Saturday, 18 July 2015
22 January 2021
انتقال غیرقانونی میلیاردها یورو

«بازداشت تاجر ایرانی به اتهام پول‌شویی در ترکیه»

2013 December 19

خبر / رادیو کوچه

«رضا ضراب»، تاجر ۲۹ ساله ایرانی، و ده‌ها تن دیگر به اتهام پول‌شویی ۸۷ میلیارد یورویی و انتقال غیرقانونی حدود ۳۵ میلیارد یورو پول از ایران به ترکیه بازداشت شدند که در میان بازداشت‌شدگان تعدادی از فرزندان اعضای دولت «رجب طیب اردوغان» و روسای بانک‌های ترکیه‌ای نیز حضور دارند.

 رسانه‌های ترکیه روز چهارشنبه هجدهم دسامبر،همچنین از نقش «بابک زنجانی»، میلیاردر جنجالی ایرانی، در انتقال غیرقانونی ۱/۵ تن طلا به داخل کشور و ارتباط شرکت متعلق به او، «سورینت هلدینگ»، با شرکت‌های «رضا ضراب» سخن گفته‌اند.

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه، «تی‌آرتی»، پلیس ترکیه تاکنون ۵۲ نفر را به اتهام دست داشتن در پرونده پولشویی ۸۷ میلیارد یورویی بازداشت کرده‌اند که در میان آنها «علی آقا اوغلو»، رییس «هالک بانک» ترکیه و فرزندان سه وزیر ترک نیز وجود دارند.

هالک بانک ترکیه تا اوایل سال جاری به صورت قانونی مسوول نقل و انتقالات مالی ۵۵ درصد از پول نفت صادراتی ایران به هند بود، موضوعی که با تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در ماه فوریه متوقف شد.

پسران «ظفر چاغلایان»، وزیر اقتصاد، معمر گولر، وزیر کشور ترکیه، و «اردوغان بایراکدار»، وزیر شهرسازی و محیط زیست ترکیه، نیز اکنون در بازداشت هستند.

عملیات بازداشت این افراد از روز سه‌شنبه، ۲۶ آذر، آغاز شده و بازداشت افراد جدید هنوز هم ادامه دارد.

روز پنج‌شنبه نوزدهم آذر تلوزیون دولتی «تی‌آرتی» ترکیه گزارش داد که ۱۲ مقام ارشد پلیس ترکیه در رابطه با پرونده فساد مالی و پولشویی یاد شده، همچنین دریافت رشوه از شرکت‌های تحت مالکیت «رضا ضراب» از کار برکنار شده و تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند.

در این زمینه روزنامه «تودیز زمان»، نزدیک به جناح حاکم ترکیه، گزارش داده است که سه شرکت صوری در ترکیه که تحت مالکیت «رضا ضراب» هستند، طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ حدود ۸۷ میلیارد یورو نقل و انتقالات غیرقانونی از کشورهای مختلف انجام داده‌اند که ۴۰ درصد این مبلغ، پولی است که به صورت غیر قانونی و با همکاری بانک ملی ایران از کشور خارج کرده‌اند.

هنوز مقامات ایران به خارج شدن غیر قانونی حدود ۳۵ میلیارد یورو (۴۷/۵ میلیارد دلار) از کشور واکنش نشان نداده‌اند.

بر اساس این گزارش، «ضراب» هم‌چنین با پرداخت رشوه به فرزندان مقامات بلندپایه ترکیه، چندین تبعه خارجی را به تابعیت ترکیه درآورده است. خود وی نیز تابعیت ترکیه را گرفته است.

در میان بازداشت‌شدگان دو روز گذشته، رییس گمرک «صدرک» جمهوری خودمختار نخجوان – تنها مرز مشترک نخجوان و ترکیه – نیز وجود دارد.

2

مطبوعات جمهوری آذربایجان هم روز سه‌شنبه ویدیویی از بازداشت وی به همراه چند تن دیگر منتشر کردند.

در همین زمینه روزنامه «حریت» ترکیه در گزارش روز چهارشنبه، هجدهم دسامبر، ابعاد تازه‌ای از پولشویی ۸۷ میلیارد یورویی شرکت‌های «رضا ضراب» منتشر کرد، از جمله ارتباط شرکت‌های صوری وی با شرکت «سورینت هلدینگ» تحت مالکیت «بابک زنجانی»، تاجر ایرانی که اخیرن موضوع واگذاری شرکت‌های سازمان تامین اجتماعی به وی و بدهی او به خاطر نقل و انتقالات مالی نفت صادراتی ایران خبرساز شد.

این روزنامه می‌نویسد که در ژانویه ۲۰۱۳ در فرودگاه آتاترک ترکیه ۱/۵ تن محموله طلا در هواپیمایی کشف شد که دو سوم این محموله قرار بوده تحویل شرکت سورینت هلدینگ در ایران شود.

«حریت» می‌گوید، این محموله بدون هیچ سندی و با پرداخت ۱/۵ میلیون دلار رشوه به برخی افراد سیاسی در ترکیه ۱۸ ژانویه راهی دوبی شد.

در همین حال بازداشت فرزندان اعضای دولت ترکیه و برخی از اعضای حزب حاکم ترکیه، واکنش منفی «رجب طیب اردوغان»، نخست وزیر این کشور را نیز در پی داشته است.

بر اساس گزارش رسانه‌های ترکیه، آقای «اردوغان» این رخداد را «عملیاتی کثیف» علیه دولت خود خوانده است.

وی در جمع خبرنگاران گفت، در حالی که دولت او تلاش می‌کند «ترکیه را یکی از ۱۰ کشور برتر جهان بسازد، برخی درصددند این رشد سریع را متوقف کنند».

نخست وزیر ترکیه در نهایت تاکید کرد که برخی نیروهای خارجی و داخلی پشت این فساد عظیم مالی قرار دارند و دولت هم بررسی‌های پرونده یاد شده را تا آخر ادامه خواهد داد.

در میان بازداشت‌شدگان نام «مصطفی دمیر»، شهردار منطقه فاتح استانبول و عضو حزب حاکم عدالت و توسعه، و «سلیمان ارسلان»، رییس هالک بانک، نیز به چشم می‌خورد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. تهمورث
    1

    رضا ضراب ویا هر اسم دیگری داشته باشد کورک های سطحی دمل چرکین بزرگی است بنام فساد و ارتشا و تبانی که یک سر آن در شرق و سر دیگرش در غرب است و متاسفانه سهم کشورهای خاورمیانه این میان بیشتر است. در ترکیه فساد عجیب و غریبی حکم فرما است و وسعت و سبعیت آن وحشتناک. بقول همکارم در بازگشت از یک ماموریت بازرگانی دولتی در دهه هشتاد میلادی مدارکی وجود داشتند که تنی چند از رده های بالائی ترکیه و مسئولین دولتی در ایران پرده بر میداشت , ارقام رشوه مبالغ درشتی بودند که بعد وقتی به اینجا آمدم و از دوستی شنیدم مسئولین ترک از خدمت بر کنار ولی ایرانیها دستنخورده ماندند و هنوز هم میدزدند. نگاه کنید به حضرتی بابک زنجانی و مطمعن باشید امثال ضراب مجددن خلق خواهند شد بدلیل فساد گسترده در ایران.