Saturday, 18 July 2015
21 January 2021
چشم سوم

«شصت سال جنبش دانشجویی ایران»

2013 December 17

شادیار عمرانی / رادیو کوچه

 

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

شانزدهم آذر ١٣٣٢: حمله به کلاس‌های درس دانشگاه تهران و بازداشت تعداد زیادی از فعالان دانشجویی در تلاش به پایان دادن جنبش دانش‌جویی که پس از یک دهه فعالیت دانش‌جویان مارکسیست به خصوص توده‌ای‌ها در واکنش به کودتای ٢٨ مرداد و هم‌زمان با ورود ریچارد نیکسون به ایران دست به اعتصاب و سپس اعتراض در دانشگاه زده بودند. کشته شدن دو نفر از دانش‌جویان هوادار حزب توده و یک نفر دانشجوی هوادار جبهه ملی با نام‌های مهدی شریعت رضوی، مصطفا بزرگ‌نیا و احمد قندچی در جریان حمله‌ی نیروهای دولتی به دانشکده‌ی فنی.

جنبش دانشجویی دهه‌ی پنجاه: پیشتازی دانشجویان چپ‌گرا و عضویت در احزاب مارکسیستی

اواخر دهه‌ی پنجاه: تشکل‌های دانشجویی اسلامی

سیزدهم آبان ۵٨: اشغال سفارت آمریکا توسط دانشجویان پیرو خط امام و تشکیل دفتر تحکیم وحدت

1

پس از انتخابات دوم خرداد ١٣٧۶: تشکیل جمعیت‌های صنفی دانشجویی، تشکل‌های مستقل دانشجویی، رابطین دانشجویان دانشگاه‌های آزاد، و فعالیت دوباره‌ی دفتر تحکیم وحدت

بخشی از اعترافات تلویزیونی منوچهر محمدی را می‌شنوید.

هیجدهم تیر ١٣٧٨: تجمع دانشجویان انجمن‌های اسلامی در کوی دانشگاه یک شب پیش از قرار راه‌پیمایی اعتراضی نمایندگان تشکل‌های دانشجویی تهران در مخالفت با تعطیلی روزنامه سلام. حمله‌ی نیروی انتظامی، انصار حزب اله و لباس شخصی‌ها به کوی دانشگاه تهران کشته شدن عزت‌اله ابراهیم‌نژاد در شب حمله و گزارش کشته شدن فرشته علی‌زاده و دفن او در خاوران در کنار لیست قریب به ١۴٠٠ نفر مفقود. گسترده شدن موج اعتراضات به بیرون از دانشگاه طی چهار روز و دستگیری جمع کثیری از دانشجویان در دانشگاه تهران. بیانیه‌ی دفتر تحکیم وحدت و جلودار شدن دانشجویان مرتبط با دفتر تحکیم و انجمن اسلامی دانشجویان در جنبش.

2

از خرداد ٧٨ تا ٨۵ : سالگرد جنبش هجدهم تیر و دست‌گیری دانشجویان.

سخنرانی یکی از دانشجویان دختر دانشگاه چمران را در شانزدهم آذر ٨١ می‌شنوید.

سیزدهم خرداد ٨۶: دستگیری دانشجویان چپ (آزادی‌خواه و برابری طلب) در یازدهم آذر ٨۶ و برگزاری تجمع دانشجویان چپ در دانشگاه تهران سه روز پیش از روز دانشجو برای جلوگیری از اختلاط با مراسم دانشجویان لیبرال و تحکیم وحدت. حمله به تجمع دانش‌جویان و دستگیری عده‌ی کثیری از دانش‌جویان چپ.

سخنرانی رفیق جان‌باخته علی‌رضا داودی در هشتم مارس ٨۶.

3

شب ٢۴ خرداد ٨٨: حمله به کوی دانشگاه و زخمی شدن عده‌ی کثیری از دانش‌جویان و کشته شدن هفت نفر با نام‌های مصطفی غنیان، مبینا احترامی، ایمان نمازی، فاطمه براتی، محسن ایمانی، کامبیز شعاعی و کسری شرفی. آغاز حمله به دیگر خواب‌گاه‌های دانشجویی و دانشگاه شیراز و استعفای محمد هادی صادقی رییس دانشگاه شیراز  در پی تجمعات اعتراضی دانش‌جویان. بازداشت قریب به ٢٠٠ دانش‌جو در روز ٢۵ آذر.

سخنرانی مجید توکلی را می‌شنوید.

گرچه پس از هفتاد سال افت و  خیز در جنبش‌های دانش‌جویی در ایران رکودی چند ساله را شاهدیم که البته در تحلیل آن عوامل متعددی را باید دخیل بدانیم، ١۶ آذر امسال، کور سوی امیدی به دست داد.

4

سخنرانی حسن روحانی، ریاست جمهوری ایران، را در دانشگاه بهشتی تهران در شانزدهم آذر ٩٢ را می‌شنوید.

در مقابل جلسه‌ی سخنرانی حسین شریعتمداری در دانشگاه صنعتی شریف جنجالی دیگر در پی داشت.

هم‌زمان سیدمحمد خاتمی، رییس جمهوری دولت اصلاحات پیامی تصویری برای دانشجویان فرستاد.

این در حالی بود که از سال ٨١ تا ٨٣ و پایان دوران ریاست جمهوری وی، در هر جمع دانشجویی که سخنرانی می‌کرد با اعتراض شدید دانشجویان مورد استقبال قرار می‌گرفت.

در دانشگاه ملی تهران، دانشگاه مازندران و دانشگاه بابل دانش‌جویان مراسمی مستقل از مراسم دولتی برگزار کردند که با بیان اعتراضات سعی بر احیای سنت این روز داشتند.

و البته دانشگاه هنوز زنده است!

برنامه‌های قبلی را از اینجا دنبال کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,