Saturday, 18 July 2015
24 February 2020
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«پدربزرگ»

2013 December 08

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«آلدو پالاتزسکی» (Aldo Palazzeschi) نویسنده، شاعر، رساله‌نویس و روزنامه‌نگار ایتالیایی در تاریخ دوم فوریه ١٨٨۵ در خانواده‌ای متمول در «فلورانس» به دنیا آمد. او پیش از انتشار نخستین کتاب شعرش «اسب سفید» (I Cavalli bianchi) در سال ١٩٠۵، تحصیلات خود را در رشته‌ی حسابداری و بازیگری به پایان برده بود.

«پالاتزسکی» پس از ملاقات با «فیلیپو توماسو مونتی» (Filippo Tommaso Marinetti) شاعر و بنیان‌گذار جنبش فوتوریست‌ها، یکی از طرفداران پروپاقرص این مکتب شد، هر چند هیچ‌گاه گرایش کامل به این مکتب پیدا نکرد و پس از درگیری ایتالیا در جنگ جهانی اول از پیشوایان آن‌‌ فاصله گرفت. با این همه دوره تعلق پالاتزسکی به مکتب فوتوریسم در دهه‌ی نخست قرن گذشته دوره‌ای بسیار پربار و شاخص در کارنامه او به حساب می‌آید و پایه‌گذار شهرتش به لطف آثار فراوانی‌ست که در این دوره به چاپ رسانده است.

7Dec2013-Ghesseha-Shohreh-Pedar-Bozorg

«پالاتزسکی» در فاصله میان دو جنگ جهانی به طور روز افزونی درگیر حرفه‌ی روزنامه‌نگاری شد و از همین رو کم‌تر فرصت خلق آثار ادبی داشت. در اواخر دهه‌ی شصت و اوایل دهه‌ی هفتاد با انتشار مجموعه‌ای از رمان و داستان به دنیای ادبیات بازگشت و جایگاه خود را به عنوان نویسنده‌ای پیشرو تثبیت کرد. امروز از او به عنوان چهره‌ای صاحب‌نفود در ادبیات ایتالیا نام برده می‌شود. تاثیر پالاتزسکی هم در داستان و هم در شعر بر نسل تازه‌ و پیشروِ نئو‌آوانگاردهای ایتالیایی مشهود است. طنز و موقعیت‌های تخیلی از ویژگی‌های بارز آثار پالاتزسکی هستند. آلدو پالاتزسکی در ١٧ آگوست ١٩٧۴ درگذشت.

داستان «پدربزرگ» توسط «فیروزه مهاجر» به فارسی ترجمه شده است.

برای آشنایی بیشتر با این نویسنده می‌توانید به لینک زیر در رادیو کوچه مراجعه کنید:

http://radiokoocheh.com/article/203287

موسیقی متن:

Scarlatti, Piano Sonatas in F Minor, K 466

 برنامه‌های قبلی را از اینجا دنبال کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,