Saturday, 18 July 2015
27 January 2021
ایران امروز

«لایحه بودجه ۹۳ و امید به بهبود شرایط اقتصادی»

2013 December 20

روشنک آسترکی/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«پدرام سلطانی» نایب رییس اتاق بازرگانی ایران، ابتدای هفته جاری طی گفت‌وگویی با خبرگزاری ایسنا پیرامون بودجه ۹۳ ضمن پیش بینی وضعیت اقتصادی سخت در سال ۹۳ بیان کرد: «کسانی که لایحه بودجه را نوشته‌اند‌‌ همان کسانی هستند که در دولت قبلی روی کار آمده‌اند». وی هم‌چنین اظهار کرد: «البته در بودجه تنظیم شده پیشرفت آشکاری از حیث رعایت و اصول بودجه‌نویسی دیده می‌شود. در بند‌های لایحه بودجه سال آینده تلاش نشده که قوانین کشور متوقف یا دستخوش تغییر شود. به‌طور مثال به وضوح شاهد رعایت قوانین برنامه پنجم توسعه در لایحه بودجه هستیم».

او با بیان این‌که این امکان وجود دارد که بودجه سال آینده به دلیل کاهش قیمت فروش هر بشکه نفت یا کاهش درآمد‌های حاصل از فروش نفت با کسری مواجه شود، گفت: «از سوی دیگر وصول درآمد‌های مالیاتی نیز به دلیل رکود در تولید ممکن است محقق نشود و همین موضوع نیز در ‌‌نهایت باعث کسری بودجه در دولت شود. در اقتصادی که دچار رکود است ممکن است درآمد‌های پیش‌بینی شده محقق نشود و در ‌‌نهایت کسری بودجه به وجود آید، ولی در صورت کسری هم این عدد، عدد بالایی نیست».

 1

نقاط قوت و ضعف لایجه بودجه

 بودجه ۹۳ که به تازگی توسط «حسن روحانی»، رییس جمهور یازدهم تقدیم مجلس شده است، در واقع یکی از مهم‌ترین و حتی می‌توان گفت چالش برانگیز‌ترین وظایف دولت جدید بوده است. پیرامون لایجه بودجه ۹۳ مواضع مختلفی بیان شده است.

در همین زمینه خبرگزاری ایرنا سه‌شنبه گذشته طی مطلبی نقاط قوت و ضعف بودجه ۹۳ را از زبان «غلامرضا مصباحی مقدم» رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس منتشر کرده و به نقل از وی نوشت: «ارایه به موقع لایحه بودجه ۹۳، ارایه گزارش میزان پیشرفت برنامه پنجم توسعه کشور و اثرات بودجه بر شاخص‌های کلان اقتصادی مثل سرمایه گذاری، نرخ تورم و اشتغال از نقاط قوت لایحه بودجه ۹۳ به شمار می‌رود. هم‌چنین شفافیت بودجه نیز از دیگر وجوه مثبت لایحه بودجه ۹۳ است و در ردیف‌ها چیزی دیده نشده که در سرجمع بودجه دیده نشده باشد».

پرداخت نشدن بدهی پیمان‌کاران و مشخص نشدن تکلیف قانون هدفمندی یارانه‌ها از نقاط ضعف لایحه بودجه ۹۳ است

وی پرداخت نشدن بدهی پیمان‌کاران را از نقاط ضعف لایحه بودجه ۹۳ عنوان کرد و ادامه داد: «چون بدهی پیمان‌کاران به طور کامل پرداخت نمی‌شود، آن‌ها هم نمی‌توانند بدهی خود را به سیستم بانکی پرداخت کنند و سیستم بانکی هم قادر به ارایه تسهیلات به بخش‌های تولیدی نخواهد بود».

از جمله ایرادات دیگری که به بودجه ۹۳ وارد است، مشخص نشدن تکلیف قانون هدفمندی یارانه‌ها است. چرا که این قانون باید در یک دوره پنج ساله اجرا شود و شرایط اقتضا می‌کند که در ۲ سال باقی مانده این قانون اجرا شود.

هم‌چنین «ابراهیم نکو» عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد: «هر دولت دیگری که قادر به درک شرایط موجود اقتصادی بود باید چنین لایحه‌ای را می‌نوشت و به جز این لایحه بودجه که جواب‌گوی نیازهای کشور باشد لایحه دیگری قابل پیش‌بینی نبود. دولت بهترین و کارآمد‌ترین بودجه را تقدیم مجلس کرده زیرا در لایحه بودجه شفافیت وجود دارد. دولت در پروژه‌های عمرانی اولویت بندی‌هایی صورت داده است که این موضوع قابل توجه است».

وعده‌های دولت‌مردان یازدهم

 به طور کلی آمار‌ها و وعده‌هایی که مردان اقتصادی دولت یازدهم عنوان می‌کنند نشان می‌دهد که سال ۹۳ به نوعی پس از این سال‌ها سال شکوفایی اقتصادی است.

«محمد‌باقر نوبخت» معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور به تازگی گفته که در سال آینده به رشد اقتصادی ۳ درصد می‌رسیم و تورم هم به عدد ۲۵ درصد خواهد رسید. نوبخت با اشاره به پیش‌بینی تورم ۳۶ درصدی در پایان سال جاری، گفت: «پیش‌بینی می‌شود، این نرخ در پایان ۹۳ به رقمی حدود ۲۱ تا ۲۴ درصد برسد و این به معنی این است که رشد افزایش قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند. پیش‌بینی نرخ بیکاری ۹۳ هم رقمی بین ۱۲. ۴ تا ۱۲. ۶ درصد است».

2

با توجه به سخنان نوبخت می‌توان این‌طور گفت که در سال آینده کشور باید وضعیت اقتصادی بهتری داشته و وضعیت زندگی و معیشتی مردم هم بهبود پیدا کند. در این مسیر اما هنوز مشکلاتی وجود دارد که برنامه دقیق دولت برای آن‌ها مشخص نیست.

برای مثال کاهش و یا ثابت نگه داشتن نرخ بیکاری و ایجاد اشتغال نیازمند برنامه‌ای است که دولت هنوز برای آن برنامه‌ای کار‌شناسی شده و علنی ارایه نداده است. از همین‌رو دولت اگر بخواهد در سال ۹۳ به این پیش‌بینی‌ها دست پیدا کند و به هدف خود برسد باید برنامه‌ای دقیق و مدون در پیش گیرد و زندگی مردم از لحاظ معیشتی را بهبود بخشد.

کاهش و یا ثابت نگه داشتن نرخ بیکاری و ایجاد اشتغال نیازمند برنامه‌ای است که دولت هنوز برای آن برنامه‌ای کار‌شناسی شده و علنی ارایه نداده است

 طبق آمار کشور ما اکنون دارای رشد اقتصادی منفی ۵ درصد است و از نرخ تورم ۴۰ درصدی هم رنج می‌بریم. با این حال چنین وعده‌هایی با وعده‌ها و سخنان رییس‌جمهور هم کمی تناقض دارد. زیرا حسن روحانی چندی پیش گفته بود که در سال ۹۳ سعی می‌شود که رشد اقتصادی از عددی منفی به صفر برسد و پس از آن مقدمات رشد اقتصادی فراهم شود.

بالا و پایین شدن نرخ دلار که موج تورمی گسترده‌ای ایجاد کرد، افزایش قیمت مسکن، افزایش قیمت مواد خوراکی و کالاهای اساسی، افزایش قیمت خودرو و لیست طول و دراز دیگری از مشکلات اقتصادی موجب شد که مردم در انتظار دولت آینده بنشینند. دولت یازدهم که بر سر کار آمد آرام آرام فضای اقتصادی رنگ و روی آرامش نسبی را به خود دید اما بخشی از اصلی‌ترین مشکلات نظیر تورم، نرخ ارز، افزایش بیش و کم قیمت کالاهای اساسی و مسایلی از این دست هنوز به حال خود باقی است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,