Saturday, 18 July 2015
02 October 2023
فرهنگ و ادب تاجیکستان

«تجلیل ٧۵ سالگی بازار صابر بعد بازگشتش از غربت»

2013 November 28

عبد العزیز/ رادیو کوچه/ دفتر تاجیکستان

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در تیاتر اپیرا و باله شهر «دوشنبه» پایتخت تاجیکستان از ٧۵ سالگی «بازار صابر» شاعر معروف تاجیک تجلیل شد. در ١٩ سال اخیر بار اول بود که زادروز شاعر در وطن و با اشتراک خود او برگزارمی گردد.

بازار صابر که ١٩ سال عمرش را در غربت سپری کرد، ماه می سال ٢٠١٣ میلادی با دعوت شخصی رییس جمهوری تاجیکستان «امام ‌علی رحمان» برای زندگی دایمی به دوشنبه برگشت. این بازگشت در عرفه انتخابات ریاست جمهوری اتفاق افتاد و بحث‌هایی را هم به دنبال داشت. این شاعر که سال‌های غربت همیشه از حکومت تاجیکستان انتقاد می‌کرد، بعد از برگشتن به توصیف حکومت پرداخت و یک شعری هم در وصف رییس جمهوری ایجاد کرد.

 1

رییس جمهوری هم از او در «قصر ملت» ‌پذیرای نمود و در جند سفر به مناطق کشور او را با خود برد. گفته می‌شود، برای «بازار صابر» در مرکز شهر «دوشنبه» یک منزل باشکوه هم هدیه کرده‌اند.

آقای «صابر» یکی از معروفترین شاعران معاصر تاجیکستان است. او اواخر سالهای هشتاد و اوایل سالهای نود قرن سپر‌ی شده در صدر حرکت آزادی خواهی و استقلال طلبی قرار داشت. سال ١٩٩٣ زمام قدرت به دست «جبهه مردمی» گذشت و شاعر دوام بیش از نه ماه در محبس نشست. بعد از رهایی به «روسیه» رفته جند مدت در شهر «موسکو» به سر برد و از آن جا به آمریکا مهاجرت کرد. در این مدت دو بار به تاجیکستان آمد. سال ٢٠٠۴ و سال ٢٠١٠ میلادی. بار آخر اظهار داشت که به آمریکا برای مردن می‌رود اما با گذشت سه سال با دعوت رییس جمهوری برای دایمی به وطن برگشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,