Saturday, 18 July 2015
16 January 2021
تصمیم‌گیری در برابر اتهامات جدید

«مشورت‌خواهی تاجزاده از مردم»

2013 December 18

گزارش / رادیو کوچه

منبع: نوروز

سید مصطفی تاجزاده در پیامی از زندان اوین از مردم و کسانی که صدای وی را می شنوند خواسته است تا نظریات و دیدگاه‌هایشان را در مورد نحوه برخورد تاجزاده با دادگاه اتهامات جدید خود با وی در میان بگذارند.

به گزارش نوروز، این زندانی سیاسی در پیام خود با اشاره به این‌که به تازگی به دادگاه انقلاب فراخوانده شده تا پیش از پایان محکومیتش حکم تازه‌ای برایش صادر شود به سه راه پیش روی خود در مواجهه با دادگاه پرداخته است.

سه راهی که عضو ارشد جبهه مشارکت پیش روی خود می‌بیند عبارتند از: یک آن‌که مانند سال ۸۸ در دادگاه حاضر شود اما از خود دفاع نکند. دومین راه آن که اعلام کند تا زمانی که آقایان جنتی و مشفق به شکل علنی محاکمه نشوند، هم چنان از شرکت در دادگاه خودداری می‌کند و گزینه سوم این که تنها در دادگاهی که طبق اصل ۱۶۸ قانون اساسی و با حضور هیات منصفه تشکیل شود شرکت و از خود دفاع نماید.

سرپرست وزارت کشور دولت اصلاحات در توضیح محاسن گزینه سوم آورده است: «اگر دادگاه را علنی و با حضور هیات منصفه برگزار کنند برای نخستین بار اصل ١۶٨ قانون اساسی اجرا می شود و قوه قضاییه سرانجام می‌پذیرد که اتهامات ما سیاسی است و اساسن زندانی سیاسی را به رسمیت خواهد شناخت. افزون بر آن فرصتی نیز در اختیار من قرار می‌گیرد تا در حضور نمایندگان افکار عمومی یعنی خبرنگاران به صورت مستند متخلفان و متقلبان واقعی انتخابات را به ملت ایران معرفی کنم. ضمن آن که آن چه در این چهارسال و نیم از جمله در دوران انتخابات ٨٨ گذشت را نیز برملا سازم.»

Tajzadeh-46_5

این زندانی سیاسی در پایان با تشکر از کسانی که صدایش به گوش آنان می‌رسد از آنها درخواست کرده تا وی را از نظریات و دیدگاه‌هایشان در رابطه با برگزیدن یکی از این سه راه پیش‌رو بهره‌مند سازند و بگویند که کدام راه مفیدتر، ارزشمندتر و اثرگذارتر است.

متن کامل این پیام در پی می‌آید:

به نام خدا
۱- من در محاکمات فرمایشی سال ۸۸ با وجود اصرار قاضی حاضر نشدم از خود دفاع کنم زیرا به شکایت ۸ ساله‌ام از آقای جنتی که او را متخلف بزرگ انتخابات می‌دانم، رسیدگی نکرده بودند. افزون بر آن کیفرخواست سیاسی و نه حقوقی علیه متهمان انتخاباتی منتقد را که حکم بازداشت‌شان سه روز قبل از انتخابات صادر و خود آنان را نیز فردای انتخابات دستگیر کرده بودند، در دادگاه علنی قرائت و در صدا و سیما و مطبوعات منعکس نمودند اما هنگامی که نوبت دفاع متهمان رسید، جلسات دادگاه را برخلاف قانون و عرف و اخلاق، غیرعلنی برگزار کردند تا دفاعیات معترضان به اطلاع مردم نرسد. در چنین شرایطی من دفاع از خود را تایید این روند ناعادلانه یافتم و با دفاع نکردنم کوشیدم به سهم خویش آن جریان را افشا کنم. هم‌چنین به دلیل آن که می‌دانستم بازداشت اصلاح‌طلبان، حکم دادگاه بدوی آنان و نیز رای تجدیدنظرشان به دستور یک نفر انجام می‌شود، درخواست تجدیدنظر را نیز بی‌فایده دیدم و به حکم ظالمانه ۶ سال زندان تن دادم.

۲- در سال ۹۰ معاونت اطلاعات سپاه پرونده جدیدی علیه این‌جانب تهیه کرد که در آن البته دیگر حرفی از تلاش برای برپایی انقلاب مخملی نبود و در عوض اتهام اصلی بیان دیدگاه‌هایم در مورد مسایل مختلف بود. بر آن اساس دادسرای اوین چندین بار مرا برای ادای توضیحات احضار کرد که هر بار اعلام کردم مادام که به شکایاتم رسیدگی نشود به هیچ سوالی پاسخ نخواهم داد.

2

۳- سه شنبه ۱۹ آذرماه به دادگاه انقلاب فراخوانده شدم تا قبل از این که محکومیتم خاتمه یابد حکم تازه‌ای برایم صادر کنند اما از آنجا که تاکنون امکان ملاقات با وکیلم را فراهم نیاورده‌اند، به دادگاه نرفتم و تا زمانی که وکیلم آقای دکتر حسین آبادی را نبینم و با وی مشورت نکنم در محکمه حاضر نخواهم شد.

۴- رای اکثریت شرکت کنندگان به دکتر روحانی در مهندسی شده‌ترین انتخابات پس از انقلاب، امیدهای فراوانی را زنده و فضای پلیسی – امنیتی حاکم را با چالش‌های بزرگی مواجه کرده است. به باور من رویای حکومت مطلقه فردی در آن روز تاریخی به تاریخ پیوست. در اوضاع و احوال جدید من سه راه پیش روی خود می‌بینم:

یک آن‌که مانند روشی که در سال ۸۸ برگزیدم، در دادگاه حاضر شوم اما از خود دفاع نکنم.

دومین راه آن که اعلام کنم تا زمانی که آقایان جنتی و مشفق به شکل علنی محاکمه نشوند، من هم‌چنان که به سوال‌های بازجوها و بازپرس‌ها پاسخ ندادم از شرکت در دادگاه خودداری می‌کنم.

و گزینه سوم که این روزها ذهنم را به خود مشغول کرده این است که پس از دیدار و رایزنی با وکیلم اعلام کنم چنان‌چه دادگاه طبق اصل ۱۶۸ قانون اساسی تشکیل شود، در آن شرکت و از خود دفاع خواهم کرد. به این ترتیب اگر دادگاه را علنی و با حضور هیات منصفه برگزار کنند برای نخستین بار اصل ۱۶۸ قانون اساسی اجرا می شود و قوه قضاییه سرانجام می‌پذیرد که اتهامات ما سیاسی است و اساسن زندانی سیاسی را به رسمیت خواهد شناخت.

3

افزون بر آن فرصتی نیز در اختیار من قرار می‌گیرد تا در حضور نمایندگان افکار عمومی یعنی خبرنگاران به صورت مستند متخلفان و متقلبان واقعی انتخابات را به ملت ایران معرفی کنم. ضمن آن که آن چه در این چهار سال و نیم از جمله در دوران انتخابات ۸۸ گذشت را نیز برملا سازم. چنان‌چه با این درخواست قانونی مخالفت کنند و هم چنان دفاع از اجرای بدون تنازل قانون اساسی و از جمله حق انتقاد به رهبری و دفاع از انتخابات آزاد را اقدام علیه امنیت ملی بخوانند، در اعتراض به نقض علنی قانون اساسی و نیز تضییع حقوق آشکارم در رسیدگی به شکایاتم از شرکت در دادگاه غیرقانونی و غیرعلنی خودداری خواهم کرد.

۵ -با توجه به توضیحات فوق سپاس‌گزار می‌شوم کسانی که صدایم به گوش آنان می‌رسد مرا از نظریات و دیدگاه‌هایشان در رابطه با برگزیدن یکی از این سه راه پیش‌رو بهره‌مند سازند و بگویند که کدام راه مفیدتر، ارزشمندتر و اثرگذارتر است.

با احترام
سید مصطفی تاجزاده
آذرماه ۱۳۹۲ زندان اوین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment


  1. امیررضا
    1

    الان ۴ ساله پیش نیست و شرایط موافقه شماست دولتم عوض شده و مشکلات همون دولتی که شما مخالفش بودی / یکی یکی رو شده.خود شما باید بگین دادگاه علنی لازم نیست چون ممکنه مطالبی عنوان بشه که موجب تشویش اذهان عمومی و به ضرر نظام باشه ، ومن خواهان این مسئله نیستم.( مثل همون قضیه فیلمی که احمقی نژاد تو مجلس پخش کرد)اگر چیزی به ضرر اصل نظام/ ولایت فقیه و دولت فعلی نیست میتونین در دادگاه علنی بگین ولی الباقی چیزها که مخالف این ۳ مورد هست و مدارکش موجوده باید به صورت خصوصی به اطلاع دادگاه برسه و برای دفاع خودتون ازش استفاده کنین( پس بهتر یک دادگاه خصوصی برگزار بشه) یعنی بگین این موارد وجود داره ولی چون من به اصل نظام و ولایت فقیه پایبندم و خواهان بدبینی مردم به اصل ولایت نیستم/ اینهارو هیچوقت علنی عنوان نکردم ونمیکنم. بنابراین اگر درسال ۸۸ اعتراضی کردم/ هدفم خیر بود و هیچ ربطی به براندازی و اینگونه مسائل نداشت.از بابت اینکه به فرمایشات مقام رهبری بیتوجهی کردم و شاید به سهم خودم بجای آرامش مردم/موجب درگیریهای بیشتر شدم/از درگاه مقام معظم رهبری و مردم شریف ایران عذرخواهی و طلب عفو مینمایم. این چندسال حبس جریمه خوبی برای اینجانب بود.ودر این غریب به ۵ سال بخوبی به اشتباهاتم پی برده و متنبه شده ام.امیدوارم باتوجه به اینکه قصدمن خیر بوده و هدفی جز اقتدارنظام ولایت فقیه نداشتم/مورد عفو دادگاه محترم/مقام رهبری و مردم قراربگیرم وبخشیده شوم.بعد میتونی به وضع افتضاخی که احمدی نژاد بوجود آورد و گندش الان داره کم کم درمیاد اشاره کنی و بگی هدفم جلوگیری از همین شرایط و جلوگیری از صدمه دیدن نظام ومردم بود/که سوئ تعبیرشد و با ندانم کاری عده ای از هردوطرف موجب قضایای آن سال شد یعنی هرچقدر تو مقصر بودی دیگران و اون بابا ( احمدی نژادم) بوده پس دست از سرت بردارن دیگه.بعدم بگی در کل غلط کردم( چون اونا همینو میخان از دهنت بشنون) بذارین برم کارهای گذشتمو باخدمت به نظام و مردم جبران کنم و شّرشو کوتاه کنی تموم بشه گمشی بیای بیرون شُفتُل!کلی از زندگی وخدمت به خلق الله عقب موندی.بعدم اینهمه شلوغ کردن / الان آزادن/ معلوم نیست چی گفتی / که نگهت داشتن.لطفا جوگیر هم نشی فکر کنی فردینی. فردین مرد.فکر نجات خودت باش. همه شب چله پیش زنو بچشونن تو اونتویی. قبل عید بیرون باشی ها میخایم ۴ شنبه سوری امسال با عمو روحانی بترکونیم.دادگاهم که پشت درای بستس پس هرچی خاستی بگو کسی نمیشنوه.مثل قراردادژنو