Saturday, 18 July 2015
28 November 2020
در صورت تصمیم واحد رهبران ایران

«آمادگی رفسنجانی برای بهبود روابط با عربستان»

2013 November 26

خبر/ رادیو کوچه

«اکبر هاشمی رفسنجانی»، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران ابراز آمادگی کرده است در صورت رسیدن رهبران جمهوری اسلامی به تصمیم واحد، برای بهبود روابط با عربستان تلاش کند.

آقای «هاشمی رفسنجانی» در گفت‌وگو با روزنامه «فایننشال تایمز» که در شماره روز سه شنبه پنجم آذر منتشر شده، گفته است که «ملک عبداله»، پادشاه عربستان، او را برای شرکت در مراسم حج در ماه گذشته دعوت کرده بود.

او اما گفته است چنین سفری نیازمند زمینه چینی در داخل و رسیدن به تصمیم واحد رهبران ایران در مورد سیاست تنش زدایی و چگونگی تعامل با عربستان سعودی بر اساس سیاست برد-برد است.

2

به نوشته «فایننشال تایمز»، آقای «هاشمی رفسنجانی» که از افزایش تنش میان ایران و عربستان نگران است، عقیده دارد که باید به مقامات عربستان اطمینان داد که دوستی با ایران به نفع دو کشور و منطقه است.

روابط ایران و عربستان در سال‌های اخیر در اثر نگرانی‌های موجود در مورد پروژه‌های اتمی ایران و رقابت‌های منطقه‌ای، به ویژه در سوریه و بحرین به شدت پر تنش بوده است.

در حالی که ایران و حزب اله لبنان از حکومت «بشار اسد» حمایت می‌کنند، عربستان سعودی از حامیان اصلی مخالفان مسلح «اسد» است.

آقای «هاشمی رفسنجانی» در مصاحبه با «فایننشال تایمز» پذیرفته که ایران می‌تواند نقش بهتری در سوریه ایفاء کند، اما تاکید کرده که سرنوشت «بشار اسد» تنها باید توسط مردم سوریه تعیین شود.

او گفته است که اگر مردم سوریه خواهان کنار رفتن آقای «اسد» باشند، ایران حق دخالت در این مورد برای خود قایل نیست.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,