Saturday, 18 July 2015
20 January 2021
تغییر اساسی در راس هرم قدرت

«برکناری سیاستمدار قدرتمند کره شمالی»

2013 December 09

خبر / رادیو کوچه

خبرگزاری رسمی کره شمالی روز دوشنبه نهم دسامبر اعلام کرد، «جانگ سونگ تائک» مرتکب اقدامات مجرمانه شده است.

آقای «جانگ سونگ تائک» که یکی از مصلحان اقتصادی کره شمالی پنداشته می‌شد، عمومن در مذاکرات با چین، تنها متحد کره شمالی شرکت می‌کرد.

برکناری این سیاستمدار بزرگترین تغییر اساسی در راس هرم قدرت در کره شمالی از زمان رهبری کیم جون اونگ است.

خبرگزاری رسمی کره شمالی گفته است تصمیم به برکناری آقای «جانگ» بعد از ملاقات کمیته اجرایی حزب کمونیستی کارگر در این کشور گرفته شده است.

به گزارش این خبرگزاری گروه «جانگ سونگ تائک» به اقدامات ضد حزبی و ضد انقلابی دست زده تا در اتحاد و هماهنگی حزب رخنه ایجاد کند.

1

بنا به همین گزارش «جانگ» به وفاداری به حزب و رهبر تظاهر می‌کرد اما به اقداماتی تفرقه افکنانه آلوده بود و رویای متفاوت از رویای حزب می‌پروراند و پشت صحنه در معاملاتی دست داشت.

آقای «جانگ» که در حزب حاکم و کمیسیون ملی دفاع کره شمالی پست‌هایی ارشدی داشت. با خواهر بزرگتر رهبر کره شمالی ازدواج کرده است.

او اغلب در تصاویر در کنار رهبر کره شمالی «کیم جونگ اون» که در سال ۲۰۱۱ پس از مرگ پدرش، «کیم جونگ ایل» به رهبری کره شمالی رسید دیده می‌شد و از نظر تحلیل گران، قدرت اصلی در کشور را در دست داشت.

با این همه، و علی‌رغم ارتباط خانوادگی با حلقه قدرت، آقای «جانگ» پیش‌تر هم هدف خشونت و حذف قرار گرفته بود. او در سال ۲۰۰۴ کاملن از انظار عمومی حذف شد. یک گزارش در آن زمان به نقل از سرویس امنیتی کره جنوبی آقای «جانگ» را تحت حصر خانگی دانسته بود.

برخی گزارش‌های دیگر نیز عنوان کرده بودند او برای بازآموزی حزبی فرستاده شده است.

در همین زمینه بر اساس گزارش‌ خبرگزاری «رویترز» از کره جنوبی، دو نفر از مشاوران بسیار نزدیک آقای «جانگ» نیز به اتهام فساد اعدام شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,