Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
رییس قوه قضاییه ایران

«مخالفت با اعدام مخالفت با حکم اسلام است»

2013 December 12

خبر/ رادیو کوچه

صادق لاریجانی، رییس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران ضمن انتقاد از کشورهای غربی و استانداردهای حقوق بشری در آن‌ها از روشنفکران منتقد نیز انتقاد کرده و با روشنفکرنما نامیدن آن‌ها گفت: «مخالفت با اعدام، مخالفت با حکم اسلام است.»

بنا به گزارش روابط عمومی قوه قضاییه، «صادق لاریجانی» روز پنج‌شنبه بیستم آذر ماه در جلسه مسوولان عالی این قوه تاکید کرده است که قرائت‌های گوناگون از اسلام وجود ندارد و اسلام واقعی همان چیزی‌ست که در ذهن آیت‌اله خمینی وجود داشته است.

آقای «لاریجانی» با انتقاد از استانداردهای حقوق بشری رایج در کشورهای غربی گفته است قوه قضاییه به انتقادهای آنها توجهی ندارد و به کار خود ادامه خواهد داد.

طی ماه‌های گذشته و با افزایش اجرای احکام اعدام در ایران، گروه‌های فرادولتی مدافع و ناظر بر حقوق بشر از حکومت این کشور انتقاد کرده و در موارد گوناگونی خواستار توقف احکام شدند. هر چند در نهایت برخی از آن احکام اجرا شدند.

در تازه‌ترین گزارش سازمان عفو بین‌الملل ایران پس از چین در مقام دوم اجرای حکم اعدام در جهان قرار گرفته است. پس از این دو کشور نیز عراق، عربستان سعودی، آمریکا و یمن قرار دارند.

1

البته عفو بین‌الملل در گزارش فروردین ماه خود گفته بود آمار واقعی در ایران می‌تواند بالاتر از شمار اعلام‌شده باشد باشد چرا که تقریبن به‌طور حتمی مواردی از اعدام‌ بوده که از مجاری رسمی اعلام نشده‌ است.

همین سازمان در بیانیه‌ای که صد روز پس از آغاز کار دولت «حسن روحانی» منتشر کرد نیز از شتاب گرفتن اعدام‌ها به‌ویژه پس از روی کار آمدن دولت یازدهم انتقاد کرد.

عفو بین‌الملل می‌گوید در سال ۲۰۱۳ میلادی، تا زمان تنظیم گزارش آن سازمان، ۳۳۱ مورد اعدام به طور رسمی از سوی رسانه‌های ایران گزارش شده است. اگرچه به گفته این سازمان به گزارش «منابع موثق»، دستکم ۲۶۲ اعدام دیگر نیز در این سال صورت گرفته است.

سازمان‌های بین‌المللی همچنین در موارد گوناگونی از دستگاه قضایی ایران انتقاد کرده‌اند که احکام اعدام در مورد برخی زندانیانی که به اتهام‌های سیاسی بازداشت شده‌اند، بر پایه اعتراف‌هایی ناشی از شکنجه و یا بدون طی کردن روند قضایی معمول صادر شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,