شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
15 September 2016
پس از پنج روز گفت‌وگو

«ایران و گروه ۵+۱ بر سر پرونده اتمی ایران به توافق رسیدند»

۱۳۹۲ آذر ۰۳

خبر/ رادیو کوچه

ایران و کشورهای عضو گروه ۵+۱ که در سومین دور از مذاکرات خود از زمان روی کار آمدن دولت «حسن روحانی» در ژنو گرد هم آمده بودند، پس از پنج روز گفت‌وگو سرانجام روز یکشنبه سوم آذر ماه، بر سر پرونده هسته‌ای ایران به توافق رسیدند.

طی ده سال گذشته این نخستین بار است که ایران ‪و شش قدرت جهانی توانستند بر سر پرونده اتمی ایران به توافق برسند

«محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران، و «جان کری»، همتای آمریکایی‌اش، در کنفرانس‌های خبری جداگانه‌ای که بامداد یک‌شنبه برگزار کردند به این موضوع اشاره کردند، اما دو طرف  برداشت متفاوتی در این زمینه ارایه کردند.

وزیر امور خارجه ایران گفت که برنامه غنی‌سازی در ایران به رسمیت شناخته شد و در سند تنظیم‌شده «حق غنی‌سازی» نوشته شده است.
او در عین حال گفت این توافق گام اول است و ابراز امیدواری کرد که اعتماد از دست رفته احیا شود.

از سوی دیگر «جان کری»، وزیر خارجه ایالات متحده، با تاکید بر این که در این گام اولیه فرصتی ایجاد شده تا توافقی جامع دنبال شود گفته است حق غنی‌سازی در این قطع‌نامه پیش‌بینی نشده است.

آقای «کری» گفته است در مقابل آنچه تهران انجام خواهد داد، بخشی از تحریم‌ها تعلیق می‌شود و بخشی از پول‌های مسدود شده ایران به این کشور باز می‌گردد.

او همچنین از طرف ایرانی برای اینکه پای میز مذاکره آمده است، تشکر کرد.

«کاترین اشتون»، نماینده ۵+۱ در مذاکرات با ایران در بیانیه‌ای که در این مورد خواند، گفت توافق شکل گرفته در ژنو، راه را برای یک راه حل اساسی هموار می‌کند. او افزود که اقداماتی که بر سر آنها توافق شده، به مدت شش ماه ادامه خواهد یافت تا به راه حلی نهایی دست یابیم.

1

دو طرف متعهد شده‌اند که طی شش ماه دست «به اقداماتی عملی» بر مبنای «احترام متقابل» بزنند.

«باراک اوباما»، رییس‌جمهوری آمریکا، نیز در سخنانی در کاخ سفید در  واشینگتن گفت «هرچند نتایج امروز گام اولیه است، اما توافق بزرگ است.»

بنابر بیانیه کاخ سفید، توافق به دست آمده به ایران اجازه می‌دهد تا حد پنج درصد به غنی‌سازی اورانیوم بپردازد و بیش‌تر از آن را متوقف کند. در مقابل ایران توافق کرده که ذخیره اورانیوم ۲۰ درصد غنی‌شده خود را خنثی کند.

تهران در عین حال موظف شده است پیشرفت در ظرفیت غنی‌سازی و کار در راکتور پلوتونیم خود را متوقف کرده و به بازرسان اتمی اجازه بازدید از تاسیسات هسته‌ای خود را بدهد.

به گفته «باراک اوباما» این گام‌ها مسیر اساسی ایران را برای رسیدن به بمب (اتمی) می‌بندد.

آقای «اوباما» همچنین گفته است که اگر جمهوری اسلامی به تعهدات خود به طور کامل عمل نکند بار دیگر فشارها افزایش پیدا خواهد کرد.

این برای نخستین بار طی سال‌های گذشته، از دوران ریاست‌جمهوری «محمود احمدی‌نژاد» و زمانی که ایران و ۵+۱ مشغول گفت‌وگو شده‌اند، طرف‌ها به توافقی مکتوب و امضا شده دست پیدا کرده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,