Saturday, 18 July 2015
31 October 2020
سازمان عفو بین‌الملل

«بیش از سیصد اعدام در زمان ریاست جمهوری روحانی»

2013 November 27

خبر/ رادیو کوچه

سازمان عفو بین الملل همزمان با یک‌صدمین روز آغاز به کار دولت «حسن روحانی» اعلام کرد که با وجود وعده‌های او در طول مبارزات انتخابات ریاست جمهوری، حقوق بشر در ایران همچنان از اولویت بالایی برخوردار نیست.

این سازمان مدافع حقوق بشر روز سه‌شنبه پنجم آذر ماه، مصرانه از مقامات ایران خواسته است که فراتر از سخن، با اقدمات فوری به وضعیت نامناسب حقوق بشر در ایران رسیدگی کنند.

آقای «روحانی»، رییس جمهوری ایران در ۲۴ نوامبر پستی را در توییتر خود گذاشت با این مضمون: «فردا ۱۰۰ روزگی دولت است، خوشحالم که پیش از ۱۰۰ روزگی به توافق هسته‌ای رسیدیم.»

به گفته عفو بین الملل، وضعیت حقوق بشر ایران برای چندین سال تحت الشعاع بحث برنامه‌ای هسته‌ای کشور در سطح بین المللی و ملی قرار داشته است و حال با توجه به توافق هسته‌ای میان ایران و قدرت های جهانی، دیگر نباید هیچ تاخیری در پرداختن به وضعیت حقوق بشر ایران وجود داشته باشد.

به گزارش این سازمان، علی‌رغم پیشرفت‌های مثبت اولیه، مانند آزادی تعداد کمی از زندانیان سیاسی و بازگشت تعدادی از دانشجویان ستاره‌دار و استادانی که ممنوع از تدریس شده بودند، زندان‌های ایران پر از زندانیان سیاسی و عقیدتی است که بسیاری از آنها از کمبود مراقبت‌های پزشکی رنج می‌برند.

Nic6214209

سازمان عفو بین‌الملل در بخش دیگری از گزارش خود با اشاره به یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران نوشت که آقای «روحانی» در جریان تبلیغات انتخاباتی وعده‌هایی در مورد آزادی مطبوعات داد، این در حالی است که روزنامه‌نگاران هم‌چنان با بازداشت و دستگیری مواجه هستند. هیات نظارت بر مطبوعات در ۲۸ اکتبر سال‌جاری روزنامه بهار را به دلیل انتشار مقاله‌ای تعطیل کرد و «علی اصغر غروی» نیز در ۱۱ نوامبر به دلیل نگارش این مقاله بازداشت شد.

عفو بین‌الملل با هشدار نسبت به افزایش اعدام‌ها در ایران به ویژه از زمان ریاست جمهوری آقای «روحانی»، نوشت با اینکه قوه قضاییه ایران که احکام اعدام را می‌دهد در این خصوص مسوولیت دارد و رییس قوه قضاییه شخصن از سوی رهبر ایران انتخاب می‌شود، اما آقای «روحانی» هنوز در خصوص افزایش اعدام‌ها در ایران موضعی نگرفته است.

این سازمان در گزارشی در خصوص آخرین اعدام‌ها آورده است: «حبیب اله گلپری‌پور» و «رضا اسماعیلی» دو زندانی سیاسی کردی هستند که روز ۲۵ اکتبر اعدام شدند. یک روز بعد در تاریخ ۲۶ اکتبر ۱۶ زندانی بلوچ اعدام شدند، که بنابه گفته رییس دادگستری سیستان و بلوچستان این اقدام تلافی جویانه در پاسخ به حمله یک گروه مرزی به مرزداران ایرانی و کشته شدن ۱۴ نفر از آنها صورت گرفت. این درحالی است که هیچ کدام از این ۱۶ نفر در این حمله دخالت نداشتند و حکم اعدام آن‌ها سالها پیش صادر شده بود.

«شیرکو معارفی»، دیگر زندانی کردی است که روز ۴ اکتبر اعدام شد. بنا به اعلام مقامات رسمی ایران در سال ۲۰۱۳ حدود ۳۳۱ مورد اعدام در این کشور انجام شده است، اما منابع معتبر به عفو بین‌الملل گفته‌اند که باید به این آمار ۲۶۲ مورد دیگر را نیز اضافه کرد.

دست‌کم ۳۶۷ مورد از این اعدام‌ها پس از روی کار آمدن آقای «روحانی» در ژوئن سال‌جاری اجرا شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,