Saturday, 18 July 2015
19 January 2021
محمد جواد ظریف

«با وجود تحریم‌های جدید آمریکا مذاکرات اتمی ادامه می‌یابد»

2013 December 15

خبر / رادیو کوچه

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اعمال تحریم‌های تازه آمریکا علیه ایران با نامناسب دانستن این اقدام  به مخالفان داخلی نیز حمله کرده که گفته‌اند این تحریم‌ها، مرگ زودرس توافق ژنو بوده است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در یادداشتی در صفحه فیس‌بوک خود که روز یک‌شنبه، بیست و چهارم آذر ماه منتشر شد، گفته است که «در چند روز گذشته اقدامات نامناسبی از سوی آمریکایی‌ها صورت گرفت که ما به شکل مقتضی و با در نظر گرفتن همه جوانب امر به آن پاسخ دادیم. البته برخی دوستان که از ابتدا دل خوشی از برنامه اقدام ژنو نداشتند مرگ زودرس آن را اعلام کرده‌اند که بیشتر بیان خواست تا واقعیت است.»

آقای «ظریف» افزوده است: «ما با جدیت مذاکرات ژنو را دنبال می‌کنیم و البته در برابر هر اقدام نامناسب و غیرسازنده (حتی اگر نقض توافق هم نباشد) واکنش مناسب، حساب شده، هدفمند و هوشمندانه نشان خواهیم داد.»

«محمد جواد ظریف» در یادداشت فیس‌بوکی خود به طور تلویحی نسبت به ادامه مذاکرات ایران با گروه پنج به علاوه یک ابراز تمایل کرده و در عین حال گفته است که «مذاکره و رسیدن به نتیجه کار دشواری است و حتمن فراز و نشیب فراوان دارد. این را هم از روز اول پیش بینی کرده بودیم.»

وزیر امور خارجه ایران به مخالفان داخلی هم ایراد گرفته که به گفته وی، «با استفاده از سکوت ضروری ما، مشغول خرده‌گیری از کنار گود هستند.»

zarif

وی افزوده است: این افراد «حتما می‌دانند که فرمایشات‌شان همگی جواب دارد ولی تیم مذاکره کننده وظیفه مهم‌تری برای پیگیری منافع ملی دارد و پاسخ عمومی به برخی موارد را فعلن به مصلحت نمی‌داند و آماده است در برابر اتهامات ناروا و غیرمنصفانه به خاطر منافع ملی سکوت کند ولی در زمان مناسب به همه ایرادها و ابهامات پاسخ خواهیم داد.»

بر اساس توافق ژنو که بیست و چهارم نوامبر، به امضای وزیران امور خارجه شش کشور آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا، آلمان و ایران رسید، تهران توافق کرد که بخشی از فعالیت‌های اتمی خود را متوقف کند و در مقابل هفت میلیارد دلار از پول بلوکه شده‌اش را طی شش ماه پس بگیرد و در این دوره نیز تحریم‌های جدیدی علیه تهران وضع نشود.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز ۲۱ آذر، نام ۱۴ شرکت و چهار فرد را به فهرست‌ تحریم‌های ایران اضافه کرد.

اقدام دولت آمریکا با واکنش تند «عباس عراقچی»، معاون وزیر امور خارجه ایران، روبرو شد و آن را «خلاف روح توافق‌نامه ژنو» دانست. اصولگرایان و رسانه‌های تندروی وابسته به آنها نیز به این موضوع واکنش نشان داده و آن را پایان توافق ژنو اعلام کردند.

در همین زمینه، هیات ایرانی مذاکره کننده در وین پنج‌شنبه شب به گفت‌وگوهای خود با نمایندگان گروه پنج به علاوه یک و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین پایان داد و به تهران بازگشت.

واکنش ایران در حالی صورت گرفت که ماری هرف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز بیست و دوم آذر اعلام کرد که «اضافه شدن نام‌هایی تازه به فهرست تحریم‌های ایران، مربوط به تحریم‌هایی می‌شود که پیش از این علیه ایران وضع شده بود و تهران این موضوع را می‌داند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,