Saturday, 18 July 2015
25 November 2020
گزارش خبری علمی

«واکسن آنفلونزا»

2013 November 18

دکتر آویده مطمئن فر /  رادیو کوچه

avideh@koochehmail.com

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دکتر بهرمن، مدیر پزشکی خدمات طب کار در بیمارستان دانشگاهی دانشگاه پنسیلوانیا و استادیار طب اورژانس در دانشکده پزشکی پرلمان در پن، بر این باور است که واکسیناسیون اجباری برای محافظت از بیماران آسیب پذیر مورد نیاز است، در حالی که یک پرستار بخش عمومی اورژانس از  ونکوور جنرال هاسپیتال در کانادا معتقد است که شواهد کافی در رابطه با اینکه واکسیناسیون بیش از حد کارکنان مراقبت های بهداشتی اثر مثبتی در محافظت از بیماران آسیب پذیر دارد وجود ندارد. البته هر دو به تحقیقات استناد می‌کنند و مسایل اخلاقی مربوط به این معضل را بررسی می‌کنند.

بهرمن می‌گوید تخمین زده شده است که واکسن آنفلوانزا نه تنها از بستری شدن هزاران نفر در بیمارستان ها و بیمار شدن میلیون ها نفر در سال جلوگیری کرده است بلکه واکسن آنفلوانزا امن  است و بیشترین اثر محافظتی و کار آمدی را در افراد بالغ غیر مسن سالم، یعنی دقیقن در میان جمعیت کارکنان مراقبت های بهداشتی دارد. به همین دلیل، واکسیناسیون کارکنان بیمارستان می تواند ایمنی بیمار، و هم چنین حفاظت کارگران مراقبت های بهداشتی را بهبود بخشد. او می‌گوید که واکسیناسیون اجباری کارکنان به حفاظت از بیمارانی که در معرض خطر بالای ابتلا به عوارض ناشی از آنفولانزا می‌باشند یعنی افراد مسن، نوزادان، بیماران مبتلا به بیماری‌های ریوی و قلبی، و بیماران با نقض سیستم ایمنی کمک کند.

1 20131117_Avideh_MedicalNews_InfluenzaVaccination_Pic2

او می‌گوید که در شرایط ایده‌آل، کارگران باید در قبال واکسیناسیون مسئولیت فردی داشته باشند اما زمانی که این امر رخ نمی‌دهد، موسسات مراقبت سلامت نسبت به آن باید تعهد اخلاقی نشان بدهند درست مانند شستن دست‌ها و به حداقل رساندن خطاهای سایت جراحی در بیمارستان.

در سال ٢٠٠٩، سیستم بهداشت و درمان دانشگاه پنسیلوانیا یک سیاست واکسیناسیون اجباری را برای همه کارکنان تایید کرد زیرا علیرغم تلاش‌های گسترده، میزان ایمن‌سازی داوطلبانه ناکافی بود.

بررسی اخیر پنج تحقیق نشان داد که هیچ مدرکی وجود ندارد که واکسیناسیون کارکنان مراقبت‌های بهداشتی از آنفولانزا و عوارض آن در افرادی که در مراقبت طولانی مدت هستند جلوگیری می‌کند، و در نتیجه واکسیناسیون اجباری نمی‌تواند بر هیچ گونه شواهدی تکیه کند

از سوی دیگر، ارایه دهنده مراقبت‌های بهداشتی از ونکوور جنرال هاسپیتال در کانادا، استدلال می‌کند که نشان داده شده است که واکسیناسیون کارکنان مراقبت‌های بهداشتی با معیارهای دقیق به منظور کاهش انتقال آنفلوانزا به بیماران موثر نیست. بررسی اخیر پنج تحقیق نشان داد که هیچ مدرکی وجود ندارد که واکسیناسیون کارکنان مراقبت‌های بهداشتی از آنفولانزا و عوارض آن در افرادی که در مراقبت طولانی مدت هستند جلوگیری می‌کند، و در نتیجه واکسیناسیون اجباری نمی‌تواند بر هیچ گونه شواهدی تکیه کند.

او هم چنین اشاره می‌کند که واکسن اغلب تنها یک ایمنی نسبی ایجاد کرده و ممکن است برای کمتر از کل فصل آنفلوآنزای طول بکشد. او معتقد است که کارکنان مراقبت‌های بهداشتی باید بیماران  مبتلا به آنفلوانزا با علایم عفونت تنفسی را منزوی کرده و کنترل عفونت را بهبود بخشند. پوشش سرفه، شستن دست ها، و ماندن در منزل از ترویج بیماری جلوگیری می‌کند. برای او، واکسن آنفولانزا، تا زمانی که شواهد قانع کننده تری در این رابطه وجود ندارد، باید یک تصمیم شخصی باقی بماند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,