Saturday, 18 July 2015
24 November 2020
محمد جواد ظریف

«ایران توقف غنی‌سازی را غیرقابل مذاکره می‌داند»

2013 November 18

خبر/ رادیو کوچه

در حالی که «فرانسوا اولاند» رییس‌جمهوری فرانسه روز یک‌شنبه بیست و ششم آبان توقف غنی‌سازی بیست درصدی اورانیوم در ایران را به عنوان یکی از شروط حمایت آن کشور از توافق هسته‌ای با ایران اعلام کرد، «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، گفته‌است که: «ما حق غنی‌سازی ایران را غیرقابل مذاکره می‌دانیم.»

رییس تیم مذاکره کننده‌ی ایران با گروه ١+۵ طی مصاحبه‌هایی که در روزهای شنبه و یک‌شنبه بیست و پنجم و بیست و ششم آبان ماه با خبرگزاری «ایسنا» داشت افزود که: «ما در مذاکرات با ۱+۵ نشنیدیم که کسی خواهان توقف غنی‌سازی باشد. این موضوع در مرحله اول به صورت کلی درخواست هیچ طرفی نیست.»

1

این اظهارات در حالی بیان می‌شود که «فرانسوا اولاند»، رییس جمهوری فرانسه شامگاه یک‌شنبه پس از نخستین دیدار با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسراییل، چهار شرط را برای توافق هسته‌ای با ایران مطرح کرد و گفت، با رعایت این چهار شرط، فرانسه از دستیابی به تفاهم حمایت می‌کند.

آقای «اولاند» در نشست خبری مشترک با «نتانیاهو» گفت غنی‌سازی بیست درصدی اورانیوم ایران باید متوقف شود، تمامی تاسیسات هسته‌ای ایران زیر کنترل بین‌المللی قرار گیرد، ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران کاهش یابد و تاسیسات آب سنگین اراک متوقف شود.

روز یک‌شنبه اما، «محمد جواد ظریف»، وزیر خارجه ایران در ادامه سخنانش گفت: «حق غنی‌سازی ایران نیازی به به‌رسمیت شناخته شدن ندارد، زیرا حقی است که بر اساس ان. پی. تی غیر قابل انفکاک است. آن‌چه که ما توقع داریم، احترام به اجزای این حق ایران است.»

وی در ادامه با ذکر این‌که «تعلیق کلی غنی‌سازی حتما خط قرمز ما است و ما وارد این خط قرمز نخواهیم شد» گفت: «ضرورت دارد آن‌ها حق ما را محترم بشمرند و تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی که بر مردم وارد کرده‌اند را بردارند. ما در این مسیر حرکت می‌کنیم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,