Saturday, 18 July 2015
25 November 2020
احتمال دستیابی به توافق

«سفر وزرای خارجه کشور‌های طرف مذاکره با ایران به ژنو»

2013 November 23

خبر/ رادیو کوچه

مذاکرات هسته‌ای گروه ۵+١ با ایران که از  بیست و نهم آبان ماه آغاز شده بود، به روز شنبه دوم آذر ماه کشیده شده است.
در حالی‌که وزیران خارجه آمریکا، بریتانیا و بنابر گزارش‌ها فرانسه اعلام کرده‌اند به مذاکرات در ژنو در مورد برنامه اتمی ایران می‌پیوندند، امیدها به رسیدن به توافق میان تهران و کشورهای گروه ۵+۱ افزایش یافته است.

پیش‌تر و زمانی که اعلام شد «جان کری»، وزیر خارجه آمریکا، به ژنو می‌رود، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده دلیل آن را «کمک به کاستن اختلاف‌ها و رسیدن به توافق» عنوان کرده بود.

روز جمعه بیست و دوم نوامبر، «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه نیز به ژنو رفت. البته بنابر گزارش‌ها این سفر بر اساس روال معمول به دعوت «کاترین اشتون» انجام نشده بود و دلیل آن دیدار با «اخضر ابراهیمی»، نماینده ملل متحد در امور سوریه عنوان شد.

اما آقای «لاوروف» با «محمدجواد ظریف»، وزیر خارجه ایران دیدار کرده است. ورود وزیر خارجه روسیه به ژنو، پیش از دیگر وزرا، خود سبب شده بود که رسانه‌ها از «افزایش امیدها» برای رسیدن به توافق میان طرف‌ها خبر دهند.

1

امیدها برای رسیدن به توافق احتمالی در ساعات آینده در گفته‌های «عباس عراقچی»، معاون وزیر خارجه ایران، نیز به شکلی بازتاب پیدا کرده است.

آقای عراقچی، روز جمعه گفت پیشرفت‌هایی در مذاکرات حاصل شده، اما برخی موارد اصلی همچنان باقی مانده است.

او در عین حال گفته است «به میزان خوبی در مذاکرات به توافق نزدیک شده‌ایم.»

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی «ایرنا» معاون وزیر خارجه ایران در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا اظهارنظر یک دیپلمات غربی در مورد اینکه گروه ۱+۵ «حق غنی‌سازی» ایران را پذیرفته است را تایید می‌کنید؟ گفته است: «از آنجا که مذاکرات هنوز نهایی نشده است نه تکذیب می‌کنم و نه تایید.»

غنی‌سازی اورانیوم از حساس‌ترین موضوعات مذاکرات به شمار می‌رود و مقام‌های ایرانی بارهای بر حق داشتن آن در خود خاک ایران تاکید کرده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,