Saturday, 18 July 2015
20 January 2021
توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا

«افزودن چهارده شرکت و چهار شخص به لیست تحریم‌های ایران»

2013 December 13

خبر / رادیو کوچه

وزارت خزانه‌داری آمریکا در گزارشی که روز پنج‌شنبه دوازدهم دسامبر در سایت اینترنتی خود منتشر کرد، شرکت‌های سنگاپوری «مید اویل آسیا»، «سینگا تانکر»، شرکت دریایی فلیپینی «سیکریا»، شرکت اوکراینی «فرلند» و ویتالی سوکولنکو مدیر عامل این شرکت را به خاطر نقض تحریم‌های مالی و نفتی ایران در فهرست سیاه خود قرار داد.

 از سوی دیگر  شرکت‌های ایرانی «عیوض تکنیک»، شرکت «اکتشاف و تولید مواد خام هسته‌ای» وابسته به سازمان انرژی اتمی ایران، شرکت «مارو صنعت»، شرکت «مواد ترکیبی نوید»، شرکت «نگین پرتو خاور»، ایرج محمدی کهورین و محمود محمدی داینی دو مقام ارشد شرکت «نکا نوین» (این شرکت دو سال قبل از طرف آمریکا تحریم شد)، شرکت «نکا نوین آلیاژ»، شرکت «صنایع هوایی قدس» وابسته به سپاه پاسداران و «رضا عمیدی» مدیر مالی این شرکت، سازمان «صنایع هوایی ایران» شرکت «فن پردازان» و شرکت «ارتباط گسترنوین» به خاطر همکاری و کمک به برنامه هسته‌ای و نظامی ایران نیز در فهرست سیاه وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفتند.

آمریکا در پی توافق هسته‌ای سوم آذرماه ایران و شش قدرت جهانی متعهد شد که در ازای همکاری ایران و عمل به تعهدات خود تا شش ماه تحریم جدیدی علیه تهران وضع نکند.

به نظر می‌رسد این اقدام دولت «اوباما»، برای نشان دادن کارآمد بودن نظام تحریم‌های موجود است. دولت «اوباما» به شدت در تلاش است، که تحریم‌های تازه‌ای در کنگره آمریکا به تصویب نرسد. اقدامی که ناقض مفاد توافق ژنو خواهد بود.

1

روز پنج‌شنبه، «دیوید کوهن» معاون خزانه‌داری آمریکا که در کمیته بانکی سنا حاضر شده بود، از سناتورها خواست از تصویب تحریم‌های تازه خودداری کنند. وی بر کارآمد بودن نظام تحریم‌های کنونی تاکید داشت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اگرچه دولت «اوباما» از کنگره خواسته که تدوین هر نوع تحریم جدید علیه ایران را متوقف کند، اما هم اکنون بسیاری از دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در کنگره حامی تشدید تحریم ایران هستند.

«عباس عراقچی» معاون وزارت خارجه ایران نیز روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری اعلام کرد که وضع هرگونه تحریم جدید علیه ایران به منزله مرگ توافق هسته‌ای اخیر و تلاش‌های دیپلماتیک است.

با این حال در پی درخواست‌های متعدد دولت، سناتور تیم جانسون رییس کمیته بانکی سنای آمریکا پنج‌شنبه از توقف تشدید تحریم‌ها علیه ایران حمایت کرد.

وزارت بازرگانی ایالات متحده نیز در این زمینه روز بیستم آذر ماه، ۱۹ شرکت و فرد در اروپا و آسیا را به اتهام واسطه‌گری برای شرکت هواپیمایی ماهان ایران جهت دور زدن تحریم‌ها و بدست آوردن تجهیزات تحریمی مورد نیاز خود از آمریکا، وارد فهرست سیاه کرده است.

متن اخطار وزارت بازرگانی آمریکا تاکید می‌کند که شرکت هواپیمایی ماهان علاوه بر انتقال سلاح و نیروی نظامی از ایران به سوریه، برای حکومت سوریه وجوه مالی نیز فراهم آورده است. شرکت ماهان در سال ۹۰ وارد فهرست سیاه آمریکا شده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,