Saturday, 18 July 2015
28 September 2023
فرهنگ و ادب تاجیکستان

«رپ در تاجیکستان از داغ مهاجرت تا عشق و خیانت»

2013 December 01

کیومرث/ رادیو کوچه/ دفتر تاجیکستان

خپ-خاپ هیپ – خاپ٬ رپ یا موسیقی زیر زمینی اخیرن در «تاجیکستان» به محبوب‌ترین نوع آهنگ میان جوانان تبدیل می‌شود .

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در جند سال اخیر تعداد رپ سراها یا موسیقی زیر زمینی در این کشور خیلی افزوده٬ که میان آن‌ها بانوان نیز کم نیستند.

 کنسرت رپ‌سرا‌های تاجیک در تالار‌های عظیم کشور مالامال بیننده‌ها می‌شود. این در حالی‌ست٬ که همه‌گی در پنج سال پیش موسیقی زیرزمینی سراها٬ تنها در نایت کلوب یا کلوب‌های شبانه با حضور شمار اندک بیننده‌ها اجازه هنرنمایی داشتند.

رپ در تاجیکستان مهمان جدید است٬ اما طوری اشاره رفت در فرصت اندک جایگاه خاص یافت و هم‌ اکنون با سرعت دنبال ژانر پاپ می‌رود. بیش‌تر هوادار موسیقی زیر زمینی نورسان و جوانان هستند٬ که اکثریت اخلاص خود را به رپ‌سرا‌ها با پوشدن لباس‌های خاص این خواننده‌ها – شلوار وسیع جنس و کلاه‌های ویژه نشان می‌دهند.

1

سال‌های نود اوج شهرت ژانر و فرهنگ هیپ – خاپ گفته می‌شود٬ اما آن به «تاجیکستان» سال‌های ١٩٩۴ – ٩۵ میلادی راه یافت.

اولین رپ‌سرا‌های تاجیک با زبان‌های روس و انگلیسی ترانه اجرا می‌کردند.

رپ سرا‌ها می‌گویند٬ آن‌ها جرئت با زبان تاجیکی سرود خواندن را نداشتند. فکر داشتند٬ که در این قالب خواندن رپ امکان‌ناپذیر است. اما بعد سال‌های ١٩٩٧ میلادی رپ تاجیکی هم پیدا شد.

در سال‌های اول پیدایش رپ بسیاری‌ها از آن انتقاد می‌کردند. ادعای ایشان این بود٬ که این نوع موسیقی به فرهنگ تاجیکان بیگانه است و نورسان و  جوانان را از فرهنگ سنتی بیرون می‌کند. با وجود در یک فرصت اندک رپ ریشه‌هایش را در صنعت تاجیک تحکیم نمود.

2

در حال حاضر   «م. اون»٬ «بخ-٨۴»٬ «ابد و ابده» از معروف‌ترین رپ سرا‌های تاجک هستند. م. اون٬ که از نخستین پایه‌گذار این نوع موسیقی در تاجیکستان دانسته می‌شود٬ جند سال اخیر در مسکو٬ پایتخت روسیه به سر می‌برد. او می‌گوید٬ هدف دارد٬ رپ تاجیک را برای شنونده‌های این سرزمین آشنا سازد. به این منظور در جند مناطق روسیه کنسرت‌ها هم برگزار کرد.

در آغاز پیدایش رپ‌سرا‌ها بیش‌تر از مشکل زندگی می‌گفتند. مهاجرت٬ موجود نبودن جای شغل٬ رشوه و مانند این‌ها مزمون اصلی رپ‌ها را تشکیل می‌داد. اما اخیرن٬ محبت و  خیانت یار موضوع اصلی رپ‌ها گشته است. یک نشان معروفیت این نوع موسیقی میان نورسان و جوانان هم همین ویژگی گفته می‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,