Saturday, 18 July 2015
28 November 2020
در سن ۹۵ سالگی

«نلسون ماندلا درگذشت»

2013 December 06

خبر/ رادیو کوچه

«نلسون ماندلا»، نخستین رییس جمهور سیاه‌پوست آفریقای جنوبی و رهبر جنبش آزادی‌خواهی و برابری نژادی در آفریقای جنوبی، که در هشتم ژوئن به علت عفونت ریوی در بیمارستان بستری شده بود، پس از سه ماه بستری بودن به منزل منتقل شد و در خانه خود تحت مراقبت بود، پنج‌شنبه، شب پنجم دسامبر در سن ۹۵ سالگی درگذشت.

«جیکوب زوما»، رییس جمهوری آفریقای جنوبی به دنبال فوت آقای «ماندلا» گفت: «کشور ما بزرگترین فرزند خود را از دست داده است و مردم ما یک پدر را.»

او افزود: «آنچه نلسون ماندلا را مرد بزرگی می‌کرد٬ دقیقن همان چیزی بود که از او یک انسان ساخته بود. ما در او آن‌ چیزی را می‌دیدیم که در خود به جست‌و‌جویش هستیم.»

هزاران نفر طی این روزها برای او که از مشهورترین رهبران دوران معاصر است، در آفریقای جنوبی نماز و دعا می‌خواندند. گروه بسیاری نیز از لحظه‌ای که دوباره به بیمارستان منتقل شد با شمع در درست در خیابان‌های شهرهای مختلف جمع شده بودند.

«ماندلا» روز هشتم ژوییه ۱۹۱۸ در ترانسکی در آفریقای جنوبی متولد شد. پدر او، «هنری ماندلا»، یکی از روسای قبیله تمبو بود. نلسون جوان در دانشگاه‌های « فورت هیر» و «ویت واترسند» تحصیل کرد و رد سال ۱۹۴۲ در رشته حقوق فارغ التحصیل شد.

1

او در سال ۱۹۴۴ به کنگره ملی آفریقا و از سال ۱۹۴۸ به جنبش سیاسی و مقاومت در برابر دولت آپارتاید پیوست. «ماندلا» در سال‌های ۱۹۵۶ و ۱۹۶۱ به اتهام خیانت در دادگاه‌های آفریقای جنوبی محاکمه ولی در نهایت تبرئه شد.

پس از ممنوع شدن فعالیت سیاسی کنگره ملی آفریقا در سال ۱۹۶۰ «نلسون ماندلا» از جمله افرادی بود که طرفدار تاسیس یک بازوی مخفی و نظامی برای این گروه بودند. رهبری کنگره ملی آفریقا در ماه ژوئن ۱۹۶۱ پیشنهاد نلسون ماندلا را بررسی کرده و تصمیم گرفت که کسانی که طرفدار ایده ماندلا برای تاسیس شاخه نظامی و به کارگیری روش‌های خشونت‌آمیز هستند، به او بپیوندند و رهبری این سازمان مانع فعالیت آن‌ها نخواهد شد.

این طرح سیاسی به شکل‌گیری بخش نظامی کنگره ملی آفریقا منجر شد. در سال ۱۹۶۲ «نلسون ماندلا» دستگیر و به پنج سال زندان در اردوگاه‌های کار اجباری محکوم شد. در سال ۱۹۶۳ زمانی که تعداد زیادی از رهبران کنگره ملی آفریقا و گروه شبه‌نظامی وابسته به آن بازداشت شدند «نلسون ماندلا» نیز در کنار آنها در دادگاه به جرم توطئه برای سرنگونی حکومت آپارتاید محاکمه شد.

دفاعیات او در این محاکمه در سطح بین‌المللی توجه زیادی به خود جلب کرد. در ماه ژوئن ۱۹۶۴ هشت نفر از متهمان این پرونده از جمله «نسلون ماندلا» به حبس ابد محکوم شدند. او از سال ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۲ در زندان جزیره روبن در حوالی شهر کیپ تاون زندانی بود و پس از آن به زندان پولزمور منتقل شد.

موقعیت سیاسی و شهرت «نلسون ماندلا» در سال‌های زندان به مرور تحکیم شد. او تمام سال‌های زندان را وقف اهدافی کرد که در اغاز مبارزه سیاسی برای خود تعیین کرده بود. در مجموع ۲۷ سال را در زندان سپری کرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,