Saturday, 18 July 2015
13 May 2021
آیت اله مکارم شیرازی

«شیادان آلوده به انواع فساد در فیس‌بوک مغازه دارند»

2013 December 11

خبر/ رادیو کوچه

آیت‌اله «ناصر مکارم شیرازی» از مراجع تقلید شیعه گفته است: «فیس‌بوک مانند شهر بی در و دروازه‌ای است که همه کس از دانشمندان و افراد نخبه گرفته تا دزدان و شیادان و کسانی که به انواع فساد آلوده‌اند، هر کدام در این شهر مغازه‌ای دارند.»

خبرگزاری جمهوری اسلامی «ایرنا» روز چهارشنبه بیستم آذر ماه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت اله «مکارم شیرازی» در رابطه با دلیل حرمت اشتراک گذاری در فیس‌بوک، نوشته است، آیت‌اله «مکارم شیرازی» در پاسخ به جمعی از برادران و خواهران که در نامه‌های متعدد خود دلیل حرمت اشتراک در فیس‌بوک را از وی پرسیده‌اند گفته است: «عزیزان من! دلیل آن روشن است و همان نشر گسترده فساد و انواع گناهان از این طریق می‌باشد.»

آیت‌اله «مکارم شیرازی» همچنین گفته است،«زیرا فیس‌بوک مانند شهر بی در و دروازه‌ای است که همه کس از دانشمندان و افراد نخبه گرفته تا دزدان و شیادان و کلاهبرداران و کسانی که به انواع فساد آلوده‌اند، هر کدام در این شهر مغازه‌ای دارند.»

بنابه نوشته آقای «مکارم شیرازی»، «در این مغازه‌ها گاه وسایل ضروری زندگی و در بسیاری از موارد ابزار گناه و مفاسد و انحراف‌های اخلاقی فراگیر و ایجاد اختلاف در میان ملت‌ها با برچسب‌های زیبا و پوشش‌های فریبنده در اختیار همگان قرار می‌گیرد.»

وی این‌گونه ادامه داده است که، «حال اگر ورود در این شهر برای همه ممکن شود از جوانان کم سن و سال گرفته تا بزرگسالان ناآگاه و غیر آنها، آیا هیچ فرد آگاهی می‌تواند ورود به چنین شهری را برای همه آزاد بگذارد؟

1

حتی جاسوسان و مفسدان فی الارض می‌توانند در این شهر بی در و پیکر مبادله اطلاعات کنند و با رموز و اشاراتی بذر توطئه بپاشند. ما می‌گوییم باید بر مطبوعات و رسانه‌ها به طور عام نظارتی باشد تا افراد فاسد و مفسد نتوانند از این طریق جامعه را آلوده کنند.

با این حال چگونه فیس بوک باید از هر قید و شرطی آزاد باشد، آیا آزادی بی‌قید و شرط در دنیا داریم؟ پاره‌ای از محدودیت‌های غربی به هیچ وجه مشکلی را حل نمی‌کند و تکثیر اشکال، حل اشکال نیست.»

آیت‌اله «مکارم شیرازی» در پایان گفته است: «آری اگر ورود در این شهر مخصوص افراد دانشمند و فرهیخته که خوب و بد را کاملن می‌شناسند و سره از ناسره را تشخیص می‌دهند آن هم برای تحقیقات اجتماعی آزاد بود، مانعی نداشت، درست مانند کتب ضلال که فقه‌ها مطالعه آن را برای عموم تحریم می‌کنند ولی برای محققان مذهبی آزاد شمرده می‌شود.»

فیس‌بوک از چهار سال پیش در ایران فیلتر شده و موضوع ممنوعیت یا مجاز بودن عضویت و فعالیت در این شبکه اجتماعی بارها، بویژه در چندماه اخیر، در نهادهای حکومتی ایران مطرح شده است.

آیت‌اله «مکارم شیرازی» از مخالفان رفع فیلتر از فیس‌بوک است که چهارم آذر ماه در انتقاد از سخنان «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در باره احتمال رفع ممیزی کتاب و رفع فیلتر از فیس‌بوک گفته بود: «چرا گفته می‌شود ممیزی در کتاب نباشد یا این‌که اصرار به رفع فیلتر فیس‌بوک چه معنایی دارد؟»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۵ Comments


 1. آدم با عرضه!
  1

  تو خود از همه فاسد تری. یک موی فاسدان فیس بوک به هیکل سرتاپا دروغ و ریای شما می ارزد. فیس بوک کاسه کوزه شما را بهم می ریزد و این تازه اول راه است! باش که صبح دولتش بدمد که این هنوز از نتایج سحر است.عمری دروغ گفتی و کسی نبود که جوابت را بدهد و آنکه بود هم وسیله ای نداشت . ولی حالا عصر آزاد اطلاعات است. یعنی پایانی برای شمایی که نان از قبل جهل مردم می خورید!


 2. سید علی
  2

  حضرت ایت الهی نماینده ارشد و دست اول حضرت الله مشاور ور دست حضرت الله دانشمند بزرگ اسلام و مسلمین سرور امت اسلام بفرمان خدا یک روز حتی رادیو و مدرسه هم حرام بود اما جهان به راه خودش میره شما هم این سوپر مارکت خدا فروشی را باز نگه دارید هرپی باشه یک میلیون اخوند و مداح بیکار و پر خور در ایران سرزمین مهر دارند نون همین اسلام عزیز میخورند و خوب هم میخورند همانطوریکه امام امت هم فرموده ایت الله باید الله باشد ایت الله ی که ایت الله نباشد ایت الله نیست


 3. دريا
  3

  آن شهر بی دروازه که همه جور شیاد درآن مغازه دارند حوزه علمیه است نه فیسبوک. در عصر دانش و اطلاعات آقایان رمالان و کف بینان و خرافه پرستان و نوحه خوانان و ملایان باید جمع کنند بروند جای دیگری بساط کنند یا کلا منقرض شوند.


 4. ناصر
  4

  حضرت آیت الله ، مردان وسیله ای دارند که الت مشترک نکاح و زنا است تکلیف چیست ؟ آیا باید از طرف حکومت مصادره یا محدود شود ؟
  آیا استفاده از عضو موضوع سئوال هم مانند کتب ضاله و
  فیس بوک تنها برای محققان مذهبی جایز است ؟ ممکن است لطف فرموده از سایت های مسما به پورنو هم بازدید و نظر مبارک را در مورد هر یک اعلام فرمائید که برای مومنین مورد حاجت است .


 5. روشنک
  5

  وقتی عمری توی حجره می شینند و خزعبلات و لاطاعلات می خونند نتیچش همینه. اعظم اعاظم اینها , بیسوادترین و بی خردترین اینهاست. همه نظرات و فتواهای اینها از روی ناآگاهیست. مدرسه نرفتن و درس نخواندن و آموزش مدرن ندیدن نتیجش حمق و گولی میشه. بی شرمی و بی اخلاقی رو هم اضافه کنید. همین آدم بود که تو ایام اوج جنبش سبز که مردم رو تو خیابون می کشتن , همه دغدغش آبسردکن مترو (ماه رمضون سال ۸۸) بود.