Saturday, 18 July 2015
01 December 2020
رييس جمهوری آمريکا

«توافق برای توقف کامل برنامه اتمی ایران واقع بینانه نیست»

2013 December 08

خبر / رادیو کوچه

«باراک اوباما»، رییس جمهوری آمریکا، با دفاع از توافق بین ایران و  گروه ۱+۵ در ژنو  گفت،‌ باید رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران را بیازماییم.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گزارش داد، «باراک اوباما» که روز شنبه هفتم دسامبر در انجمن «سابان» در واشنیگتن صحبت می‌کرد، گفته است: «توافق ژنو بهترین استراتژی برای جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح‌های هسته‌ای است.»

رییس جمهوری آمریکا اضافه کرده است که توافق ژانو باعث خواهد شد تا پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران برای شش ماه متوقف شود.

آقای «اوباما» شانس دستیابی به یک توافق نهایی با ایران را «۵۰-۵۰» خوانده و تاکید کرده است باید این رویکرد را بیازماییم.

رییس جمهوری آمریکا همچنین تصریح کرده است که جامعه بین‌المللی طی شش ماه آینده در خواهد یافت که آیا مناقشه بر سر برنامه هسته‌ای ایران را می‌تواند از طریق دیپلماتیک حل کرد یا نه.

طبق توافق وزیران خارجه یران و شش قدرت جهانی در ژنو در یک دوره زمانی شش ماهه، ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را گسترش نخواهد داد و بخشی از اورانیوم ۲۰ درصدی خود را رقیق خواهد کرد. در مقابل تحریم‌های جدید علیه ایران اعمال نشده و بخشی از تحریم‌ها نیز  کاهش می‌یابد.

خبرگزاری «فرانسه» نیز در همین رابطه نوشته است که رییس جمهوری آمریکا تصریح کرده، دست‌یابی به یک توافق ایده آل که  بر اساس آن برنامه هسته‌ای ایران به طور کامل متوقف شده باشد، واقع بینانه نیست.

2

«باراک اوباما»  گفته  است: «می توان به یک توافق دست یافت که بر اساس آن تضمین ها و پادمان کافی وجود داشته باشد و این اطمینان برای جامعه بین المللی حاصل شود که ایران نخواهد توانست بمب اتمی بسازد.»

بنابر همین گزارش رییس جمهوری آمریکا گفته است: «اگر گزینه‌ای وجود داشته باشد که براساس آن ایران حتی پیج و مهره‌های برنامه هسته‌ای خود را از بین ببرد و احتمال دستیابی به سلاح هسته‌ای از بین برود و در همین رابطه توانایی نظامی مرتبط با چنین اقدامی نیز  از بین برود، من چنین گزینه را انتخاب خواهم کرد.»

وی تصریح کرده است: «اما من می‌خواهم مطمئن بشوم که همه این نکته را متوجه بشوند که چنین گزینه‌ای در دسترس نیست در نتیجه آنچه که ما باید انجام بدهیم این است که در این خصوص با توجه به این شرایط  تصمیم بگیریم که بهترین گزینه‌ای که می توانیم مطمئن شویم که ایران به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت چیست؟»

به گزارش خبرگزاری «فرانسه» «باراک اوباما» در ادامه گفته است: «باید در این خصوص واقع بین بود و از خود بپرسیم چه چیزی ما را در موقعیت قویتر قرار می‌دهد تا این اطمینان را حاصل کنیم که ایران به سلاح هسته ای دست نخواهد یافت.»

با این حال «باراک اوباما» تاکید کرده است که همه گزینه‌ها در قبال ایران روی میز خواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,