Saturday, 18 July 2015
24 November 2020
به ضرب گلوله

«ترور یک روزنامه‌نگار کرد در اقلیم کردستان»

2013 December 06

خبر / رادیو کوچه

ساعات پایانی پنج‌شنبه شب، پنجم دسامبر یک روزنامەنگار کرد اقلیم کردستان به نام «کاوه گرمیانی» در مقابل منزلش در منطقه کلار در استان سلیمانیه ترور شد و جان باخت.

وب سایت «آوینه»، با اعلام این خبر نوشته است که «کاوه گرمیانی»، گزارشگر «آوینه نیوز» و هفتەنامه «آوینه» در گرمیان بوده است.

سایت خبری تحلیلی روز نیز در این رابط نوشته است: «آقای گرمیانی به ضرب گلوله کشته شده است و یک منبع مطلع در پلیس سلیمانیه نیز این خبر را تایید کرده است. او پس از انتقال به بیمارستان جان سپرد.»

22

وب سایت «چتر پرس» ادعا نموده که چندی پیش «کاوه گرمیانی» در گفت‌وگو با این رسانه از وجود ده‌ها سند دربارە فساد مالی یکی از اعضای بلندپایه اتحادیه میهنی کردستان خبر داده بود.

«کاوه گرمیانی» همچنین سردبیر مجله «رایەل» و گزارش‌گر رادیو آزادی بود. وی پیش‌تر چندین بار به دلیل انتشار گزارش‌هایی دادگاهی شده بود.

این اولین ترور روزنامەنگاران در اقلیم کردستان نیست. در هجدهم دسامبر سال گذشته نیز یک روزنامەنگار به نام «یعقوب رسول» در شهر قلعه دزه واقع در استان سلیمانیه در برابر دیدگان همسرش ترور شد و جان باخت، که در آن هنگام گفته شد انگیزه این ترور مسایل سیاسی نبوده است.

«سوران مامه حمه» روزنامەنگار کرد درتاریخ ٢١ جولای ٢٠٠٨ به قتل رسید و «سردشت عثمان» دانشجو و روزنامه نگار، در تاریخ ۴ می ٢٠١٠ ،در مقابل دانشکده ادبیات دانشگاه صلاح الدین در اربیل توسط چند فرد ناشناس ربوده و بعد از دو روز جسد وی در شهر موصل پیدا شد.

علاوه بر این سال گذشته «مولود افند» روزنامەنگار اهل کردستان ایران و سردبیر مجله کرد-اسراییل که در اقلیم کردستان سکونت داشت، ربوده شد و از آن هنگام تاکنون هیچ اطلاعی از سرنوشت وی توسط دستگاه‌های رسمی اقلیم کردستان منتشر نشده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,