Saturday, 18 July 2015
12 July 2020
افشاگری اسنودن

«بریتانیا به آمریکا اجازه جاسوسی از شهروندانش را ‌داده است»

2013 November 22

خبر/ رادیو کوچه

دولت بریتانیا پس از سال ۲۰۰۷ به آژانس امنیت ملی آمریکا (ان‌اس‌ای) اجازه داده بود به شماره تلفن‌ها و آدرس‌های ایمیل شهروندان عادی بریتانیا دسترسی داشته باشد.

کانال چهار تلویزیون بریتانیا و روزنامه «گاردین» در گزارشی که روز پنج‌شنبه بیست و یکم نوامبر منتشر کرده‌اند می‌گویند که در برخی از قوانین بریتانیا در سال ۲۰۰۷ تغییراتی اعمال شد تا بر اساس آن، آمریکا بتواند اطلاعات مربوط به شهروندان عادی بریتانیایی را که حتی مرتکب عمل مجرمانه‌ای نشده‌ بودند در اختیار داشته باشد.

گزارش این رسانه‌های بریتانیا براساس اطلاعات «ادوارد اسنودن» منتشر شده است. آقای «اسنودن» که از کارمندان آژانس امنیت ملی آمریکا بود، اطلاعاتی را درباره فعالیت‌های اطلاعاتی این آژانس منتشر کرد که به بروز تنش‌هایی بین آمریکا و کشورهای مختلف جهان منجر شده است.

وزارت خارجه بریتانیا در خصوص گزارش‌های اخیر این دو رسانه بریتانیایی گفته است که نسبت به چنین حدسیاتی واکنش نشان نمی‌دهد.

snowden

بر اساس قرارداد مبادله اطلاعاتی بین آمریکا و بریتانیا که ۷۰ سال پیش به امضا رسید دو کشور بدون اجازه مقامات یکدیگر نمی‌توانند به چنین اطلاعاتی دسترسی داشته باشند.

به این ترتیب تا پیش از سال ۲۰۰۷ اگر آمریکا در عملیاتی به آگاهی از شماره تلفن و یا آدرس ایمیلی یک شهروند بریتانیایی نیاز داشت بدون اجاز مقامات بریتانایی قادر به دسترسی به این اطلاعات نبود.

اما براساس تغییراتی که در سال ۲۰۰۷ در قوانین بریتانیا اعمال شد آمریکا اجازه یافت به چنین اطلاعاتی با هدف اتصال تماس‌ها دسترسی پیدا کند، به این مفهوم که می‌توانسته است آنها را تحلیل کند و ارتباط آنها را با دیگر شماره‌های تلفن و یا ایمیل‌ها بررسی کند.

«ادوارد اسنودن»، ۳۰ ساله، در ماه ژوئن سال جاری پس از افشای عملیات گسترده جمع آوری اطلاعات آمریکا از طریق تماس‌های تلفنی و اینترنت به روسیه فرار کرد.

وی با دریافت پناهندگی موقت اجازه یافته است تا تابستان سال آینده در روسیه زندگی کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,