسعود بارزانی در این مراسم گفت :«این یک سفر تاریخی برای من است. همه می دانیم چنین سفری ۱۵ یا ۲۰ سال پیش غیر ممکن بود.»

رییس اقلیم کردستان اضافه کرد:«رجب طیب اردوغان گام شجاعانه‌ای در جهت صلح برداشته است. من از برادران کرد و ترک خود می‌خواهم که از روند صلح حمایت کنند.»

آقای «بارزانی» در سخنرانی خود از کردهای ترکیه خواست تا از روند صلح با حکومت این کشور حمایت کنند.

در همین رابطه خبرگزاری «رویترز» نیز گزارش داد، سفر آقای «بارزانی» به دیاربکر به عنوان بخشی از تلاش‌های «رجب طیب اردوغان »برای پایان دادن به ناآرامی‌ها در کردستان ترکیه و به ویژه مبارزه مسلحانه حزب کارگران ترکیه «پ‌ک‌ک» است.

گفته می‌شود، از زمان آغاز مبارزه مسلحانه «پ‌ک‌ک» علیه حکومت ترکیه دست کم ۴۰ هزار نفر کشته شده‌اند.

بنا است در جریان سفر آقای «بارزانی» به ترکیه مجموعه‌ای از دیدارهای رسمی صورت بگیرد.

دولت رجب طیب اردوغان اعلام کرده که حقوق بیشتری به اقلیت کرد اعطا می‌شود. از جمله به کردها این اجازه داده شده است که در مدارس خصوصی به زبان کردی تحصیل کنند.

1

بسیاری از فعالان کرد با تردید به اصلاحات آقای «اردوغان» می‌نگرند و آنها را امتیازاتی صوری می‌دانند.

نوروز امسال، «عبداله اوجالان»، رهبر زندانی حزب کارگران کردستان در پیام صلحی اعلام کرد که «پ‌ک‌ک» سلاح را زمین می‌گذارد و از خاک ترکیه بیرون می‌رود، اما روند تخلیه خاک ترکیه توسط نیروهای «پ‌ک‌ک» به دلایلی به تعویق افتاده است.

مساله ضرورت صلح بین حکومت ترکیه و شورشیان کرد این کشور با توجه به جنگ داخلی در سوریه وارد مرحله تازه ای شده است.

به دنبال ناآرامی‌ها  که از ماه مارس ۲۰۱۱ در سوریه آغاز شده است،‌ کردهای سوریه طی ماه‌های اخیر در مناطق تحت کنترل خود یک  منطقه خودمختار اعلام کرده‌اند. این منطقه  در مرزهای جنوبی ترکیه واقع شده است.

همچنین گفته می‌شود نخست وزیر ترکیه  می‌خواهد  از سفر «مسعود بارزانی» برای گسترش نفوذ حزب حاکم عدالت و توسعه، در مناطق کردنشین و به ویژه در انتخابات شهرداری‌ها بهره‌برداری کند.

در انتخابات شهرداری ها که در ماه مارس سال آینده برگزار می شود، حزب حاکم عدالت و توسعه رقابت نزدیکی با حزب «آشتی و دموکراسی»، تشکل قانونی کردهای ترکیه که پایگاه اجتماعیش به «پ‌ک‌ک» نزدیک است، دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd281258 buy prednisolone Cialis Generic