Saturday, 18 July 2015
27 January 2021
توسط طرفداران رابطه با اتحادیه اروپا

«پایین کشیدن مجسمه لنین در اکراین توسط معترضان»

2013 December 09

خبر/ رادیو کوچه

صدها هزار نفر از اوکراینی‌های مخالف پیوستن این کشور به اتحادیه گمرکی روسیه و طرفدار رابطه با اتحادیه اروپا در کیف، پایتخت اکراین به خیابان آمده‌اند و خواستار استعفای دولت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» غروب روز یک‌شنبه هشتم دسامبر، معترضان، مجسمه لنین رهبر شوروی سابق را که بر فراز بولوار شوچنکو کیف قرار داشت، با طناب و میله‌های آهنی به پایین کشیدند و در حالی که عده‌ای با شعار درود بر اوکراین به تماشا ایستاده بودند، عده‌ای دیگر مجسمه را با چکش خرد کردند.

«ویکتور یانوکویچ»، رییس جمهوری اوکراین، در پی مخالفت روسیه با امضای توافق تجاری با اتحادیه اروپا گفت تا اطلاع ثانوی این توافق امضا نخواهد شد.

«آندری شوچنکو»، یکی از اعضای پارلمان اوکراین که از مخالفان دولت است در توییتر خود نوشته است: «خداحافظ میراث کمونیسم»

خبرگزاری «اینترفکس» اوکراین نیز نوشته است «میکولا آزاروف»، نخست وزیر اوکراین سرنگون کردن مجسمه لنین را با انفجار مجمسمه‌های بودای بامیان به دست طالبان در افغانستان مقایسه کرده است.

22

 به گزارش این خبرگزاری آقای «آزاروف» گفته است: «جنگ با مجسمه‌ها همیشه وحشی گریست.»

کمیسیون اتحادیه اروپا گفته است «کاترین اشتون»، دبیر سیاست خارجی اتحادیه اروپا این هفته به اوکراین سفر می کند تا از راهی برای خروج از بحران سیاسی فعلی کشور حمایت کند.

حزب مخالف دولت که رهبر آن، «یولیا تیموشنکو»، نخست وزیر سابق در زندان است از حامیان خود خواسته تا برکناری دولت از پا ننشینند.

خانم «تیموشنکو» در پیامی از زندان، که توسط دخترش در جمع معترضان خوانده شد گفته است: «ما بر لبه تیغی میان سقوط نهایی در دیکتاتوری ظالمانه و بازگشت به جامعه اروپا قرار داریم. تسلیم نشوید، یک گام هم عقب ننشینید. آینده اوکراین در دستان شماست.»

«سری پاشینسکی»، از اعضای پارلمان مخالف دولت نیز گفته است: «از امروز تا زمانی که خواسته‌های ما عملی شود، منطقه ساختمان‌های دولتی در دست معترضان خواهد بود.»

اعتراضات اوکراین بزرگترین اعتراضاتی است که این کشور از ۹ سال پیش، زمان انقلاب نارنجی در این کشور، به خود دیده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,