Saturday, 18 July 2015
20 February 2020
محمود واعظی، وزیر ارتباطات

«به اپراتورها مجوز نسل چهار می‌دهیم»

2013 November 25

منوچهر نوبنیاد / رادیو کوچه

واعظی اعلام کرد که دوره فن‌آوری 3G پایان یافته و باید از نسل چهارم شبکه تلفن همراه استفاده کرد.

وزیر ارتباطات خبر از بهره‌گیری نسل چهارم تلفن همراه را پس از پایان اجلاس سران ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات کشورهای آسیا و اقیانوسیه اعلام کرد. وی افزود نمایش‌گاه و نشست تخصصی نشان داده است که دوره نسل سوم پایان یافته و همانند بسیاری از کشورها که از نسل چهارم بهره گرفته‌اند، کشور ما، ایران نیز باید از این نسل بهره‌گیرد.

وی گفت که دوره انحصاری شرکت رایتل بر نسل سوم تلفن همراه در ایران نیز در نیمه نخست سال آینده به پایان می‌رسد و بعد از آن پروانه‌ای که برای شبکه تلفن همراه باید صادر شود باید با فناوری نسل چهارم باشد.

????? ???? ???? ???????? ????? ?? ?????

وی گفت نباید اجازه داد اپراتورها بر روی فناوری که با این سرعت وارد و خارج شده و عمرش به پایان رسیده، بار دیگر سرمایه‌گذاری کنند. وی هم‌چنین ورود زودهنگام فناوری نسل چهارم شبکه تلفن همراه با پهنای باند بالاتر به کشور را دستاوردی مفید برای نسل آینده ایران دانست.

اما این بیانات در حالی گفته شده است که هنور در بسیاری جهات در کسور محدودیت‌هایی دیده می‌شود. متاسفانه پس از گذشت سالیانی از عمر ایرانسل با مجوز نسل دوم و امکان ارسال پیامک‌های چند رسانه‌ای، اما همچنان این موضوع در کشور جای بحث و جدل است. از سوی دیگر با ورود رایتل با مجوز نسل سوم و پیشرفت در ارتباطات چند رسانه‌ای و اینترنت پر سرعت، اما در برخی موارد هم‌چون ارسال پیام‌های چند رسانه‌ای مشکلاتی دیده می‌شود. اشکال در ارسال پیام، محدودیت سرعت اینترنت در برخی مناطق و حتی عدم آنتن دهی مناسب در برخی مناطق شهری از مشکلاتی هستند که اپراتورها با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند.

ورود یک نسل جدید مخابراتی، بدون برنامه‌ریزی برای زیر ساخت آن و عدم پشتیبانی از امکانات آن هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. و شاید تنها سودش برای مدیران یک اپراتور خاص باشد که آن هم با تبلیغات گسترده کسب خواهد شد.

2

بعضن مشاهده شده است که برای راه‌اندازی برخی از امکانات مبتنی بر نسل خاصی از شبکه مخابراتی، انواع تعهدات و آبونمان از مشترکان گرفته شده است ولی همچنان بروز مشکلات و عدم کارایی وجود دارد.

البته نباید فراموش کرد که بسیاری از امکانات شبکه‌های مخابراتی تلفن همراه در پایتخت ایران، تهران از کارایی مناسبی برخوردارند. البته این مورد نیز در بسیاری موارد به محدودیت‌هایی برخورد کرده است. در برخی اوقات کارایی بالایی دارند و در برخی موارد نیز کاملن از کار افتاده خواهند بود.

بی‌شک باید اذعان کرد در بسیاری موارد باید امکانات، محدودیت‌ها و توانایی‌ها را سنجید و سپس تکنولوژی جدید را وارد کرد، اگر قرار بر این باشد که تکنولوژی وارد شود ولی جلوی امکانات آن تکنولوژی گرفته شود؛ همان بهتر که در دوران قدیم سر کنیم و با امکانات اندک بسازیم و توقعی برای کسی ایجاد نشود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,