Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
رسانه‌های آمریکایی نوشته‌اند لوینسون

«آمریکایی ناپدید شده در کیش برای سیا اطلاعات جمع می‌کرد»

2013 December 13

خبر / رادیو کوچه

«رابرت لوینسون»، شهروند آمریکایی‌ای که هفت سال پیش در ایران ناپدید شد، در ماموریتی که رسمن تایید نشده بود، برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، اطلاعات جمع می‌کرد.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» روز پنج‌شنبه دوازدهم دسامبر در گزارش اعلام کرده است،که تحقیقات این خبرگزاری نشان می‌دهد، «رابرت لویسنون» شهروند آمریکا که در سال ۲۰۰۷ میلادی در جزیره کیش ناپدید شده بود، برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) جاسوسی می‌کرده است.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، زمانی که این موضوع داخل دولت ایالات متحده فاش شده است، یکی از جدی‌ترین رسوایی‌ها را در تاریخ سیا به وجود آورده است، هر چند همه چیز تا کنون مخفی نگه داشته شده بود.

کاخ سفید پیش‌تر اعلام کرده بود که «رابرت لوینسون» برای امور تجاری شخصی به جزیره کیش سفر کرده بود. جایی که در نهایت پس از آن خبری از او در دست نیست.

دولت «باراک اوباما» از انتشار گزارش «آسوشیتدپرس» ابراز تاسف کرده است.

1

بنا بر این گزارش، ماموریت «رابرت لوینسون» در ایران تایید نشده بوده است و یک تیم سیا که در این مورد اختیارات کافی نداشته، به «لوینسون» برای جمع آوری اطلاعات پول می‌پرداخته است.

«آسوشیتدپرس» می‌گوید که چهار تحلیل‌گر سیا به خاطر پرونده «لوینسون» اخراج و هفت نفر نیز تنبیه انضباطی شده‌اند.

به گفته «آسوشیتدپرس»،  سفر تجاری برای پوشاندن اصل ماجرا بوده است. آنچه به گفته همین خبرگزاری برای جلوگیری از ایجاد پرونده‌ای از سوی خانواده آقای «لوینسون» به پرداخت دو و نیم میلیون دلار از طرف سیا‌ به آنها انجامیده است.

«آسوشیتدپرس» می‌گوید بر پایه اطلاعات و مدارکی که به دست آورده و نیز مصاحبه و گفت‌وگو با ده‌ها تن از مقام‌های دولتی پیشین و کنونی که در مورد «لوینسون» مشغول تحقیقات‌ بودند یا هستند، این گزارش را منتشر کرده است.

2

روزنامه «واشینگتن پست» نیز در مطلب جداگانه‌ای به ارتباط آقای «لوینسون» با سازمان سیا پرداخته و نوشته است که مقامات سیا در جلسات محرمانه‌ خود به اعضای کنگره گفته بودند که «رابرت لوینسون» از طرف سیا به ایران نرفته بود.

این روزنامه و نیز خبرگزاری «آسوشیتدپرس» می‌گویند که سازمان اطلاعات مرکزی سرانجام موافقت کرده است که حدود دو و نیم میلیون دلار به عنوان غرامت به خانواده لوینسون بپردازد.

خانواده «لوینسون» از تایید یا تکذیب این گزارش خودداری کرده اما طی بیانیه‌ای خواهان تلاش مضاعف دولت آمریکا برای تعیین سرنوشت «رابرت لوینسون» شده است.

«لوینسون» ۶۵ ساله در اسفند ماه سال ۱۳۸۵ در جزیره کیش ناپدید شد. در آن زمان گفته شده بود که او به عنوان بازرس خصوصی برای یک شرکت بزرگ کار می‌کرد و برای تحقیق در مورد قاچاق سیگار به ایران سفر کرده بود.

«آسوشیتدپرس» می‌گوید نخستین بار در سال ۲۰۱۰ (سه سال پیش) رابطه بین «سیا» و «لوینسون» را پیدا کرده و از آن موقع برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این مورد به کار خود ادامه داده است. به گفته این خبرگزاری سه بار از انتشار این گزارش خودداری کرده است چرا که دولت آمریکا گفته بود به‌طور امیدوارکننده‌ای احتمال بازگرداندن او به آمریکا وجود دارد.

اما اکنون -به گفته آسوشیتدپرس- تلاش‌ها راه به جایی نبرده است و به گفته مقام‌های عالی دولتی آمریکا، کسانی که او را به گروگان گرفته‌اند تقریبن به طور قطع از رابطه او با سیا اطلاع دارند.

از اوایل سال ۲۰۱۱ هیچ تصویر یا ویدئویی از آقای «لوینسون» به دست خانواده‌اش نرسیده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,