Saturday, 18 July 2015
06 December 2020
برای برکناری رییس جمهور

«تظاهرات یک‌صد هزار اکراینی در خیابان‌های کیف»

2013 December 02

خبر/ رادیو کوچه

خیابان‌های کیف پایتخت اوکراین  روز یک‌شنبه اول دسامبر شاهد حضور بیش از یک‌صد هزار اوکراینی بود که با نادیده گرفتن ممنوعیت دولتی برای انجام راهپیمایی اعتراضی، به خیابان آمده بودند و خواستار کناره‌گیری «ویکتور یانوکوویچ» از مقام ریاست جمهوری و برگزاری انتخابات زودرس شدند.

این بزرگترین بحران اوکراین از سال ۲۰۰۴ و پیروزی انقلاب نارنجی در این کشور ۴۶ میلیونی است. اعتراض‌ها پس از آن آغاز شد که «ویکتور یانوکوویچ» پس از چندین ماه فشار از سوی متحد اصلی‌اش، روسیه، از امضای یک معاهده مهم تجاری برای نزدیکی بیشتر به اتحادیه اروپا خودداری کرد.

رییس جمهوری اوکراین روز جمعه اعلام کرد که به جای امضای این معاهده، موافقت‌های تجاری با مسکو را دنبال می‌کند.

تصمیم دولت اوکراین که یک هفته پیش از نشست اتحادیه اروپا اعلام شده بود روز شنبه اعتراض‌های وسیعی را در این کشور رقم زد و به خشونت با پلیس در میدان استقلال شهر کیف منجر شد.

به گزارش خبرگزاری‌ «رویترز» صدها نفر از مردم اوکراین به رغم سرمای این کشور، شنبه شب را در نزدیکی صومعه میخالسکی گذارندند و برای گرم کردن خود اقدام به سوزاندن چوب کردند.

22

روز یکشنبه نیز بیش از یکصد هزار نفر با سرازیر شدن به خیابان‌های کیف خواستار تشکیل نیروی ویژه مقاومت ملی و برگزاری انتخابات زودرس و همچنین اعتصاب سراسری در اوکراین شدند. معترضان همچنین فراخوان داده‌اند که هر روز تجمعاتی با هدف مسدود کردن مسیر ساختمان‌های دولتی در پایتخت برگزار شود.

گزارش خبرگزاری «رویترز» حاکی است که معترضان تلاش کردند تا با شکستن موانع ایجاد شده از سوی پلیس، ساختمان محل اقامت رییس جمهوری را به تصرف خود در بیاورند.

نیروهای پلیس برای متفرق کردن اعتراض‌ها اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور کردند. گزارش شده که با حضور پلیس در محل راهپیمایی، تنش در فضا بیشتر شده و درگیری میان معترضان و پلیس همچنان ادامه دارد.

تظاهر کنندگان در حالی که پرچم‌های آبی و طلایی اتحادیه اروپا را در دست داشتند پیش از راهپیمایی به سمت میدان استقلال پایتخت، با سر دادن شعارهای «مرگ بر تبهکاران»، «شرم!» و «انقلاب!» در پارک مرکزی پایتخت تجمع کردند.

این تجمع در حالی برگزار شد که دادگاه اداری اصلی کیف هرگونه راهپیمایی و گردهمایی در میدان استقلال و خیابان های اطراف را تا روز هفتم ژانویه ممنوع کرده بود.

خبرگزاری «فرانسه» نیز گزارش داده است که نیروهای پلیس اقدام به ایجاد مانع در اطراف میدان استقلال و اطراف یک درخت کریسمس کردند که از سوی دولت در آنجا قرار گرفته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,