Saturday, 18 July 2015
02 October 2023
نا امنی در دومین شهر بزرگ لبنان

«درگیری مرگبار طرفداران و مخالفان اسد در طرابلس لبنان»

2013 December 02

خبر/ رادیو کوچه

درگیری‌های شدید روزهای شنبه سی‌ام نوامبر و یک‌شنبه اول دسامبر در شهر طرابلس لبنان، میان گروهی علوی‌ها در آن شهر و گروهی از سنی‌ها، به کشته شدن ده نفر انجامیده و بار دیگر نگرانی‌هایی را از وضعیت امنیتی دومین شهر بزرگ لبنان ایجاد کرده است.

درگیری‌ها در روز شنبه به اوج رسید و تا شش نفر در جریان آن کشته شدند و تا شب هم ادامه داشت. روز یک‌شنبه هم چهار نفر با شلیک تک تیراندازان از پا در آمدند. یکی از آنها سربازی بود که در زمان مرگ سر خدمت نبوده است.

این درگیری‌ها که بین طرفداران و مخالفان «بشار اسد»، رییس جمهوری سوریه روی داده است، علاوه بر کشته شدن ١٠ نفر باعث زخمی شدن ۴۹ نفر از جمله یازده نفر سرباز شده است.

بنابه گزارش‌ها، این تنش‌ها از زمانی شروع شد که طرفداران «بشار اسد» در محله جبل محسن به نشانه حمایت از او پرچم های سوریه را به اهتزاز در آوردند و طرفداران مخالفان بشار اسد هم در جواب به آنها پرچم مخالفان را در محله باب التبانه بالا بردند.

2

در شب یکشنبه با افزایش تنش‌ها خبرگزاری رسمی لبنان خبر داد که بسیاری از مدارس شهر در روز دوشنبه تعطیل هستند.

حزب‌اله لبنان که از حامیان «بشار اسد» به شمار می‌رود، گزارش‌های مبنی بر فرستادن نیرو به محله جبل محسن را تکذیب کرده است.

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان، که خود اهل طرابلس است روز یک‌شنبه با وزیر کشور و دیگر مقام‌های امنیتی لبنان برای جلوگیری از دامنه‌دار شدن بحران گفت‌وگو کرده است.

روز یک‌شنبه آقای میقاتی گفت تصمیم بر آن شده است که کنترل امنیت طرابلس به‌طور کامل به نیروهای ارتش واگذار شود.

این شهر بزرگ لبنان در ۳۰ کیلومتری مرز سوریه قرار دارد. لبنان از مهم‌ترین مناطقی به شمار می‌رود که نیروهای شورشی از طریق آن به تامین نیرو و یا گاه مهمات می‌پردازند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,