شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
06 September 2016
بحران بیکاری

«نرخ بیکاری در ایران ایران دو برابر نرخ جهانی»

۱۳۹۲ آذر ۰۹

منوچهر نوبنیاد / رادیو کوچه

رییس مرکز مطالعات و تحقیق وزارت ورزش و جوانان با اشاره به بحران بیکاری برای جوانان در تمام دنیا گفت: در ایران بین یک تا یک و نیم میلیون بیکار در سن ٢٠ تا ٢۴ سال وجود دارد و بر اساس آمارهای اعلام شده، نرخ بیکاری ایران دو برابر نرخ بیکاری جهان است. نرخ بیکاری در دنیا ١٢/٠۶ است اما در ایران این نرخ دو برابر شده است.

محمد تقی حسن زاده در کارگاه آموزشی اشتغال جوانان با بیان این مطلب گفت: «با تحولاتی که جهان امروز با آن مواجه شده است جوانان می‌توانند به عنوان یکی از سرمایه‌های کشور محسوب شوند و دولت‌ها هم با استفاده از همین سرمایه می‌توانند در تمامی سطوح پیشرفت کنند.

11

وی با بیان این‌که باید رویکرد واقع بینانه به مشکلات حوزه جوان داشت، افزود: «اشتغال و بیکاری جوانان یکی از اولویت‌ها و دغدغه اول جوانان است به همین ترتیب ما نیز در مرکز مطالعات و پژوهش‌های وزارت‌خانه رسیدگی به این موضوع و معضل را در دستور کار خود قرار داده‌ایم. در نظرسنجی قبل از انتخابات نیز جوانان از رییس جمهور خواسته بودند به شغل و حل معضل بیکاری به صورت ویژه توجه شود.

«حسن زاده» با بیان این‌که امروز بین ٢٠ تا ٢۵ میلیون جوان وجود دارد، گفت: «کشورهای مختلف تعاریف متفاوتی از جوان دارند، در ایران بر اساس تعریف‌های تدوین شده افراد بین ١۵ تا ٢٩ سال را جوان می‌نامند که باید متناسب با این سنین، شرایط اجتماعی و اقتصادی مناسب را برای آنها فراهم کنیم.»

وی به تدوین ١٧ محور شاخص‌های ساماندهی جوانان اشاره کرد و گفت: «ما از تمامی محققان و فعالان حوزه جوان برای فعالیت در ١٧ محور مشخص شده استقبال و حمایت می‌کنیم و امیدواریم که آن‌ها طرح‌های خود را به وزارت‌خانه ارایه دهند تا شاید گره‌ای از مشکلات جوانان باز شود.»

22

به گفته رییس مرکز مطالعات و تحقیق وزارت ورزش و جوانان در حوزه حل مشکلات و معضلات جوانان اسناد بالادستی بسیار خوبی تدوین شده است اما متاسفانه در اجرا ضعیف هستیم که اگر کارشناسان و متخصصان امر به کمک ما بیایند این مهم نیز برطرف خواهد شد.

وی توضیح داد: «بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام شده روی تعدادی از جوانان کشور اگر معضل و مشکل شغل و بیکاری حل شود بسیاری از مشکلات جوانان در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی حل خواهد شد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,