Saturday, 18 July 2015
06 December 2020
مشاور ویژه رییس جمهوری اسلامی

«برخی‌ اقلیت‌ها را غیرخودی به حساب می‌آورند»

2013 December 05

خبر/ رادیو کوچه

«علی یونسی» مشاور ویژه رییس جمهوری اسلامی ایران در امور اقوام و اقلیت‌ها می‌گوید دولت تا این لحظه موفق نشده است تا مسوولیت وزارتخانه یا استانداری‌ای را به اقلیت‌های قومی و مذهبی بدهد.

«علی یونسی» در گفت‌و‌گویی با روزنامه دولتی ایران٬ چاپ روز چهارشنبه٬ سیزدهم آذرماه اظهار کرد که برخی، اقلیت‌ها را غیرخودی به حساب می‌آورند و معتقدند که پست‌های و ماموریت‌های حساس را نمی‌شود به عهده غیرخودی‌ها گذاشت و افزود: «از نظر ما این نگاه درستی نیست که بخشی از مردم ایران را نامحرم و غیرخودی بدانیم.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «تا الان دولت موفق نشده‌ است وزارتخانه یا استانداری‌ای را در اختیار اقلیت‌های قومی و مذهبی قرار دهد. این به معنای این نیست که در آینده این کار را نخواهد کرد. ولی تا الان در این سطح موفق نشده است.»

2

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که حجت‌الاسلام «یونسی» پیش‌تر بارها بر لزوم مشارکت دادن اقلیت‌های قومی و مذهبی در مدیریت کشور تاکید کرده بود.

وی در گفت‌و‌گویی با روزنامه آرمان که ۲۱ مهرماه منتشر شد، نیز گفته بود: «تحصیل‌کردگان اقلیت‌ها توقع دارند در بخش‌های مختلف حضور داشته باشند و توقع درستی است و آن‌ها باید همانند سایر هم‌وطنان فقط با ملاک شایسته‌سالاری از همه فرصت‌های شغلی و اجتماعی برخوردار باشند. آن‌ها باید استاد دانشگاه٬ مدیر٬ استاندار٬ فرماندار و وزیر شوند و باید شایستگان آن‌ها در این مناصب و مشاغل و فرصت‌ها٬ بدون هیچ تبعیضی حضور داشته باشند.»

حال اما آقای یونسی می‌گوید که دولت هنوز در این زمینه موفق نشده است.

او در گفت‌و‌گوی خود با روزنامه ایران با این‌حال افزوده است: «در حد معاون کل و معاون وزیر اقداماتی صورت گرفته است. تصمیمات دیگری نیز اتخاذ شده است که من به علت موانع و کارشکنی‌هایی که ممکن است پیش بیاید٬ نمی‌توانم بگویم.»

اظهارات مشاور «حسن روحانی» درامور اقوام و اقلیت‌ها، هم‌زمان با انتصاب استاندار جدید کردستان صورت گرفته که، بر خلاف برخی گمانه‌زنی‌های هفته‌های اخیر، مدیری غیرکرد و غیرسنی است.

«حسن روحانی» پس از پیروز در انتخابات ریاست جمهور٬ علی یونسی٬ وزیر اطلاعات دولت «محمد خاتمی» را به سمت دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی منصوب کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,