Saturday, 18 July 2015
17 February 2020
برای گفت‌وگو درباره مذاکرات اتمی

«سفر معاون وزیر خارجه ایران به آلمان»

2013 December 16

خبر / رادیو کوچه

«عباس عراقچی»، معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با هدف گفت‌وگو درباره مذاکرات هسته‌ای و شرکت در نشست بنیاد کوربر به آلمان سفر کرد.

خبرگزاری دانشجویان ایران«ایسنا» روز یکشنبه بیست و چهارم آذر ماه گزارش داد «عباس عراقچی»، که از اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران است، در این سفر یک روزه با قایم مقام وزیر امور خارجه آلمان دیدار و گفت‌وگو می کند.

بنیاد کوربر موسسه‌ای خصوصی است که به نام بنیانگذار آلمانی آن «کورت کوربر» در سال ۱۹۸۱ میلادی تاسیس شده و از جمله اهداف اصلی خود را مواجهه با مشکلات جاری جامعه بین المللی و ایجاد پل میان ملت‌ها می‌داند. بسیاری از سیاستمداران و دیپلمات‌های دنیا، در نشست‌های سالانه این بنیاد شرکت می‌کنند.

سفر آقای «عراقچی» به آلمان در شرایطی صورت می‌گیرد که در روزهای اخیر، ابهاماتی در مورد نحوه ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های بزرگ جهانی ایجاد شده بود.

1

این ابهامات پس از آن به وجود که خبرگزاری‌ها گزارش کردند که تیم کارشناسان هسته ای ایران، روز جمعه جلسه مذاکرات فنی با کارشناسان گروه ۱+۵ در وین را نیمه کاره رها کرده و به تهران باز گشته است.

بنابه گزارش برخی رسانه‌ها، این کار در واکنش به اقدام روز پنج‌شنبه وزارت دارایی آمریکا در قرار دادن نام ۱۹ فرد و شرکت ایرانی و خارجی در فهرست تحریم‌های ایالات متحده انجام شده بود.

مقامات وزارت امور خارجه ایران به این اقدام آمریکا واکنش تندی نشان دادند و آن را بر خلاف روح توافق‌نامه ژنو دانستند.

بر اساس توافق‌نامه ژنو که ماه پیش بین ایران و شش قدرت جهانی امضا شد، ایران تعهد کرد بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف کند و در عوض، فشار بعضی از تحریم‌ها کاهش یابد و در شش ماه آینده تحریم تازه‌ای علیه این کشور وضع نشود.

در واکنش به تحریم‌های جدید، وزارت امور خارجه ایران بدون اینکه ترک مذاکرات را به تحریم‎های جدید مرتبط بداند از سیاست‌های نسنجیده امریکا انتقاد کرد.

با این حال محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، امروز در صفحه فیس بوک خود نوشته که دولت ایران مذاکرات اتمی را با جدیت دنبال می‌کند و در برابر هر اقدام نامناسب و غیرسازنده واکنش مناسب نشان خواهد داد.

«کارل بیلت»، وزیر امور خارجه سوئد نیز اقدام آمریکا در افزودن نام‌های جدید به فهرست تحریم‌ها را غیرمفید دانسته ولی تاکید کرده که در خصوص بازگشت ایرانی‌ها اغراق شده و مشکل خاصی در ادامه مذاکرات وجود ندارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,