Saturday, 18 July 2015
25 October 2021
به دلیل داشتن محتوای مجرمانه

«وی‌چت در ایران فیلتر شد»

2013 December 20

خبر / رادیو کوچه

اپلیکیشن وی‌چت در بسیاری از «آی‌اس‌پی»‌ها از جمله مخابرات، مبین‌نت و ایرانسل فیلتر شده است.

وبسایت «باشگاه خبرنگاران» روز پنج‌شنبه بیست و هشتم آذر ماه به نقل از منابع آگاه نوشته است که اپلیکیشن وی‌چت در بسیاری از «آی‌اس‌پی»‌ها از جمله مخابرات، مبین‌نت و ایرانسل فیلتر شده است.

این خبرگزاری نوشته است «وی‌چت» بر اساس مصوبه جلسه اخیر کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه انجام شده است و تا ۴٨ ساعت آینده پروسه فیلترینگ در همه «آی‌اس‌پی»‌ها تکمیل خواهد شد.

در هفته‌های اخیر تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره لزوم نظارت و کنترل نرم‌افزارهای جدید ارتباط‌‌‌‌‌ رسانی چون «وی‌چت» با رسانه‌های مختلف گفت‌وگو کرده بودند.

«نصراله پژمان‌فر»، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی پیش‌تر در گفت‌و‌گو با «خبرگزاری تسنیم»، در خصوص شبکه و نرم‌افزار‌هایی چون «وی‌چت و تانگو» گفته بود: «دستگاه‌های اجرایی این امر برای جلوگیری از گسترش نرم‌افزار‌های آسیب‌زا باید اقدام و نظارت لازم را داشته باشد.»

1

«زهره طبیب‌زاده»، یکی دیگر از نمایندگان مجلس ایران ضمن ابراز نگرانی از امکان شنود برخی از مطالب چت توسط اپلیکیشن‌های «وی‌چت» و «تانگو» گفت: «یکی از عوارض و آثار منفی فضای مجازی، روابط نامناسب اخلاقی بین دختر و پسر است.»

حدود دو هفته پیش سرهنگ «مسعود زاهدیان» رییس پلیس امنیت اخلاقی ناجا در گفت‌وگو با ایسنا هم از نظارت پلیس بر فضای «اینستاگرام» و «وی‌چت» خبر داد و با بیان این‌که پلیس در فضاهای مجازی نظیر «فیس‌بوک»، «اینستاگرام»، «وی‌چت» و امثال آن نظارت دارد، گفت: «پلیس برای حفظ سلامت افراد و جلوگیری از گرفتاری شهروندان در دام فساد و فحشا در این فضا حضور خواهد داشت.»

«وی‌چت» یک سرویس پیام‌رسان چینی برای تلفن‌های همراه است که در سال ۲۰۱۱ ارایه شده است. این خدمات برای سیستم‌عامل‌های مختلف دستگاه‌های همراه در دسترس است. بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان از این برنامه رایگان استفاده می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های وی‌چت امکانی به نام «تکان دادن» (Shaking) است که کاربر می‌تواند با استفاده از تکان دادن گوشی خود، کاربران دیگر را در دور و بر خود پیدا کرده و با آنها گفت‌وگو کند.

به نظر می‌رسد دلیل حملات مسوولان ایران به این نرم‌افزار، به دلیل همین خاصیت باشد. چرا که امکان دوستی‌ها و ارتباطاتی را فراهم می‌آورد که نظارت بر آنها دشوار است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,