Saturday, 18 July 2015
28 November 2020
ایران امروز

«گشایش قفل گمرک و ترخیص کالا»

2013 December 05

روشنک آسترکی / رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با روی کار آمدن دولت یازدهم و استقرار تیم مدیریتی جدید در بخش‌های مختلف کشور، آمار‌ها و ارقامی از عمل‌کرد دولت دهم و نحوه مدیریت کشور از سوی مدیران جدید مطرح می‌شود که گاهی نشان دهنده عمق فاجعه حاکم بر کشور می‌باشد.

یکی از موارد چالش برانگیز در دولت نهم و دهم، گمرک است که از کنترل مسافران در مرز گرفته تا ابعاد کلان واردات و صادرات کالا با مسایل جدی مواجه بوده است. شام‌گاه سه‌شنبه پنجم آذر ماه حسن روحانی، رییس جمهور در گزارش ۱۰۰ روزه دولت یازدهم در جایی یکی از دستاوردهای ۱۰۰ روزه دولت را تغییر در امور گمرکی بیان کرد. هرچند که روحانی چندان این موضوع را توضیح نداد، اما مدیران گمرک معتقدند تسهیلات گمرکی که در مدت ۱۰۰ روز دولت گذاشته شده، توانست بحران کمبود گندم در برخی استان‌ها و بحران کمبود دارو در تمام کشور را برطرف کند.

 تشکیل کارگروه در نخستین روزها

  پس از آن‌که در روزهای پایانی دولت دهم، حجم عظیم کالاهای دپو شده در گمرکات مشکلات زیادی در کشور ایجاد کرده بود، دولت یازدهم به محض روی کار آمدن درباره آن تصمیم‌گیری کرد و کارگروهی برای تسهیل ترخیص کالا‌ها در گمرکات کشور تشکیل داد.

این کارگروه که بیشتر جنبه مشورتی داشت، بسیاری از مشکلات موجود در گمرکات را مورد بررسی قرار داد و تصمیم‌هایی مبنی بر ترخیص کالاهای اساسی با نرخ دلار مرجع و ترخیص کالاهای اولویت ده با پرداخت تعرفه دو برابری گرفت.

پس از این اقدامات بود که علی لاریجانی رییس مجلس در آبان ماه گذشته، به مصوبه ۲۱ شهریور ماه دولت روحانی ایراد قانونی گرفته و تشکل کارگروه جهت تسهیل ترخیص کالا‌ها را غیر قانونی اعلام کرد.

1

لاریجانی طی نامه‌ای به رییس دولت یازدهم نوشت: «نظر به اینکه به موجب مواد ۱، ۲، ۳، ۱۵ و ۳۸ قانون امور گمرکی مصوب ١٣٩٠ «تشریفات گمرکی شامل کلیه عملیاتی که در اجرای مقررات گمرکی انجام می‌شود از جمله ترخیص و خروج کالا‌ها با سازمان امور گمرکی است» و مضافن این‌که هرگونه رسیدگی و حل اختلافات ناشی از اجرای قانون و مقررات گمرکی، بر عهده کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی موضوع ماده ۱۴۴ همین قانون می‌باشد، تشکیل کارگروه جهت تسهیل ترخیص کالا‌ها، چون مخل وظایف و اختیارات سازمان امور گمرکی و کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی می‌باشد، مغایر قانون است.»

پس از نامه علی لاریجانی به حسن روحانی برخی کار‌شناسان به موضع‌گیری پرداختند و اعلام کردند تشکیل کارگروه بر خلاف قانون نبوده است. در همین راستا مسعود خوانساری، رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی تهران تصمیم دولت را برای تشکیل کارگروه تسهیل ترخیص کالا‌ها از گمرک قابل توجه دانست و اظهار کرد: هرچند گشایش‌های زیادی در گمرک حاصل شده، اما هنوز مشکلات گمرک ۱۰۰درصد حل نشده است.

یکی از موارد چالش برانگیز در دولت نهم و دهم، گمرک است که از کنترل مسافران در مرز گرفته تا ابعاد کلان واردات و صادرات کالا با مسایل جدی مواجه بوده است

وی مهم‌ترین مساله را در مشکلات گمرک، مشخص نبودن مسایل ارزی دانست و گفت: این کارگروه به حل مشکلات کمک زیادی کرد. حالا چطور می‌شود که تشکیل کارگروه مشاوره‌ای خلاف قانون است؟ بیشتر مشکلات گمرک مبنی بر عدم تصمیم‌گیری و تناقض در دولت گذشته بوده که کارگروه بسیاری از مشکلات را حل کرد.

خوانساری درباره مسائل ارزی که ایجاد مشکل کرده‌اند، نیز توضیح داد: چون گشایش «ال. ‌سی» صورت نگرفته برای واردات کالا، مدارک و اسناد برای ترخیص کافی نیست. گواهی مبدا هم درست نیست و به همین دلیل گمرک نمی‌تواند کالا‌ها را ترخیص کند. به نظر می‌رسد مجلس اگر روی موضوع ارز تصمیم‌گیری کند، بسیاری از مشکلات گمرک هم حل خواهد شد.

عمل‌کرد مثبت در ۱۰۰ روز

مهرداد ارونقی، مدیر کل گمرک شهید رجایی درباره تغییرات و تسهیلاتی که در مدت ۱۰۰ روز نخست دولت در گمرک افتاده است گفت: «موردی که یکی از سیاست‌های سازمان بود و مصر بودند که در گمرک شهید رجایی به خوبی مدیریت شود، تسریع در ترخیص کالاهای اساسی بود. تاکید رییس کل گمرک این بود که در ترخیص کالاهای اساسی از جمله دارو، مواد غذایی و کالاهای اساسی دیگر هیچ گونه تعللی وجود نداشته باشد. برای اولین بار برای مدیریت آن تلاش کردیم تشریفات گمرکی را برای کالاهای اساسی به حداقل برسانیم. توانستیم در مدت ۱۰ روز ۲۷ اظهار نامه که هر کدام ۱۰-۲۰ کانتینر بودند مانند برنج، روغن پالم، انواع گوشت، پروتئین و… که در گمرک شهید رجایی دپو شده بود، به سرعت ترخیص کنیم.»

2

مدیرکل گمرک رجایی گفت: «خوشبختانه از ۶ دقیقه تا ۲۶ دقیقه توانستیم این کالا‌ها را ترخیص کنیم. فقط توصیه‌های لازم به صاحبان کالا شد که مجوزهای جانبی مثل استاندارد و بهداشت و… را بگیرید تا کالا‌ها ترخیص شود. این باعث شد سازمان‌های هم‌جوار ترغیب شوند صدور مجوزهای جانبی که ممکن بود ۱۰ روز یا بیشتر طول بکشد را به سرعت و در اولین فرصت صادر کنند. در آبان ماه این اتفاق با اخذ مجوزهای لازم افتاده است.»

همچنین گفتنی است در هفته جاری مسعود کرباسیان رییس‌کل گمرک ایران، گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه را در سازمان تحت‌ ریاست خود در اختیار رسانه‌های داخلی قرار داد. به‌گزارش ایسنا کرباسیان در نخستین نشست خبری خود وضعیت گمرک ایران را به‌ویژه در زمینهٔ کنترل مسافران فاجعه‌بار خواند و وعده داد که برای اصلاح این وضعیت در آینده اقدام خواهد کرد.

رییس‌کل گمرک اعلام کرد که در گمرک بوشهر به مدت ۶ سال اسناد بانکی جعل می‌شده و درآمد تسویه گمرکی به جیب افرادی خاص می‌رفته است

رییس‌کل گمرک اعلام کرد که در گمرک بوشهر به مدت ۶ سال اسناد بانکی جعل می‌شده و درآمد تسویه گمرکی به جیب افرادی خاص می‌رفته است. وی افزود: «در مواردی دیگر یک اتوبوس را با همه مسافران آن به بهانه قاچاق سوخت متوقف می‌کنند، در حالی که کانتینرهای بزرگ سوخت قاچاق به راحتی در رفت‌وآمد هستند.»

مسعود کرباسیان، در بخش دیگری از گزارش خود فاش کرد که بعد از ممنوع شدن ورود برخی کالا‌ها به کشور، این‌کالا‌ها را به‌صورت قطعه قطعه وارد و پس از سرهم‌بندی به‌بازار عرضه ‌کرده‌اند. به‌گفته این مقام، این کار‌ها از درآمد گمرکی کشور کاسته است.

در لایحه بودجه کشور ۸۶ هزار میلیارد ریال درآمد گمرکی منظور شده، اما به گفته رئیس‌کل گمرگ ظرف هشت ماهه نخست سال، تنها ۳۵ هزار میلیارد ریال کسب شده است.

در هر حال تجار و تولید کنندگان امیدوارند با کاهش تحریم های اقتصادی از سوی غرب و تسهیل و تصحیح امور گمرکی از سوی دولت، رونق به اقتصاد کشور بازگشته و از رکود فعلی عبور کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,