Saturday, 18 July 2015
24 October 2021
مدیرعامل مخابرات

«اگر صنعت ارتباطات مشکلی دارد، مقصر آن مخابرات است»

2013 November 21

منوچهر نوبنیاد / رادیو کوچه

به دلیل رشد روز افزون تکنولوژی و بهره‌گیری از آن به دلیل سهولت و در دسترس بودن؛ بدون هیچ شکی، یکی از منابع درآمدی دولت مخابرات و حوزه‌های وابسته به آن است. برقراری تماس تلفنی بسیار کم هزینه‌تر از ملاقات حضوری است، از همین روی بسیای از افراد مکالمات تلفنی را جایگزین ملاقات حضوری کرده‌اند.

«مظفر پوررنجبر»، مدیر عامل مخابرات اعلام کرده است مخابرات متولی اصلی ارتباطات کشور به شمار می‌رود و می‌تواند صنعت ارتباطات را به اعلاترین نقطه یا تا اسفل السافلین ببرد. وی این سخنان را در در مراسم بهره‌برداری از فاز اول پروژه تامین تجهیزات انتقال شبکه شرکت‌های مخابرات استانی بیان کرده است.

وی در این مراسم افزوده است: «اکنون اگر صنعت ارتباطات مشکلی دارد مقصر آن مخابرات است، اما می‌توان ارتباطات را توسعه داد به شرطی که مخابرات یکپارچه و مدیرانی هماهنگ داشته باشیم».

mobile-bill-

مدیر عامل مخابرات ایران با بیان این‌که شرایط جدید شرکت مخابرات شرایطی گذرا محسوب می‌شود، اظهار کرد: «سر گنج همواره دعواست و شما مدیران مخابراتی، مخابرات را به گنج تبدیل می‌کنید طبیعی است که این گنج هواخواهان زیادی داشته باشد اما مشکل اینجاست که این هواخواهان ارزش این گنج را پایین می‌آورند. هرچند این مقام مسوول، اشاره‌ای مستقیم به “هواخواهان” نکرد و از سوی دیگر کنایه آمیز بودن سخنان وی در خصوص «شرایط گذرا» بسیار بحث انگیز خواهد بود».

وی ادامه داد: «با وجود مشکلات تحریم، با سختی تجهیزات مورد نیاز خود را تامین کردیم تا شبکه ارتباطی کشور را توسعه دهیم اما حالا یک دست داخلی هم ما را تحریم می‌کند».

«مظفر پوررنجبر»، مدیر عامل مخابرات اعلام کرده است مخابرات متولی اصلی ارتباطات کشور به شمار می‌رود و می‌تواند صنعت ارتباطات را به اعلاترین نقطه یا تا اسفل السافلین ببرد

پوررنجبر گفت: «اکنون باید هزینه آموزش برخی افرادی که به تازگی آمده‌اند را بدهیم و در مصاحبه‌ها شاهدیم که گاه گفته می‌شود قرار است گوش مخابرات را بگیرند؛ غافل از این که اگر مخابرات درآمدی هم داشته باشد نیمی از این درآمد به دولت اختصاص پیدا می‌کند».

متاسفانه وی در این اظهارت به افرادی اشاره کرده است که طی سالیان گذشته، حال از روی تعمد، دل‌سوزی و یا هر دلیل دیگر، افرادی وارد بدنه مخابرات شده‌اند که گویا دانش مورد نیاز را نداشته و شرکت مخابرات باید هزینه آموزش این افراد را پرداخت کند. مظفر پوررنجبر در راستای همین موضوع بیان کرد: «گاهی تصمیماتی که گرفته می‌شود ناشی از آن است که مدیران، اطلاعات درستی ندارند یا این که از آثار تصمیماتی که می‌گیرند اطلاع درستی نداشته و نمی‌دانند چه آثار مهلکی بر اثر این تصمیمات به جا می‌ماند».

هرچند وی اشاره‌ای نیز به «تحریم داخلی» ننمود و از سخن در این باره سرباز زد، اما تا حدودی می‌توان این مبحث را به موضوع هزینه‌های تلفن ثابت و تا حدودی همراه اول نسبت داد. هرچند چندی پیش توافقاتی بر هزینه‌های مخابرات صورت گرفته است. یکی از گزینه‌های «دست داخلی» نیز می‌تواند شورای رقابت باشد.

پوررنجبر گفت: «گاه گفته می‌شود قرار است گوش مخابرات را بگیرند؛ غافل از این که اگر مخابرات درآمدی هم داشته باشد نیمی از این درآمد به دولت اختصاص پیدا می‌کند»

پوررنجبر اظهار کرد: «اکنون باید سرویس‌های مختلف ارایه دهیم و در خانه‌ها پهنای باند دو مگ داشته باشیم. دیگر زمان آن نیست که ما مشکل پهنای باند در خانه‌ها را داشته باشیم؛ به هر صورت همه این اتفاقات خواهد افتاد و شرکت مخابرات با شاکله یک مخابرات قوی و متحد به اهداف خود خواهد رسید و به شکل قوی‌تری ظاهر خواهد شد».

مدیر عامل مخابرات ایران ادامه داد: «اکنون شبکه ما دوران تکامل تدریجی خود را به سمتی طی می‌کند که در آینده خصوصیات جدید پیدا خواهد کرد و به شکل نرم و سیار در خواهد آمد و جابه جایی آن انتخابی خواهد شد».

مدیر عامل مخابرات ایران هم‌چنین اظهار کرد:‌ «در کشور ما صنعت ارتباطات به اقتضای تغییر تکنولوژی و نیازهای مردم حرکت و تحولات مختلفی راتجربه خواهد کرد و اگر این تحولات وجود نداشته باشد شرکت ارتباطی آن از بین خواهد رفت».

به گفته وی امروز ما با دنیا فاصله بسیاری داریم و این فاصله جای تاسف دارد. اکنون زمان آن است که ما گزارش پیشرفت‌های جدی خود را ارایه کنیم، اما اکنون ما در جلسات و نشست‌های خود از هم‌گرایی صحبت می‌کنیم در حالی که چنین بحث‌هایی در دنیا سال‌هاست مطرح شده و کنار گذاشته شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,