Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
وکیل پرونده ستار بهشتی

«دادگاه کیفری کارکنان دولت قتل ستار بهشتی را عمدی ندانست»

2013 December 04

خبر/ رادیو کوچه

اتهام قتل عمد عنوان شده علیه یک مامور پلیس ایران در خصوص پرونده مرگ «ستار بهشتی» وبلاگ نویس منتقد حکومت توسط دادگاه کیفری کارکنان دولت پذیرفته نشد و این قتل توسط این دادگاه شبه عمد تشخیص داده شد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران «ایرنا» روز سه‌شنبه دوازدهم آذر ماه گزارش داد، «گیتی پورفاضل» وکیل پرونده «ستار بهشتی» با اعلام این خبر گفته است: «دادگاه درباره اختلاف نظر من و بازپرس مبنی بر قتل عمد یا شبه عمد بودن مرگ ستار بهشتی تصمیم گرفته و پرونده را به شعبه اول دادسرای جنایی تهران ارجاع کرده است.»

ستار بهشتی، کارگر ۳۲ ساله‌ای بود که در آبان ماه سال گذشته به خاطر مطالبی که در وبلاگش می‌نوشت توسط پلیس فتا) پلیس پیگیری جرایم سایبری) دستگیر شد و در دوران بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و جانش را از دست داد.

وکیل «ستار بهشتی» در خصوص این پرونده گفت: «طبق احضار قبلی دادسرا، روز سه‌شنبه دوازدهم آذرماه به شعبه اول بازپرسی دادسرای جنایی مراجعه کردم که اعلام کردند چون دادگاه قتل عمد را نپذیرفته و پرونده اتهام قتل عمد بسته شده، برای رسیدگی به اتهام شبه عمد باید مجددن طرح دعوا کنیم.»

 

2

خانم «پور فاضل» با انتقاد از این تصمیم گفته است: «ما مرگ ستار بهشتی را هم‌چنان قتل عمد می‌دانیم و شبه عمد را قبول نداریم. در اتهام شبه عمد از متهم تا زمان برگزاری دادگاه کفالت یا ضمانت می‌گیرند و بیشترین مجازاتی که در صورت محکومیت متهم در نظر گرفته می‌شود، پرداخت دیه است.»

در پی درگذشت ستار بهشتی، «غلامحسین محسنی اژه‌ای»، دادستان کل ایران، در اظهار نظری وجود آثار کبودی بر بدن آقای «بهشتی» را تایید کرد.

در همین حال در مهرماه سال گذشته، پزشکی قانونی در گزارشی عنوان کرد که مرگ «ستار بهشتی» بر اثر «استرس» بوده است. در این زمان، «ابوالفضل عابدینی» زندانی سیاسی بند ۳۵۰ که آقای «بهشتی» را از نزدیک دیده بود، به عنوان شاهد نزد بازپرس ویژه پرونده حاضر شد و در مورد شکنجه وی شهادت داد.

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,