Saturday, 18 July 2015
23 January 2020
علی لاریجانی

«گفتار برخی رهبران غربی شبیه یک روسپی است»

2013 November 26

خبر / رادیو کوچه

«علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه پنجم آذرماه در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی مجلس با اشاره به مذاکرات ایران با ۱+۵ و توافق ژنو گفت: «برخی رهبران آمریکایی‌ و اروپایی نیز در مسئله هسته‌ای ایران بحث امنیت منطقه خاورمیانه را مطرح کرده و برای آن دلسوزی کردند. گفتار آنان شبیه آن روسپی است که دامن خویش بر سر کشیده بود و در شهر می‌چرخید و بانگ برمی‌آورد که یک زن نجیب در این شهر یافت نمی‌شود».

به گزارش خبرگزاری فارس، لاریجانی گفت: «برخی از رهبران غربی در دو روزه پس از مذاکرات این توافق را حاصل تحریم‌ها و فشارها دانسته و با ناشی‌گری، تناقض‌گویی در برخی مفاد نتایج مذاکرات را داشته‌اند که این نقطه آغاز کج‌فهمی جدید آنهاست که ظاهرا این گونه کج‌اندیشی پایانی ندارد».

20130518-ali-larijani

رییس قوه مقننه جمهوری اسلامی با بیان اینکه پیشرفت ایران در زمینه هسته‌ای با ده سال قبل قابل قیاس نیست، اظهار داشت: «آنچه امروز باعث شد برخی دول مغرور غربی کمی سر عقل بیایند آگاهی آنان از پیشرفت فعالیت هسته‌ای ایران است». وی افزود: «پیشرفت روزانه دانشمندان ایرانی در عرصه علم و فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای غربی‌ها را به وحشت انداخت که به میز مذاکره برگردند و با ایران به توافقی دست یابند. اگر برای ژست‌های دروغین این حرف‌ها را می‌زنند بازی سرخوشانه‌ای برای خویش ترتیب دادند اما اگر غیر از این است دچار توهمات شده و مجددا از همین امر ضربه خواهند خورد».

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: «پس از مذاکرات اخیر برخی مقامات غربی با عجله مواضعی را اتخاذ کردند که حق غنی‌سازی ایران را نپذیرفته‌ایم. اضطراب مقامات آمریکایی قابل درک است. چرا که اگر غیر از این بگویم باید سؤال بعدی را نیز پاسخ دهم که چرا این همه تحریم را بر علیه ایران وضع کردند. آیا ایران کاری غیر از غنی‌سازی انجام داده بود که این همه سر و صدا و تحریم به راه انداخته شد و برای فرار از پاسخ به این موضع زورگویانه حرف لغو دیگری بر زبان جاری می‌کند که چنین حقی را به رسمیت نشناخته‌ایم».

لاریجانی ادامه داد: «این در حالی است که به نحوی موضوع غنی‌سازی ایران چه در مقدمه و چه در اهداف آتی مذاکرات ذکر شده است اما نکته مهمتر این است که اصولا حق غنی‌سازی نیازمند تائید چنین موجوداتی نیست. تمام کشورهایی که عضو آژانس هستند و معاهده NPT را پذیرفتند دارای این حق هستند ولو آن را اعمال نکنند».

لاریجانی خطاب به سردمداران دول غربی خاطرنشان کرد: «شما با این حد از بی‌اختیاری می‌خواهید مدیریت جهانی را در دست داشته باشید. آقای اوباما اینها عوامل بی‌اعتمادی در صحنه بین‌المللی است نه رفتار ایران در فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای».

وی افزود: «مجلس شورای اسلامی ضمن حمایت از مذاکرات هسته‌ای، صیانت از ساختار نظام فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای در همه ابعاد آن را ضروری می‌داند. مسئولین وزارت خارجه در تمام مراحل مذاکرات باید توجه کافی جهت حفظ این ساختار را داشته باشند».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. maryam
    1

    How about you and your brothers Mr Larijani? All of you are right?