Saturday, 18 July 2015
14 July 2020
به مناسبت روز‌ جهانی‌‌ حقوق‌بشر

«شب فیلم گوتنبرگ در حمایت از سینماگران ایرانی»

2013 December 06

خبر / رادیو کوچه

سازمان عفو بین‌الملل دفتر گوتنبرگ سوئد با هم‌کاری سینما هاگا و جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم‌ گوتنبرگ برنامه‌ای با عنوان‌ «شب فیلم و حقوق بشر» را از ساعت ١٨:٠٠ به وقت اروپای مرکزی در شام‌گاه دهم دسامبر برگزار خواهند کرد.

در این برنامه که به مناسبت روز‌ جهانی‌‌ حقوق‌بشر هماهنگ شده، «یوناس‌ هولمبری» دبیر بخش خارجی جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم گوتنبرگ سخنرانی خواهد کرد.

این برنامه تمرکز ویژه‌ بر پرونده‌ی مریم مقدم بازیگر سوئدی، ایرانی فیلم «پرده» آخرین ساخته جعفر پناهی خواهد کرد.

بر اساس اطلاعیه منتشر شده و در ادامه‌ی اعتراض‌ها به برخوردهای جمهوری اسلامی با سینماگران، به جمع‌آوری امضا نیز پرداخته خواهد شد.

Affisch Amnesty 1-page-001

تا کنون نشست‌ها و بیانیه‌های مختلفی در پشتیبانی از مریم‌مقدم برگزار شده‌ است که می‌توان به انتشار بیانیه‌ی ٩ سینماگر سرشناس سوئدی و یا نشست سینماگران در جریان نمایشگاه بین‌المللی کتاب گوتنبرگ اشاره کرد.

ماه گذشته‌ در جریان جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم استکهلم نیز شماری از کارگردانان و سینماگران شرکت کننده به شکل نمادین با چشم‌بند در مقابل سفارت ایران در سوئد گردهمایی را برای اعتراض به فشارهای که بر سینماگران وارد می‌شود، برگزار کردند.

«مریم ‌مقدم» و «کامپوزیا پرتوی» بعد از شرکت در جشنواره‌ی برلین و بازگشت به ایران ممنوع الخروج شدند که خبر آن بازتاب گسترده ای در رسانه‌های سوئد داشت.

در این برنامه  «این یک فیلم نیست» کاری از «جعفر پناهی» در پشتیبانی از سینماگران محکوم شده در ایران به نمایش در خواهد آمد و بر اساس اعلان منتشر شده برگزار کنندگان تلاش خواهند کرد آخرین وضعیت سینماگران ایرانی را به آگاهی شرکت کنندگان برسانند.

«جفعر پناهی»، «مریم‌ مقدم»، «کامپوزیا پرتوی»، «محمد رسول‌اف»، «پگاه‌ آهنگرانی» و «مهناز محمدی» از جمله هنرمندان سینما هستند که به دلیل فعالیت‌های هنری و سینمایی با برخورد امنیتی، انتظامی و احکام قضایی مواجه شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,