Saturday, 18 July 2015
03 December 2020
عباس عراقچی

«غنی‌سازی باید در عمل به رسمیت شناخته شود»

2013 November 24

خبر/ رادیو کوچه

«عباس عراقچی»، معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در جمع خبرنگاران ایرانی حاضر در محل مذاکرات تاکید کرد که «ما بر حق غنی‌سازی خود محکم هستیم و باید علاوه بر این که در عمل به رسمیت شناخته شود، استمرار آن نیز مورد پذیرش واقع شود.تا وقتی نظرمان تامین نشود به مجموعه سند مورد بحث رضایت نخواهیم داد.»

خبرگزاری «ایسنا» روز یک‌شنبه سوم آذر ماه گزارش داد که «عباس عراقچی» گفته است: «موضوع غنی‌سازی در سند مشترک مکتوب خواهد شد و غنی‌سازی ایران مورد پذیرش واقع خواهد شد. این مهم‌ترین موضوع ما در مذاکرات است.»

بنابه گزارش این خبرگزاری معاون وزیر خارجه جمهوری اسلامی تاکید کرده است: «ایران برای غنی‌سازی ١٠ سال مقاومت کرده است و در برابر تحریم‌های سیاسی و اقتصادی ایستاد، بنابراین هیچ توافقی که غنی‌سازی را در گفتار و عمل به رسمیت نشناسند مورد قبول ما نیست. مردم ایران به ثبت حقوق خود در سند تفاهم‌نامه مطمئن باشند.»

1

«عراقچی» در پاسخ به این پرسش که پذیرش غنی‌سازی در سند مذکور بر اساس ماده چهار «ان. پی. تی» خواهد بود؟ گفته است: «ما با این توافق قصد تفسیر قواعد بین‌المللی را نداریم. باید واقعیت (هسته‌یی) ایران به رسمیت شناخته شود. ما نمی‌خواهیم وارد اختلافات گذشته برخی کشورها درباره تفسیر قواعد بین‌المللی شویم.»

«عراقچی» درباره ضمانت اجرایی تفاهم‌نامه مذکور تصریح کرده است: «طراحی‌هایی در سند انجام شده است که مهم‌ترین آن گام به گام بودن این راه‌حل است که هم‌زمان و متوازن باشد. اگر ببینیم طرف مقابل به تعهدات عمل نمی‌کند این حق برای ما نیز وجود دارد.»

وی در ادامه گفته است: «مذاکرات در دقیقه ٩٠ خود قرار دارد و بیش‌تر موضوعات اختلافی حل شده است. در مذاکرات روز شنبه رایزنی‌های فشرده میان وزیران خارجه شش کشور و نیز میان ایران و شش کشور صورت گرفت.»

این دیپلمات ارشد ایرانی گفته است که مسایل سخت و پیچیده است و بحث‌های کلانی مطرح هستند. با وجود این که وزیران خارجه این‌جا هستند باز هم باید با پایتخت‌های‌شان مشورت کنند.

معاون «ظریف» تاکید کرده: «بر روی متن تفاهم‌نامه غیر از چند مورد کوچک اما مهم، توافق حاصل شده است. ما تا ٩٨ درصد به تفاهم نزدیک شده‌ایم اما شاید ٢ درصد باقی مانده بسیار مهم‌تر از خیلی چیزهای دیگر باشد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,