Saturday, 18 July 2015
27 November 2020
سال‌روز درگذشت پدر گرافیک ایران

«مرتضی، مرتضی است»

2013 November 28

منوچهر نوبنیاد / رادیو کوچه

مرتضی ممیز، استادی که هنر گرافیک را با آثار خویش در ایران متحول کرد. بی علت نیست وی را پدر گرافیک می‌نامند. آثار جاودانه وی را هر روز در معابر و بر سردر ادارات می‌بینیم و بی آنکه از طراحش چیزی بدانیم.

اینجا تهران بزرگ است. بر گوشه گوشه این شهر نشان ممیز دیده می‌شود. پایتخت ایران را روزگاری شهر دروازه‌ها می‌خواندند. دروازه‌هایی که به ممیز الهام دادند تا طرحی جاودانه قلم زده شود.

2

آرمی را که بر یکایک اسامی خیابان‌های شهرمان، تهران می‌بینیم به سال ١٣۶٨ مرتضی ممیز جاودانه کرده است. وی در خصوص روند طراحی این آرم چنین گفته بود:« هدف اصلی‌ام در طراحی نشانه‌ی شهرداری تهران، نشان دادن شهری با دروازه‌های قدیمی‌اش بود. ضمن کار، از ترکیب دروازه‌ها به نقش گلی رسیدم. تعداد دروازه‌های قدیم تهران ١٢ تا بود. فکر کردم برای حفظ سادگی نقش، تعداد گلبرگ‌ها را به کم‌ترین عدد مناسب برسانم.»

اینجا ایران است و سرزمین قهرمانان. رستم و آرش و داریوش کبیر. هر روز در خیابان‌ها با ماشین به این سو و آن سو می‌رویم. این پراید است ساخته شرکت سایپا. نشانش آشنای دیرینه. پدر گرافیک لوگوی این شرکت بزرگ خودرو سازی را در سال ١٣۶۶ همزمان با رونق گرفتن صنعت خودرو سازی در ایران طراحی کرد.

3

مرتضی ممیز در خصوص طراحی لوگوی این شرکت چنین گفته بود:« به کارخانه‌ی سایپا چند طرح خوب دیگر را هم پیشنهاد دادم، اما آن‌ها این طرح را که براساس نقوش آجری بناهای مراغه ساخته بودم و شباهتی به نشانه‌ی اتومبیل‌سازی «مرسدس بنز» داشت انتخاب کردند.»

مرتضی ممیز علاوه بر طراحی لوگو و آرم برای شرکت‌ها و ادارت بزرگ ایران، در کارنامه کاری خود طراحی جلد کتاب، پوستر و طراحی صحنه را نیز دارد. کتاب‌های گوناگونی از وی ذدر زمینه هنر گرافیک و طراحی منتشر شده است که بسیاری از آنان کمک حال گرافیست‌ها و طراحان است.

4

مرحوم مرتضی ممیز در چهارم شهریور ١٣١۵ در تهران متولد شد. دانشکده هنرهای زیبای تهران در رشته نقاشی را با موفقیت در سال ١٣۴۴ پشت سر گذاشت. پس از آن راهی فرانسه شد و در رشته طراحی غرفه و ویترین و معماری داخلی در مدرسه عالی هنرهای تزیینی پاریس ادامه تحصیل داد.

مدیریت هنری و گرافیک نشریات ایران، از دیگر فعالیت‌های هنری وی است. می‌توان به نشریاتی هم‌چون ایران آباد، مجله کاوش، کلک، نگاه نو، پیام امروز و زمان اشاره داشت.

1

مرتضی ممیز توانست جایزه بهترین طراحی کتاب کودک سال‌های ١٣۴٢ الی ١٣۴۵ را به خود اختصاص دهد. در همین سال‌ها توانست مدال رتبه اول دانشجوی ممتاز دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران را به سال ١٣۴۴ کسب کند. همچنین باید افزود که برنده مدال طراحی نمایشگاه بین‌المللی طراحی ژوونیزی فرانسه در سال ١٩۶۶ شد. از دیگر افتخارات وی باید به جایزه و مدال بهترین پوسترهای سینمایی جشنواره فجر تهران برای سال‌های ١٣۶۵، ١٣۶۶ و ١٣۶٩ نام برد.

مرتضی ممیز در طول زندگی خود همیشه با هنر آمیخته بود و نمی‌توان سالی را بدون نام ممیز کنار گذاشت. اما دست زمانه پنجم آذر سال ١٣٨۴ او را با خود به دیار باقی کشاند تا جامعه فرهنگی و هنری ایران را از یک استاد ارزشمند و طراحی خلاق دور کند. یادش شاد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,