Saturday, 18 July 2015
26 January 2021
رییس کمیته امور بانکی سنای آمریکا

«عدم تمایل کمیته بانکی سنا برای تحریم‌های بیشتر علیه ایران»

2013 December 11

خبر / رادیو کوچه

‏در پی پافشاری وزیر امور خارجه آمریکا در مجلس نمایندگان این کشور برای توقف تصویب تحریم‌های بیشتر علیه ایران، رییس کمیته امور بانکی سنا اعلام کرد که خواست دولت را در این باره می‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» تیم جانسون، سناتور دموکرات، عصر سه‌شنبه دهم دسامبر، در بیانیه‌ای گفت: «رییس‌جمهوری و وزیر خارجه، دلایل محکمی برای توقف تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران مطرح کرده‌اند و بنابراین من مایلم که از این درخواست حمایت کرده و فعالیت‌های کمیته بانکی را در حال حاضر متوقف کنم.»

این اظهارات آقای «جانسون» پس از آن مطرح شد که «جان کری» روز سه شنبه با حضور در کنگره٬ در گفت‌و‌گو با کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان٬ از اعضای کنگره خواست تا شانس پایان دادن به بحران هسته‌ای ایران از طریق راه‌حل صلح‌آمیز را از بین نبرند.

11

تحریم‌های جدید علیه ایران در ماه ژوئیه سال جاری از مجلس نمایندگان آمریکا رای گرفت و اکنون منتظر تصویب در سنای آمریکاست. هدف این تحریم‌های بیشتر، قطع کامل صادرات نفت و گاز ایران است.

برای آن‌که این طرح در سنا به رای گذاشته شود، باید در کمیته امور بانکی سنا بررسی شود که در حال حاضر با موضع‌گیری رییس این کمیته، این روند باز هم به تعویق افتاده است.

توافق‌نامه ژنو بین ایران و شش قدرت جهانی، در ازای وضع‌ نشدن تحریم‌های جدید در شش ماه آینده، ایران را به همکاری بیشتر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و محدود کردن برنامه هسته‌ای ملزم کرده است.

در ماه‌های گذشته پس از پیگیری‌های کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا، کمیته امور بانکی سنا همچنان مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا برای تشدید تحریم‌ها علیه ایران را در دستور کار نگذاشته است.

وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در کنگره گفت که به روند مذاکرات با ایران خوش‌بین است و امید دارد که این مذاکرات حتی زودتر از شش ماه آینده به نتیجه نهایی برسد.

آقای «کری» با این هدف در مجلس نمایندگان حاضر شده بود که به ابهامات قانونگذاران آمریکایی در مورد توافق اخیر ایران و گروه ۱+۵ در ژنو پاسخ دهد و آنها را متقاعد سازد که تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع نکنند.

1

او با اشاره به توافق کشورهای گروه ۱+۵ با ایران در مورد اعمال‌ نکردن تحریم‌های جدید در شش ماه آینده، افزود که تصویب تحریم‌های جدید بر همکاری آمریکا با سایر اعضای این گروه تاثیر منفی می‌گذارد و به ایران بهانه می‌دهد که از تعهدات خود سر باز بزند.

پیش‌تر «محمدجواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران، در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه آمریکایی «تایم» گفته بود وضع تحریم‌های جدید علیه ایران، مرگ توافق‌نامه ژنو خواهد بود.

او هشدار داده بود: «ما هم مجلس داریم. مجلس ما نیز می‌تواند قوانین مختلفی را به تصویب برساند که در صورت شکست مذاکرات جنبه اجرایی به خود گیرد.»

در همین حال سناتور دموکرات «باب مندنز»، و سناتور جمهوری‌خواه «مارک کرک»، ، در پی ارایه طرحی هستند که دولت را موظف می‌کند هر ۳۰ روز درباره میزان پای‌بندی ایران به توافق اولیه ژنو گزارش دهد.

طبق این طرح، به محض آن‌که دولت آمریکا پای‌بندی ایران را تایید نکند، همه تحریم‌های قبلی دوباره اعمال می‌شوند و محدودیت‌های بیشتری هم علیه صنایع، معادن و بخش‌های عمرانی ایران وضع می‌شوند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,